Przedstawiciel Dudy w KRS: Odwołanie Pawła Juszczyszyna jest nie do przyjęcia

- Wyciąganie konsekwencji służbowych wobec sędziego, który wydał takie a nie inne orzeczenie jest po prostu nie do przyjęcia - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann odnosząc się do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna.

Uzasadniając swoje zdanie w rozmowie z reporterami TVN wiceprzewodniczący KRS dodał, że "jesteśmy w kraju, w którym wartością nadrzędną jest jawność życia publicznego". 

Odwołanie niepokornego sędziego

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn został w poniedziałek 25 listopada odwołany ze swojej delegacji do SO w Olsztynie. Delegację odwołał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a stało się tuż po tym, jak Juszczyszyn wydał wyrok, który wiąże się ze sprawą publikacji list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

20 listopada sędzia Paweł Juszczyszyn wydał postanowienie, w którym nakazał szefowi Kancelarii Sejmu "przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej KRS oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów". Co więcej, nakazał to szefowi Kancelarii Sejmu pod rygorem grzywny.

Dlaczego? Juszczyszyn rozpatrywał apelację w sprawie cywilnej, w której wcześniej orzekał sędzia nominowany właśnie przez nową KRS. Sprawa stała się głośna, ponieważ spór o upublicznienie list poparcia dla kandydatów do KRS trwa od kilku miesięcy. Na razie, mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wciąż nie podano list do informacji publicznej.

>>> Jak PiS bronił zmian przeprowadzonych w sądownictwie? Zobacz wideo:

Juszczyszyn na proteście: nie dajmy się zastraszy

W niedziele w kilku miastach odbyły się demonstracje w obronie sędziów, którzy - jak twierdzi stowarzyszenie Iustitia - są represjonowani. Pikietujący zbierają się pod hasłem "Robimy to dla wszystkich". Domagali się m.in. natychmiastowego przywrócenia do orzekania sędziego Juszczyszyna, powołania niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa i wykonania wyroku TSUE z 19.11.2019 r.

- Władze przychodzą i odchodzą, dlatego warto być przyzwoitym. Robimy to dla wszystkich. Apeluję do sędziów: nie dajcie się zastraszyć, bądźcie niezawiśli, bądźcie odważni. Jesteśmy silni, nie wiecie nawet jak bardzo - mówił na proteście sędzia Paweł Juszczyszyn.

Więcej o:
Komentarze (156)
Przedstawiciel Dudy w KRS: Odwołanie Pawła Juszczyszyna jest nie do przyjęcia
Zaloguj się
 • samuel_winchester

  Oceniono 57 razy 51

  Maliniak gra pod publiczkę, zbliżają się wybory,
  udaje niezależnego!!

 • krynolinka

  Oceniono 61 razy 51

  Mydlenie oczu. Jak przychodzi co do czego to sędzia Johann, murem za partią rządzącą.

 • nowyemeryt

  Oceniono 53 razy 47

  Ile jeszcze złego musi zrobić Ziobro, żeby społeczeństwo zrozumiało
  jaki to jest szkodnik?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 35 razy 31

  Jeśli nie ma list poparcia, to
  NIE MA KRS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  I Ziobry nie ma. Też.

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 27

  "Odwołanie Pawła Juszczyszyna jest nie do przyjęcia"
  -----
  Nie mam co do tego NAJMNIEJSZYCH wątpliwości. ;
  Mam nadzieję, ze MUREM ZA TYM STANIE cala Polska.
  Przede wszystkim, NIE ZAPRZEDANI JK, ZIOBRZE I ICH BANDZIE WARCHOŁÓW PRAWORZĄDNOŚCI, WSZYSCY PRAWNICY CAŁEJ POLSKI.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 30 razy 26

  A co na to wszystko
  PREMIER POLSKIEGO RZĄDU ???????
  Jawne łamanie prawa ma ministrowi ujść na sucho ?????????

 • justas32

  Oceniono 29 razy 23

  Zdaje się wam pisiory że jesteście bezkarni ? To utwierdzajcie się w tej bezkarności ! Tylko żeby wola ludu nie zawiesiła was na latarniach ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX