PO i Lewica nie pomog PiS w usuniciu Banasia. "Uwalili si botem, teraz mwi: istnieje Plan B"

- Wszystkimi dziaaniami wok Banasia uwalili si botem i teraz mwi: istnieje Plan B, moe kto pomoe - powiedzia Wodzimierz Czarzasty w odniesieniu do pomysu PiS by usun Mariana Banasia ze stanowiska poprzez zmian prawa, ktra mogaby wymaga zmiany konstytucji. Wczeniej prezes NIK nie poda si do dymisji, chocia wezwa go do tego sam Jarosaw Kaczyski.

W piątek Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że Marian Banaś pozostaje na stanowisku. Prezes NIK w oświadczeniu "kategorycznie zaprzeczył" zarzutom, jakoby zatajał swój stan majątkowy i ma nieudokumentowane źródła dochodów. Podkreślił również, że jest gotowy do składania wszelkich wyjaśnień i ze spokojem czeka na finał sprawy. Dzień wcześniej władze PiS zapowiedziały, że oczekują dymisji Banasia. Teraz waży się jego los.

>>> Kim jest Marian Banaś? Dowiedz się więcej o szefie NIK:

Zobacz wideo

PiS liczy na "honorową dymisję" Banasia

Prawo i Sprawiedliwość oczekuje na "honorową" dymisję prezesa Najwyższej Izby Kontroli - mówił w Śniadaniu w Trójce senator tej partii, Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że zapowiadany przez premiera "plan B" wobec szefa NIK będzie zrealizowany, skoro mówią o nim czołowi przedstawiciele partii. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek sugerowała w piątek, że jeśli Marian Banaś nie odejdzie dobrowolnie, to niewykluczone są zmiany w ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli. Witek przekonywała, że "nie będzie to wymagało zmiany w konstytucji". Jednak wprowadzenie przepisu o możliwości odwołania szefa NIK przez większość kwalifikowaną w Sejmie - np. 3/5 lub 2/3 głosów wymagałoby zmiany ustawy zasadniczej.

Czarzasty i Schetyna nie zamierzają pomóc PiS

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta mówi, że trzeba się "naprawdę głęboko" zastanowić, czy warto wprowadzać takie zmiany. W "Trójce" Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że konstytucji ani ustaw nie można zmieniać "dla jednego Banasia". W jego opinii, PiS samo powinno znaleźć rozwiązanie problemu.

W podobnym tonie zapowiedzi PiS skomentował Włodzimierz Czarzasty. - Lewica na pewno nie przyłoży ręki do zmiany Konstytucji, PiS sam sobie uwarzył ten problem i sam musi dać sobie radę - powiedział polityk.

Pomóc PiS w usunięciu Banasia ze stanowiska nie zamierza również PO. "Żadnej zmiany konstytucji nie będzie. Marian Banaś to symbol uczciwości PiS" - napisał ironicznie Grzegorz Schetyna.

Afera Banasia. To musisz wiedzieć: