Przyłębska odmówiła, sędzia TK też, ale napisał list. "TK utracił zdolność do wypełniania swoich funkcji"

Prezeska TK Julia Przyłębska i sędzia TK Jarosław Wyrembak nie pojawili się na senackiej komisji, na którą byli zaproszeni. Przyłębska powołała się na ustawę, z kolei Wyrembak odmówił, ale podzielił się listownie swoją refleksją o TK: "TK utracił aktualnie zdolność do wypełniania swoich konstytucyjnych funkcji".

Przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, senator KO Aleksander Pociej zaprosił na wtorkowe posiedzenie prezeskę Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską i sędziego TK Jarosława Wyrembaka. Pociej chciał, by przed komisją odbyło się wysłuchanie informacji na temat bieżącej działalności TK.

Senator Pociej dopytuje o sytuację w TK. Przyłębska i Wyrembak nie dotarli na komisję

Jak czytamy na stronach Senatu, przewodniczący zaproszenie argumentował chęcią uzyskania informacji "w związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami o kłopotach i sporach w Trybunale Konstytucyjnym".

O TK znowu było głośno. Wszystko za sprawą kandydatur Piotrowicza i Pawłowicz:

Zobacz wideo

Chodzi o informacje, jakoby Wyrembak zarzucał Przyłębskiej "niejasne zasady wyznaczania składów orzekających" czy "blokowanie rozpatrzenia konstytucyjności przepisów antyaborcyjnych".

Czytaj więcej: Sędzia TK Jarosław Wyrembak apeluje do Julii Przyłębskiej o dymisję. Wysłał pismo o jej nadużyciach

Zarówno prezeska TK Przyłębska, jak i sędzia Wyrembak, nie pojawili się na posiedzeniu. Jak przekazał Pociej, otrzymał pismo od Julii Przyłębskiej, w którym ta wskazała, że jest jak najbardziej, ustawowo zobowiązana do przekazywania Senatowi takich informacji, jednak w ramach corocznej wizyty w izbie wyższej, dlatego też nie weźmie udziału w posiedzeniu.

Wcześniej Polska Agencja Prasowa dotarła do treści wspomnianego przez Pocieja listu. Przewodniczący komisji dobrze oddał jego treść.

Sędzia TK odmawia przyjścia na komisję. "TK utracił zdolność do wypełniania funkcji"

Sędzia Wyrembak też odmówił, ale pozwolił sobie na listowne przekazanie informacji. W liście wysłanym Pociejowi, którego fragment odczytano na komisji, stwierdził:

Odpowiadając na zaproszenie pana senatora, na koniec uprzejmie informuję pana senatora i komisję, że według mojej oceny wydarzenia, które miały miejsce w części tajnej zgromadzenia ogólnego sędziów Trybunału Konstytucyjnego 26 listopada br. w sposób ostateczny i definitywny przesądziły o tym, że TK utracił aktualnie zdolność do wypełniania swoich konstytucyjnych funkcji.

Wyrembak miał też przekazać korespondencję wewnętrzną z Trybunału Konstytucyjnego.