Wybory prezydenckie. Szef IBRiS: Szymon Hołownia zagraża Kosiniakowi-Kamyszowi

Szymon Hołownia zagraża prezesowi PSL w wyborach prezydenckich - przyznaje Marcin Duma, szef sondażowni IBRiS. Jak dodaje, nadchodząca kampania prezydencka zapowiada się na najbardziej nieprzewidywalną.

Szef IBRiS Marcin Duma w rozmowie z "Rzeczpospolitą" został zapytany o szanse Szymona Hołowni w wyborach prezydenckich, które odbędą się w maju 2020 roku. Sam Hołownia nie potwierdził jeszcze oficjalnie swojego startu w wyścigu o fotel prezydenta, ale - jak poinformowaliśmy na Gazeta.pl - jest to już niemal pewne. Jeden z jego współpracowników potwierdził, że Hołownia ma już sztab ludzi i gotowy program wyborczy, a decyzję ogłosi w ciągu dwóch, trzech tygodni. Sam zainteresowany prosi o "więcej cierpliwości", ale przyznaje, że start w wyborach rozważa.

Czytaj więcej: Szymon Hołownia myśli o starcie w wyborach. "Nie kupuję deklaracji, że się nie da"

Wybory prezydenckie. Hołownia może zagrozić Kosiniakowi-Kamyszowi

Z ostatniego badania IBRiS wynika, że Szymon Hołownia osiągnąłby w drugiej turze wyborów wynik 28 procent (23,7 procent respondentów nie wiedziało na kogo oddać głos, a 48,3 procent zadeklarowało poparcie dla Andrzeja Dudy). Szef IBRiS przyznaje, że poparcie dla Hołowni na razie jest niewielkie, bo jego kampania "jeszcze raczkuje", a Polacy "nie są jeszcze w trybie kampanijnym". 

Nie oznacza to jednak, że prezenter nie zagroziłby w wyborach prezydenckich innym kandydatom. Zdaniem szefa IBRiS, wbrew pozorom kandydatura Hołowni może być szczególnie kłopotliwa dla szefa ludowców, a nie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej - niezależnie od tego, czy będzie nim Małgorzata Kidawa-Błońska, czy Jacek Jaśkowiak.

Szymon Hołownia zagraża prezesowi PSL
W wariancie z Hołownią i w wariancie bez Hołowni, jeśli popatrzymy, skąd się rekrutują ludzie chcący na niego głosować, to widać, że najbardziej powinien się obawiać Władysław Kosiniak-Kamysz, a nie kandydat PO, kimkolwiek będzie

- mówi Duma w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Jak dodaje, na razie zarówno Kidawa-Błońska jak i Jaśkowiak uzyskują w sondażach wyższe wyniki, niż Hołownia. Jego zdaniem jeżeli Jacek Jaśkowiak wygrałby prawybory w Platformie Obywatelskiej (debata telewizyjna kandydatów odbędzie się w sobotę 7 grudnia) i wszedł do II tury, to jego szanse w porównaniu z Małgorzatą Kidawą-Błońską będą podobne. - Nie będzie to głos za tą czy inną osobowością, tylko raczej "za" albo "przeciw" Andrzejowi Dudzie - kwituje szef IBRiS.

>>> Hołownia prezydentem? Piotr Zgorzelski komentuje:

Więcej o:
Komentarze (48)
Wybory prezydenckie. Szef IBRiS: Szymon Hołownia zagraża Kosiniakowi-Kamyszowi
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 10

  Odnoszę wrażenie, że bardziej umiarkowane katoliki ścigają się o urząd podczas konklawe.

 • mlody_dron

  Oceniono 13 razy 9

  Przypomniało mi się, że Palikot swego czasu określił Gowina mianem "katolickiej cioty". Wyjątkowo trafne.

 • acoristis

  Oceniono 9 razy 7

  I dobrze - wolę nawet Hołownię od Kosiniaka. Skąd w ogóle rozważania, że Kosiniak mógłby przejść do 2 tury? Ten zakłamany konserwatysta, zapatrzony w Kościół, z PSL czyli rozgrywający zawsze tylko na swoją korzyść, choćby miał zawrzeć pakt z diabłem... Przecież Kosiniak gdy tylko poczuje, że mu to się opłaca to opowie się po stronie pisu bez jakiejkolwiek żenady! NIE! Pewnie, że KAŻDY jest lepszy od obecnego chłopka-roztropka, ale jednak Prezydent powinien być człowiekiem przyzwoitym, uczciwym, roztropnym, mającym prawdziwy (anie kościelny) kręgosłup moralny... Ani Duda, ani Kosiniak nie wpisują się w te ramy.

 • marywil2012

  Oceniono 15 razy 7

  jedno jest pewne. pis będzie - w przypadku przejścia do 2. tury twierdził, że to człowiek TVN. A wiadomo TVN to amerykanie. A amerykanie to - jak wiadomo - nasi przyjaciele. Cholerka...i jeszcze bogobojny. I pewnie jeszcze jest przeciwko małżeństwo homo? Łoł. TO może być problem dla Dudy. Hołownia jak obieca program socjalny w rodzaju 1000+ może być w ogóle zagrożeniem. Kto nie bedzie wolał prawdziwego katolickiego szołmana od pacynki prezesa zajmującej się głównie obracaniem długopisu i szusowaniem na nartach...

 • bardzozimnylk

  Oceniono 6 razy 6

  Może być i on byle nie długopis.

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 6

  Iran jest krajem ajatollahów muzułmańskich, a Polska - katolickich.

 • jurek4491

  Oceniono 9 razy 5

  Hołownia na scenie politycznej to - margines marginesu i nie zawracajcie sobie głowy PLANKTONEM .

 • a.k.traper

  Oceniono 5 razy 3

  Lepszy od ministranta, ma różaniec na przegubie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX