Donald Tusk w rozmowie wspomniał Andrzeja Leppera. "Samoobrona miała wyższe standardy niż PiS"

- Standardy Samoobrony były zdecydowanie wyższe niż to, co dzisiaj prezentuje PiS. Gdyby dzisiaj żył Andrzej Lepper, to wstydziłby się, że musi współrządzić z Kaczyńskim, a nie odwrotnie - mówił w TVN24 Donald Tusk, który pożegnał się już ze stanowiskiem szefa RE, a przewodniczy obecnie Europejskiej Partii Ludowej.

Donald Tusk przestał już być przewodniczącym Rady Europejskiej (stery przejął od niego Charles Michel), a 2 grudnia oficjalnie objął stanowisko szefa Europejskiej Partii Ludowej. Tym samym były premier może pozwolić sobie na o wiele bardziej otwarte przytyki w kierunku obecnej władzy, czemu dał wyraz w trakcie wywiadu w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Gdy tylko rozmowa zeszła na tematy bieżącej polityki, w tym sprawy szefa NIK Mariana Banasia, Tusk nie ograniczał się w krytyce:

W ostatnich czterech latach ilość tej nieprawości i łajdactw, które się wydarzyły - one na razie nie uczyniły wyłomu w myśleniu wielu Polaków (...). Być może Polacy muszą się napatrzeć na to zło, by zmienić pogląd (...). Ta władza, jestem o tym przekonany, jeśli chodzi o dewastację państwa prawa, nie cofnie się przed niczym, chyba że będą tysiące ludzi na ulicach, bo tego ta władza się wciąż obawia.

>>> Donald Tusk już nie jako szef RE, ale zaczyna w nowej roli. Tak był żegnany:

Tusk: Standardy Samoobrony były zdecydowanie wyższe niż to, co dzisiaj prezentuje PiS

Dalej Donald Tusk wskazywał, że obecna władza stworzyła mechanizmy, które sprawiają, że ludzie formujący państwo, kierują na ważne stanowiska osoby, które "nie powinno być w sferze publicznej". - Zbudowano system polityczny, który jest windą do nieba dla takich ludzi, to koszmar - skwitował.

Prowadzący wspomniał anulowane głosowanie w Sejmie, gdy z sali padło stwierdzenie "trzeba anulować, bo przegramy". Wtedy były premier, który piastował w przeszłości kilka stanowisk w Sejmie czy Senacie, wspomniał nieżyjącego lidera Samoobrony Andrzeja Leppera. W kontekście anulowania głosowania stwierdził, że nawet Lepperowi, gdy był wicemarszałkiem Sejmu, "coś takiego do głowy nie przyszło".

Standardy Samoobrony były zdecydowanie wyższe niż to, co dzisiaj prezentuje PiS. Gdyby dzisiaj żył Andrzej Lepper, to wstydziłby się, że musi współrządzić z Kaczyńskim, a nie odwrotnie

- powiedział Tusk w TVN24.

Tusk o wyborach prezydenckich 2020

Donald Tusk komentował też swoją rezygnację ze startu w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Jak mówił, prezydentura nie "była jego marzeniem od dzieciństwa", ale rozważał scenariusz, w którym podjąłby rękawicę i wystartował:

Jeśli miałoby się okazać, a okazało się inaczej, i o tym jestem przekonany, że ja i tylko ja daję szansę na zwycięstwo, to bym się nie wahał [kandydować - red.].

Tusk dodał, że nie chce, by jego tezy "brzmiały arogancko", ale jego zdaniem kandydatura obecnego prezydenta Andrzeja Dudy "nie jest realnym problemem". - Problem jest to, co nazwałbym nastrojem społecznym. Uważam, że Duda nie jest najgroźniejszym z możliwych konkurentów, żeby delikatnie się wyrazić - tłumaczył Tusk.

Szef EPL stwierdził natomiast, że w polskiej polityce powinna powstać od zera nowa siła, która nie tylko pokona PiS i przedstawi lepszą ofertę. W tym kontekście wspomniał później, że chciałby, aby doszło do "odświeżenia i redefinicji" tego, co może być w polityce nazywane "umiarkowaną prawicą".

Przy tym Tusk zapewnił, że będzie wspierał Małgorzatę Kidawę-Błońską, ponieważ obiecał jej to jeszcze zanim pojawiła się kandydatura Jacka Jaśkowiaka.

Więcej o:
Komentarze (245)
Donald Tusk w rozmowie wspomniał Andrzeja Leppera. "Samoobrona miała wyższe standardy niż PiS"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 67 razy 55

  "Samoobrona miała wyższe standardy niż PiS"
  Normalne, bo oni mieli świadomość że mimo ubrania garniturów, chodzą jednak w gumiakach.
  A obecne "elyty", tę gumiakową świadomość z siebie wyparły i uwierzyły, że dzięki znajomości z Prezesem, w ich żyłach zaczęła natychmiast płynąć błękitna krew :-)

 • martha.wise

  Oceniono 52 razy 44

  Niestety.

  Z perspektywy patrząc to Lepper z Giertychem obronili w 2007 roku demokrację i prawo.
  Straszne.

 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 43

  Kaczyński otacza się ludźmi mętnymi tacy są najbardziej posłuszni.

 • artau

  Oceniono 51 razy 39

  Nareszcie Donald Tusk może powiedzieć, co myśli. to się nie spodoba dresom z kato-pisu

 • niktwazny126

  Oceniono 42 razy 34

  Lepper by się wstydził, a wyobraźcie sobie, jak też będą wstydzić się ci, którzy dzisiaj zasiadają w pierwszych ławach i wiwatują na widok polskęzbawcy. Banaś już nie ma "przyjaciół", podobnie będzie ze wszystkimi, którymi zwyczajny poseł się dzisiaj wysługuje. W czasach w których Piotrowski robił karierę nie było smartfonów i internetów. Teraz na temat każdego gromadzi się dokumentacja fotograficzna i filmowa. Ależ będzie wstyd, nie dla pojedynczych osób, ale dla całych rodzin.

 • christomoltisanti

  Oceniono 38 razy 32

  Kacza szajka to organizacja przestępcza działająca na szkodę mojej rodziny , mojej firmy i mojego kraju !

 • dynac

  Oceniono 32 razy 28

  dowalił pisowskim menelom

 • antoszek22

  Oceniono 28 razy 28

  co tam dżentelmen Lepper .
  w TVP Info niezależni od rozumu włażą w tyłek kierownikowi budowy dwóch wież posługując się Tuskiem .
  Opozycja powinna zapamiętać i zrozumieć że nie ma do czynienia z amatorami, ale z bezwzględną i przemyślaną machiną dyfamacyjną, która nie przebiera w środkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX