Przedstawiciel Dudy w KRS: Odwołanie Pawła Juszczyszyna jest nie do przyjęcia

- Wyciąganie konsekwencji służbowych wobec sędziego, który wydał takie a nie inne orzeczenie jest po prostu nie do przyjęcia - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann odnosząc się do sprawy sędziego Pawła Juszczyszyna.

Uzasadniając swoje zdanie w rozmowie z reporterami TVN wiceprzewodniczący KRS dodał, że "jesteśmy w kraju, w którym wartością nadrzędną jest jawność życia publicznego". 

Odwołanie niepokornego sędziego

Sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Paweł Juszczyszyn został w poniedziałek 25 listopada odwołany ze swojej delegacji do SO w Olsztynie. Delegację odwołał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a stało się tuż po tym, jak Juszczyszyn wydał wyrok, który wiąże się ze sprawą publikacji list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

20 listopada sędzia Paweł Juszczyszyn wydał postanowienie, w którym nakazał szefowi Kancelarii Sejmu "przedstawienie dokumentów w postaci zgłoszeń oraz wykazów obywateli i sędziów popierających kandydatów na członków nowej KRS oraz oświadczeń obywateli lub sędziów o wycofaniu poparcia dla tych kandydatów". Co więcej, nakazał to szefowi Kancelarii Sejmu pod rygorem grzywny.

Dlaczego? Juszczyszyn rozpatrywał apelację w sprawie cywilnej, w której wcześniej orzekał sędzia nominowany właśnie przez nową KRS. Sprawa stała się głośna, ponieważ spór o upublicznienie list poparcia dla kandydatów do KRS trwa od kilku miesięcy. Na razie, mimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, wciąż nie podano list do informacji publicznej.

>>> Jak PiS bronił zmian przeprowadzonych w sądownictwie? Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Juszczyszyn na proteście: nie dajmy się zastraszy

W niedziele w kilku miastach odbyły się demonstracje w obronie sędziów, którzy - jak twierdzi stowarzyszenie Iustitia - są represjonowani. Pikietujący zbierają się pod hasłem "Robimy to dla wszystkich". Domagali się m.in. natychmiastowego przywrócenia do orzekania sędziego Juszczyszyna, powołania niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa i wykonania wyroku TSUE z 19.11.2019 r.

- Władze przychodzą i odchodzą, dlatego warto być przyzwoitym. Robimy to dla wszystkich. Apeluję do sędziów: nie dajcie się zastraszyć, bądźcie niezawiśli, bądźcie odważni. Jesteśmy silni, nie wiecie nawet jak bardzo - mówił na proteście sędzia Paweł Juszczyszyn.

Więcej o: