Sąd Najwyższy: KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy

Izba Pracy Sądu Najwyższego uchyliła uchwałę KRS dotyczącą odwołania sędziego NSA. To jedna z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

- Sąd Najwyższy stwierdza, że obecna KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego - powiedział na rozprawie sędzia Piotr Prusinowski, przewodniczący składu orzekającego. Sprawa dotyczyła sytuacji w jakiej znalazł się jeden z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale według rzecznika SN Michała Laskowskiego będzie miała "szerszy charakter". - Trudno będzie zignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy. Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. Według mnie, sądy będą brały to pod uwagę - powiedział Laskowski.

Jest orzeczenie Sądu Najwyższego ws. KRS

Sędzia Bohdan Bieniek mówił podczas ogłaszania postanowienia, że KRS "nie zajęła pozytywnego stanowiska względem przenoszonych bezprawnie w stan spoczynku sędziów SN i NSA".

Czwartkowe orzeczenie dotyczy odwołania jednego z sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odwołał się od uchwały KRS, która negatywnie zaopiniowała dalsze orzekanie sędziego. Zgodnie z nową ustawą o SN sędzia miał przejść na emeryturę. Wcześniej Izba Dyscyplinarna SN wnioskowała o przekazanie jej sprawy sędziego, ale Izba Pracy odrzuciła ten wniosek.

>>> Tak PiS broniło swoich zmian w sądownictwie

Zobacz wideo

- Po tym orzeczeniu ruch powinien należeć do władzy ustawodawczej czy wykonawczej poprzez zmiany w przepisach, korekty ustaw. Nie chodzi o przyznawanie się do błędów, a ustabilizowanie prawa w Polsce - komentował na konferencji sędzia Michał Laskowski, rzecznik SN.

Sprawa sędziego NSA jest pierwszą z trzech, w związku z którymi Sąd Najwyższy wysłał pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE w listopadzie stwierdził, że Sąd Najwyższy sam ma ocenić Izbę Dyscyplinarną.

Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Mitera pytany przez o komentarz do orzeczenia Sądu Najwyższego zapowiedział, że wydanym dziś wyrokiem KRS zajmie się na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 9 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (378)
Sąd Najwyższy: KRS nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy
Zaloguj się
 • marywil2012

  Oceniono 100 razy 92

  Prezesie! wyskakuj z łóżka, wdziewaj mundur i leć wprowadzaj stan wojenny. Ktoś znowu podniósł rękę na banasiową republikę!

 • antropoid

  Oceniono 81 razy 71

  NIE BĘDZIE żadnej niezależności i bezstronności sądownictwa i w ogóle organów państwa, dopóki durny nar ód nie wytrzeźwieje i władzę będzie miało komusze chore kolanko.

 • def11

  Oceniono 77 razy 67

  "Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i krajowego"

  ale jest w rozumieniu prawa Rosji, Białorusi czy Turcji, a to są dla Polski "dobrej zmiany" kluczowe standardy

 • sztucznypolak

  Oceniono 58 razy 52

  Brawo Sad!

  Kiedys na podstawie tych wyrokow bandyci z PiSu wyladuja w wiezieniach.

 • polakadam

  Oceniono 62 razy 50

  No to pisiory dostały z liścia za wprowadzanie bolszewizmu w Polsce.
  Zobaczymy jaki będzie ruch z ich strony. W nawrócenie nie wierzę bo bolszewicy nie wierzą w boga.

 • seroo1

  Oceniono 52 razy 44

  Szanowny Panie sędzio Bieniek!
  Widzę Pańską przyszłość:
  99 dyscyplinarek i 66 zarzutów karnych.
  A poza tym - to moje uznanie i szacunek!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 49 razy 39

  ROŚNIE NADZIEJA W NARODZIE NA WIELKANOC BEZ PISU !!!!!
  Czego sobie i Państwu życzę. Gorąco życzę ...

 • tinley

  Oceniono 41 razy 37

  Sypie się plan Napoleona na Kocie. Beton kruszeje z dnia na dzień a Stalinek - cwana gapa - w czasie najgęstszej strzelaniny położył sie w szpitalu i obserwuje która gnida strzela tam gdzie nie trzeba. jeszcze kolo w złotym łańcuchu złoży mu wizyte.
  Normalnie Łojciec Chrzestny. Jaki Łojciec taka i fabuła. Groteskowa historia o kurduplu któremu marzy się wcisnąć w orszak miedzy Kaźkiem Wielkim a Jagiełłą. Na razie próbuje podwędzić czapke marszałkowi - emerytowanego zbawcy. I nic mu nie wychodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX