PO i Lewica nie pomogą PiS w usunięciu Banasia. "Uwalili się błotem, teraz mówią: istnieje Plan B"

- Wszystkimi działaniami wokół Banasia uwalili się błotem i teraz mówią: istnieje Plan B, może ktoś pomoże - powiedział Włodzimierz Czarzasty w odniesieniu do pomysłu PiS by usunąć Mariana Banasia ze stanowiska poprzez zmianę prawa, która mogłaby wymagać zmiany konstytucji. Wcześniej prezes NIK nie podał się do dymisji, chociaż wezwał go do tego sam Jarosław Kaczyński.

W piątek Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że Marian Banaś pozostaje na stanowisku. Prezes NIK w oświadczeniu "kategorycznie zaprzeczył" zarzutom, jakoby zatajał swój stan majątkowy i ma nieudokumentowane źródła dochodów. Podkreślił również, że jest gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czeka na finał sprawy. Dzień wcześniej władze PiS zapowiedziały, że oczekują dymisji Banasia. Teraz waży się jego los.

>>> Kim jest Marian Banaś? Dowiedz się więcej o szefie NIK:

Zobacz wideo

PiS liczy na "honorową dymisję" Banasia

Prawo i Sprawiedliwość oczekuje na "honorową" dymisję prezesa Najwyższej Izby Kontroli - mówił w Śniadaniu w Trójce senator tej partii, Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że zapowiadany przez premiera "plan B" wobec szefa NIK będzie zrealizowany, skoro mówią o nim czołowi przedstawiciele partii. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek sugerowała w piątek, że jeśli Marian Banaś nie odejdzie dobrowolnie, to niewykluczone są zmiany w ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli. Witek przekonywała, że "nie będzie to wymagało zmiany w konstytucji". Jednak wprowadzenie przepisu o możliwości odwołania szefa NIK przez większość kwalifikowaną w Sejmie - np. 3/5 lub 2/3 głosów wymagałoby zmiany ustawy zasadniczej.

Czarzasty i Schetyna nie zamierzają pomóc PiS

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta mówi, że trzeba się "naprawdę głęboko" zastanowić, czy warto wprowadzać takie zmiany. W "Trójce" Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że konstytucji ani ustaw nie można zmieniać "dla jednego Banasia". W jego opinii, PiS samo powinno znaleźć rozwiązanie problemu.

W podobnym tonie zapowiedzi PiS skomentował Włodzimierz Czarzasty. - Lewica na pewno nie przyłoży ręki do zmiany Konstytucji, PiS sam sobie uwarzył ten problem i sam musi dać sobie radę - powiedział polityk.

Pomóc PiS w usunięciu Banasia ze stanowiska nie zamierza również PO. "Żadnej zmiany konstytucji nie będzie. Marian Banaś to symbol uczciwości PiS" - napisał ironicznie Grzegorz Schetyna.

Afera Banasia. To musisz wiedzieć:

Więcej o: