Premier oczekuje, że Banaś jeszcze dziś poda się do dymisji. "Jeżeli nie, to mamy plan B"

Podczas piątkowej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki powiedział, że oczekuje od Mariana Banasia, aby jeszcze dzisiaj złożył dymisję. - Jeżeli tak się nie stanie, to mamy również, można powiedzieć, plan B - poinformował dziennikarzy premier.

Mateusz Morawiecki, podczas piątkowej konferencji prasowej na Podlasiu, został zapytany przez dziennikarzy o zamieszanie wokół szefa NIK-u Mariana Banasia.

Myślę, że pan prezes NIK Marian Banaś dzisiaj poda się do dymisji. Jeżeli tak się nie stanie, to mamy również, można powiedzieć, plan B

- powiedział premier.

Na pytanie, czym jest ten "plan B", Morawiecki odpowiedział, że zostanie on przedstawiony dopiero w sytuacji, kiedy Banaś do dymisji się nie poda.

>>> Aleksander Kwaśniewski komentuje sprawę szefa NIK-u, Mariana Banasia. Zobacz wideo:

Zobacz wideo

Morawiecki: Państwo polskie na pewno nie dopuści do chaosu prawnego

Premier rządu PiS został także zapytany o to, "jak ocenia działania niektórych sędziów w kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE" - chodzi przede wszystkim o sprawę z Olsztyna, gdzie tamtejszy sąd - mając na uwadze wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada - uznał za konieczne sprawdzenie, czy nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa sędzia, był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji procesu cywilnego. Morawiecki odpowiedział, że "działania sędziów, które prowadzą do podważenia wymiaru sprawiedliwości, niezawisłości sędziowskiej lub nieuznawania niektórych sędziów, mogą doprowadzić do chaosu prawnego". Podkreślił, że rząd na pewno do niego nie dopuści.

Morawiecki stwierdził także, że jeżeli dojdzie do sytuacji, kiedy to sędziowie mianowani w czasach rządów Platformy Obywatelskiej nie będą uznać tych mianowanych za czasów Prawa i Sprawiedliwości lub odwrotnie, to może dojść do anarchii w wymiarze sprawiedliwości.

Szanujmy sędziów. Niech sędziowie nawzajem również się szanują. Państwo polskie na pewno nie dopuści do chaosu prawnego

- powiedział. 

Przypomnijmy, że 19 listopada sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości, co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Sędziowie orzekli wtedy, że to Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej. Dodali, że SN powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału, który stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która go powołuje, jest upolityczniona. 

TSUE w komunikacie dotyczącym wyroku stwierdza, że "że sam fakt, iż sędziowie Izby Dyscyplinarnej są powoływani przez Prezydenta RP, nie może powodować ich zależności od władzy politycznej ani budzić wątpliwości co do ich bezstronności, jeżeli po powołaniu osoby te nie podlegają żadnej presji i nie otrzymują zaleceń podczas wykonywania swoich obowiązków".

Więcej o:
Komentarze (262)
Premier oczekuje, że Banaś jeszcze dziś poda się do dymisji. "Jeżeli nie, to mamy plan B"
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 60 razy 60

  Morawiecki został ze sprawą Banasia jak Himilsbach z językiem angielskim

  czytał po sylabach przez tydzień raport o Banasiu

  ale decyzje podjął Kaczyński

 • jacmenos

  Oceniono 58 razy 56

  Prezes dał sygnał - to teraz baranie nie lubisz Banasia ?
  Zobacz sobie powtórkę z obrad sejmu jak owacyjnie, na stojąco gratulowaliście wyboru Banasiowi ! Żałośni głupcy , kundle prezesa !

 • stoik_dn

  Oceniono 34 razy 34

  Pełna kompromitacja to wystąpienie premiera, NIK jest organem niezależnym który ma kontrolować również premiera stąd premierowi nie wypada nawet tak mówić bo to nie on powołuje ani nie on pyta, najwyżej Banaś może jego pytać ;-). Oczywiście Banasia trzeba na zbity wywalić, ale to chyba zadanie dla parlamentu. Tak przy okazji to najlepszy obrazek jak oni rozumieją trójpodział władzy, praworządność itd... OSŁY

 • konigin

  Oceniono 36 razy 32

  Maniek, nie daj sie! Zlec kontrole majatku krzywogebego i jego malzonki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX