Rzecznik rządu w sprawie Banasia: Rozproszenie kompetencji szefa NIK możliwe

Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że "ciężko pozbawić kompetencji prezesa Najwyższej Izby Kontroli", ale z prawnego punktu widzenia można rozproszyć jego kompetencje. Zapewnił także, że zwolnienie syna Mariana Banasia z Banku Pekao nie ma związku z aferą NIK.

Rzecznik rządu Piotr Müller był gościem programu "Graffiti". Zapytany o aferę Mariana Banasia stwierdził, że obóz rządzący liczy na to, że szef Najwyższej Izby Kontroli poda się do dymisji i nie trzeba będzie wykorzystywać "planu B", o którym wspominała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

- Ale jeżeli w najbliższym czasie nic się nie zadzieje, trzeba będzie zacząć rozmawiać o rozwiązaniach, albo czekać na wyrok sądu. W tym drugim wariancie może to potrwać dłużej - powiedział Piotr Müller.

>>> Szłapka: Jestem przekonany, że Jarosław Kaczyński wiedział o Banasiu bardzo dużo

Zobacz wideo

Rzecznik rządu: Można rozproszyć kompetencje szefa NIK

Rzecznik rządu zapewnił, że nie zostały podjęte żadne działania poza oczekiwaniem na dymisję Mariana Banasia. Wyraził także nadzieję na to, że nie trzeba będzie realizować planów legislacyjnych. 

- Jest to dosyć trudne, ponieważ Konstytucja ogranicza w tym zakresie - zaznaczył Müller.

Rzecznik rządu stwierdził, że "ciężko pozbawić kompetencji prezesa NIK", ale rozproszenie jego zadań pomiędzy inne organy jest możliwe z prawnego punktu widzenia i jest spotykane w innych instytucjach. Zaznaczył jednak, że "nic mu nie wiadomo o takiej koncepcji".

Czy syn Mariana Banasia stracił pracę ze względu na aferę NIK?

Zapytany o to, czy syn Mariana Banasia stracił pracę w banku Pekao ze względu na to, że szef Najwyższej Izby Kontroli nie podał się do dymisji, Piotr Müller zaznaczył, że obie te sprawy nie mają ze sobą związku..

- Doszukiwanie się związków przyczynowo-skutkowych jest nietrafione - powiedział Müller.

O tym, że Jakub Banaś stracił pracę, informowaliśmy 2 grudnia. Do informacji, że syn Mariana Banasia nie pracuje już na stanowisku pełnomocnika zarządu i dyrektora w Banku Pekao, dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". Kilka dni temu z piastowania funkcji prezesa zrezygnował nagle Michał Krupiński. Zarząd nad Bankiem Pekao pełnią PZU SA i Polski Fundusz Rozwoju, których kontrolne pakiety akcji posiada Skarb Państwa. Niektórzy komentujący uważają, że Jakub Banaś stracił stanowisko ze względu na rosnącą presję na rezygnację Mariana Banasia. 

Więcej o:
Komentarze (70)
Rzecznik rządu: Rozproszenie kompetencji szefa NIK jest możliwe z prawnego punktu widzenia
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 19

  To jest bardzo słuszna koncepcja. Proponuję rozproszyć odpowiedzialność aferzysty na szefa KNF Chrznanowskiego, co się domagał łapówki, na wiceministra sprawiedliwości Piebiaka od pocztówek, na szefa komisji finansów Biereckiego od SKOKów, na żonę Kuchcińskiego od samolotów, a nawet na samego prezydenta, od paliwa na lewe wyjazdy, na lewą uczelnię.
  Rozpraszać można w zasadzie dowolnie.

 • dala.tata

  Oceniono 26 razy 18

  Tak, zwolnienie syna to czysty zbieg okolicznosci. Po prostu tak niesamowicie sie zlozylo.

 • ar.co

  Oceniono 18 razy 16

  Przekonanie Prostytutek i Sutenerów o kompletnym zidioceniu własnego elektoratu przekracza kolejne, wydawałoby się nieprzekraczalne granice. Rozumiem, że trzeba być przygłupem, żeby głosować na PiS, ale chyba jednak nie w takim stopniu, jak się to PiS-owi wydaje! Aż taki poziom głupoty nie może istnieć, żeby uwierzyć w serwowane przez nich kłamstwa!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 20 razy 16

  Jasne to zupelny przypadek .................... jak z ta tesciowa co sie poslizgnela i upadla na noz i tak 7 razy.......................

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 13

  A co z waszym planem "B" , nie wyszedł to czas na "C , D , E" i tak dalej do skutku

 • laik404

  Oceniono 15 razy 11

  Zwolnienie syna Banasia jest całkiem przypadkowe, tak samo jak cofnięcie delegacji sędziemu z Suwałk, który wysłał pismo do TSUE.

  Tu i tam ten przypadek trwał 1 dzień.

  Parada mściwo-kłamliwych przypadków wg PIS...

 • marywil2012

  Oceniono 12 razy 10

  tak pis, krok po kroku od 5 prawie lat rozwala państwo. dzień po dniu. w szybkim tempie najpierw odwołuje wcześniejszych ludzi, potem wprowadza swoich, potem ich zmienia jak rękawiczki potem tych kolejnych, coraz bardzie skorumpowanych w karuzeli rozprowadza stosujac metodę "dziel i rządź". Dzielą państwo na chaotyczne i pozbawione realnego wpływu na rzeczywistość biura, wszystkie podległe prezesowi pis.
  Państwo prawa jest im niepotrzebne. Ba przeszkadza. o zwykłej uczciwości i przyzwoitość nikt już nawet nie wspomina od lat.
  PiS = chaos i burdel prawny. OSŁABIANIE PAŃSTWA.

 • ajk_gierki

  Oceniono 12 razy 10

  Przecież młodego Banasia zatrudniono za jego niebywałe kompetencje, zwolniono go z żalem z powodu zaciskania pasa i budowanie oszczędnego Państwa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX