Marian Banaś odpowiada na zawiadomienie CBA do prokuratury. "Kategorycznie zaprzeczam zarzutom"

CBA zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariana Banasia. Prezes NIK odpowiedział, że liczy na skrupulatne wyjaśnienie sprawy, a jednocześnie zaprzeczył stawianym mu zarzutom.

"To dobrze, że prokuratura i ewentualnie niezawisły sąd zajmą się sprawą moich oświadczeń majątkowych i skrupulatnie wyjaśnią wszystkie wątpliwości" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Mariana Banasiaopublikowanym m.in. przez Onet.pl

Prezes NIK stwierdza jednocześnie, że "musi kategorycznie zaprzeczyć zarzutom, że zatajał swój stan majątkowy i ma nieudokumentowane źródła dochodów". Dodał, że jest gotowy do składania wyjaśnień i "ze spokojem czeka na finał sprawy". 

CBA zawiadamia prokuraturę

Jak poinformowano kilka godzin wcześniej, CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia z lat 2015-2019 i - w związku z wykazanymi nieprawidłowościami i odrzuceniem zastrzeżeń złożonych przez szefa NIK - skierowało sprawę do prokuratury. W zawiadomieniu CBA wskazuje na podejrzenie złożenia przez Mariana Banasia nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.

Kim jest "Pancerny" Marian, bohater najnowszej afery PiS?

Zobacz wideo

PiS domaga się dymisji, Banaś staje okoniem

W czwartek wieczorem po spotkaniu szefa NIK z Jarosławem Kaczyńskim i Mariuszem Kamińskim, wicerzecznik PiS poinformował, że kierownictwo PiS oczekuje rezygnacji Mariana Banasia z pełnionej funkcji. 

W piątek również Mateusz Morawiecki powiedział, że ma nadzieję, iż jeszcze tego samego dnia Banaś zrezygnuje z funkcji. - Myślę, że pan prezes NIK Marian Banaś dzisiaj poda się do dymisji. Jeżeli tak się nie stanie, to mamy również, można powiedzieć, plan B - powiedział premier. 

Krótko przed publikacją komunikatu CBA, swoje oświadczenie wydała Najwyższa Izba Kontroli. "W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby Prezes NIK złożył dymisję z zajmowanego stanowiska informujemy, że decyzja taka nie zapadła" - poinformowano na stronie NIK.

Więcej o: