Po orzeczeniu TSUE. PiS boi się "chaosu prawnego". Szykuje ustawę dyscyplinującą sędziów. Dziś protest

PiS przygotowuje ustawę, która ma powstrzymać podważanie działań i orzeczeń sędziów wskazanych przez nową KRS przez pozostałych sędziów - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Jak mówi "osoba z rządu", PiS chce w ten sposób "opanować chaos prawny, który może się upowszechniać, jeśli jedni sędziowie w arbitralny sposób będą decydowali czy uznają innych".

Wzorowane na niemieckich i francuskich rozwiązania są odpowiedzią na ostatnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. konstytucyjności wyboru członków KRS oraz sprawę sędziego Pawła Juszczyszyna, który zwrócił się do Kancelarii Sejmu o ujawnienie list poparcia sędziów KRS, kwestionując tym ich niezależność.

>>> Zobacz ja PiS dotychczas bronił swoich zmian w sądownictwie:

Zobacz wideo

Chcą dyscyplinować sędziów

Jak pisze "DGP", nad nowymi rozwiązaniami pracować ma resort sprawiedliwości i otoczenie premiera w porozumieniu z prezydentem.

Pierwsze z nich inspirowane jest art. 339 niemieckiego kodeksu karnego, który umożliwia karanie sędziów sprzeniewierzających się zasadom wymiaru sprawiedliwości i szkodzących interesom stron. Drugie wzorowane jest zaś na art. 10 francuskiej ustawy o statusie sądownictwa, w którym pojawiają się zapisy o zakazie "rozważań politycznych", "okazywania wrogości zasadom lub formie rządu Republiki" czy "zorganizowanych działań mogących uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie sądownictwa".

Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" powiedział dziennikowi, że PiS szykuje nowe przepisy, ponieważ "rządzącym nie udało się, mimo wszystkich przeprowadzonych do tej pory zmian w prawie, zastraszyć sędziów". Zapowiada też odpowiednie działania, jeśli projekt rzeczywiście pojawi się w Sejmie. 

Sędziowie apelują do rządu i protestują

Tymczasem w niedzielę na stronie internetowej i Facebooku "Iustitii" pojawiło się "Stanowisko sędziów Rzeczypospolitej Polskiej", w którym żądają oni: 

 • natychmiastowego przywrócenia do orzekania Sędziego Pawła Juszczyszyna, 
 • powołania niepolitycznej Krajowej Rady Sądownictwa, 
 • likwidacji politycznego systemu represji wobec sędziów, tj. rozwiązania Izby Dyscyplinarnej SN i odwołanie rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba i jego zastępców Michała Lasoty i Przemysława Radzika, 
 • zapewnienia obywatelom prawa do niezależnego sądu w tych sprawach, w których na skutek udziału neo-KRS w procedurach nominacyjnych skład sądu został uznany za wadliwy, 
 • szanowania i wykonywania przez władzę ustawodawczą i wykonawczą orzeczeń polskich i europejskich sądów, w tym wyroku TSUE z 19.11.2019 r.

Apel został podpisany przez stowarzyszeniach sędziów Iustitia, Sędziów Rodzinych, Themis i Sędziów Rodzinnych Pro Familia. 

Dziś o godz. 16 pod Ministerstwem Sprawiedliwości w Warszawie oraz w ponad 100 miastach w Polsce, odbędzie się protest "przeciwko represjom wobec sędziów i politycznej kontroli nad sądami". Wspiera go noblistka, pisarka Olga Tokarczuk

Więcej o:
Komentarze (173)
Po orzeczeniu TSUE. PiS boi się "chaosu prawnego". Szykuje ustawę dyscyplinującą sędziów
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 93 razy 77

  Pisowcy to głąby kapuściane.
  Zapętlają się.
  A mogli po prostu być przyzwoitym i przestrzegać konstytucji.
  Ale woleli działać po bolszewicku.

 • vanad48

  Oceniono 58 razy 52

  Naród do tego nie dopuści....dzisiaj pierwsze demonstracje ....cierpliwość ludzi się kończy...wystarczy posłuchać rozmów w środkach komunikacji czy w zakłady pracy....
  Najbardziej wkurza ludzi ręczne sterowanie, jak za PZPR, wszystkiego...
  Precz z PiS -bolszewizmem

 • polak666maly

  Oceniono 66 razy 50

  zlodziejom sie pod duda pali. Pislamisci nie chca odpowiadac za swoje walki.

 • jurek4491

  Oceniono 49 razy 45

  Rządzące ROBACTWO ma bardzo gorąco w majtkach - przecież po orzeczeniu TSUE odtrąbili sukces .
  Wszystko wskazuje na to że to jest początek końca PiS-u .

 • borrka

  Oceniono 49 razy 43

  Wcześnie nie miałem określonego stosunku do sędziów. Dziś za 2 godziny idę na demo poparcia.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 42 razy 36

  "Chaosem prawnym", kacze czopki doodbytnicze, nie jest to, że sędziowie nie chcą orzekać pod dyktando gejowego Jaruchy, ale to, że kancelaria Sejmu w dudzie ma ostateczny i prawomocny wyrok sądu nakazujący ujawnienie "list poparcia" do TK, bo jeszcze by się okazało, że żadnych lit nie ma i nie było.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 35 razy 31

  Dziś o 16 tej w każdym mieście spotykamy sie na protestach przeciwko bezprawiu i deformowaniu sądownictwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX