Prawo i Sprawiedliwość traci, Konfederacja zyskuje. Najnowszy sondaż

W najnowszym sondażu, który miał zostać wykonany przez Kantar na zlecenie Platformy Obywatelskiej, widać spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości. Dużym wzrostem popularności mogą cieszyć się z kolei politycy Konfederacji.
Zobacz wideo

Wyniki najnowszego sondażu Kantar udostępnił dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski. Jak podaje "Rzeczpospolita" badanie to miało być przeprowadzone na zlecenie Platformy Obywatelskiej.

Mimo spadku poparcia Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na pozycji lidera. Kandydatów tego ugrupowania popiera 35 proc. badanych. Partia Jarosława Kaczyńskiego zaliczyła więc spadek w porównaniu do październikowego wyniku wyborów, gdzie PiS poparło aż 43,59 proc. ankietowanych.

Konfederacja z prawie stuprocentowym wzrostem poparcia

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą chce glosować 28 proc. respondentów. Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica, którą popiera 14 proc. badanych. Kolejne miejsce przypadło Konfederacji, która mogłaby liczyć obecnie na 12 proc. głosów. Jest to niemal stuprocentowy wzrost poparcia w porównaniu do październikowych wyborów parlamentarnych. Wtedy to ugrupowanie zdobyło 6,81 proc. głosów. Stawkę zamyka PSL i Kukiz'15, których poparło 9 proc. badanych.

Badanie przeprowadzone zostało przez Kantar w dniach od 29 do 30 listopada. Nie podano jednak informacji na temat liczby respondentów, którzy wzięli udział w tej ankiecie.

W poprzednim sondażu największe poparcie zyskała Lewica

Pod koniec listopada Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" przeprowadził swój sondaż poparcia. 44,63 proc. respondentów opowiedziało się za Prawem i Sprawiedliwością, 23,35 proc. - za Koalicją Obywatelską, 14,89 proc. badanych - za Lewicą, 8,47 proc. - za Konfederacją oraz 7,83 proc. za koalicją PSL i Kukiz'15. Wtedy też największe poparcie odnotowała Lewica.

W październikowych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 43,59 proc. głosów. Dalej uplasowały się: Koalicja Obywatelska - 27,4 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL - Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.

Więcej o: