Postępowanie ABW ws. Mariana Banasia. Szef NIK może zachować dostęp do tajemnic

Jak wynika z ustaleń tvn24.pl, postępowanie sprawdzające dotyczące Mariana Banasia może tylko nieznacznie ograniczyć mu dostęp do tajemnic państwowych. Prawdopodobnie nie wpłynie to na jego codzienną pracę.

W środę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiadomiła, że wobec Mariana Banasia toczy się postępowanie sprawdzające. RMF FM i "Rzeczpospolita" informowały, że w związku z tym szefowi NIK odebrano dostęp do tajemnic i informacji niejawnych, co miało z kolei oznaczać ograniczenie jego pracy jedynie do administrowania Izbą.

Sprawa Mariana Banasia. Co z klauzulami?

Według źródeł tvn24.pl jednak postępowanie ABW nieznacznie wpłynie na pracę Banasia jako prezesa NIK. - Chodzi o artykuł 34 ustęp 10 ustawy o ochronie informacji niejawnych. Wymienia on katalog osób, wobec których ABW nie przeprowadza postępowania sprawdzającego. W punkcie pierwszym jest wymieniony Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, a w punkcie 7 Prezes Najwyższej Izby Kontroli. To oznacza, że Prezes NIK na mocy ustawy ma gwarantowany dostęp do tajemnic o klauzuli tajne - mówi portalowi anonimowo jeden z ekspertów. 

Portal przypomina, że były szef Izby Krzysztof Kwiatkowski przechodził jedynie procedurę dopuszczenia do informacji ściśle tajnych oraz tajemnic NATO i Unii Europejskiej, a dostęp do dokumentów z klauzulami zastrzeżone, poufne i tajne miał zagwarantowany na mocy ustawy.

Oznacza to, że  postępowanie kontrolne odbierze Banasiowi dostęp jedynie do dokumentów NATO, UE i ściśle tajnych. - Może kilka razy w roku do kancelarii tajnej NIK spływają dokumenty o klauzuli ściśle tajne. To promil wszystkich i brak do nich dostępu w praktyce w niczym w pracy nie przeszkodzi prezesowi - twierdzi w portalu pracownik NIK, który chce zachować anonimowość.

Jak wyjaśnia tvn24.pl, również w służbach niewiele dokumentów ma klauzulę "ściśle tajne". Chodzi przede wszystkim o dokumenty, która identyfikują funkcjonariuszy działających pod przykryciem.

Więcej o:
Komentarze (41)
Postępowanie ABW ws. Mariana Banasia. Szef NIK może zachować dostęp do tajemnic
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 21 razy 21

  stał "niegodzien" dostępu do tajemnic dopiero wtedy, gdy ośmieszył Kaczyńskiego odmową rezygnacji...
  ale wcześniej - pełen dostęp do wszystkiego miał.

 • balcerowicz_musi_wrocic

  Oceniono 21 razy 19

  Wczoraj nie miał dostępu, dzisiaj ma, a jutro nie będzie miał, bo wyjdą nowe fakty, a pojutrze PiS ogłosi "plan C w sprawie Banasia". A niech lud ma igrzyska.

 • jurek4491

  Oceniono 19 razy 17

  PiS da miała Banasia na widelcu ;
  - dymisja z jego podpisem leżała na biurku
  - ale jakiejś KRETYNCE do sześcianu ubzdurało się żeby przeredagował pismo
  - no i sprawa się rypła ( Banaś zmienił zdanie )
  - ha ha ha , MIODZIO
  - no i teraz PiS ma AMEN , Banaś nie ustąpi
  Do jakiego stopnia trzeba być IDIOTĄ żeby nie wykorzystać takiej okazji , sprawę mieliby rozwiązaną .

 • samuel_winchester

  Oceniono 12 razy 10

  Powiedzą mu: nie mamy pańskich teczek i co pan nam zrobi?

 • chi-neng

  Oceniono 11 razy 9

  Jak widzę, SUTENER, któremu dali władzę, do rąk, ZAINAUGUROWAŁ PROCES TRZYMANIA W KAGAŃCACH I NA SMYCZACH JK i jego sekto-mafię /’Kaczą Farmę’, czyli tych, którzy dali mu tę władzę do rak, zaczyna nabierać coraz większego rozmachu.

 • kot_kotando

  Oceniono 8 razy 8

  Listy poparcia kandydatów do KRS mają status "Tajne. przed przeczytaniem spalić"

 • arreis65

  Oceniono 7 razy 7

  "Najwyższa Izba Kontroli" - prezes marian banaś - kłamca i oszust podatkowy czarpiący zyski z burdelu - jak to pięknie brzmi, tak po pissofsku :-)))

 • vomitorium1

  Oceniono 7 razy 7

  ”Szef NIK może zachować dostęp do tajemnic”
  to trzeba go
  gdzieś indziej podszczypać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX