Donald Tusk wyróżniony nagrodą im. Marion Dönhoff. Za wkład w budowanie demokratycznej i wolnej Polski

Były szef Rady Europejskiej otrzymał nagrodę imienia Marion Dönhoff, przyznawaną przez niemiecki tygodnik "Die Zeit". Donald Tusk wyróżniony został za swój wkład w międzynarodowe porozumienie i pojednanie.
Zobacz wideo

Jak podaje portal NDR.de Donald Tusk otrzymał główną nagrodę za znaczący wkład w budowanie demokratycznej i wolnej Polski. Dodatkowo, według jury, jako przewodniczący Rady Europejskiej był zaangażowany w integrację europejską oraz zbliżanie Europy Wschodniej i Zachodniej.

Donald Tusk wyróżniony nagrodą za budowanie demokratycznej i wolnej Polski

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck podczas ceremonii wręczenia nagród powiedział, że Donald Tusk wie, że Europa jest najlepszym miejscem na Ziemi, ale ponadto jako polityk zawsze miał świadomość koniecznych "prac remontowych, nowych sposobów i udogodnień" jakie trzeba wprowadzać. Polityk podkreślił, że Europa potrzebuje planistów, którzy potrafią budować jedność, bez popadania w skrajności. Donald Tusk z kolei w swoim wystąpieniu podkreślił, że Unia Europejska musi wykazać się solidarnością, zwłaszcza w obronie mniejszych i słabszych krajów należących do wspólnoty.

Nagrodę otrzymał także międzynarodowy ruch na rzecz ochrony klimatu Fridays for Future, który organizuje protesty studentów na całym świecie. Wyróżnieni otrzymali nagrody w wysokości 20 tysięcy euro. Jak podaje "Suddeutsche Zeitung" Donald Tusk chce przekazać nagrodę pieniężną liberalnemu magazynowi, który w Gdańsku prowadzi kampanię na rzecz edukacji politycznej.

Więcej o: