Rzecznik PiS o Marianie Banasiu: Szef Najwyższej Izby Kontroli jest w zasadzie nieodwoływalny

Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że szef Najwyższej Izby Kontroli jest w zasadzie nieodwoływalny, w związku z czym można stosować jedynie narzędzia natury politycznej, by skłonić go do rezygnacji.

W "Salonie politycznym Trójki", Radosław Fogiel odniósł się do apelu o podanie się do dymisji Mariana Banasia. Zastępca rzecznika PiS przypomniał, że władze partii rządzącej oczekują od szefa NIK, że zrezygnuje z pełnionej funkcji.

- W tej sytuacji decyzja należy do szefa NIK, ponieważ jest on tak umocowany prawnie, że w momencie wyboru w zasadzie jest nieodwoływalny - powiedział Radosław Fogiel. Dodał, że oczekiwanie wyrażone wczoraj przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości jest wspomnianym narzędziem politycznym.

>>> Co z Banasiem? Bortniczuk: Nie słyszałem, żeby ktokolwiek twierdził, że trzeba go bronić za wszelką cenę

Afera wokół Mariana Banasia. Kierownictwo PiS oczekuje jego dymisji

Przypomnijmy, że wczoraj wieczorem doszło do spotkania szefa NIK Mariana Banasia z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezesem partii, ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim. Po tej rozmowie Radosław Fogiel ogłosił, ze kierownictwo PiS oczekuje od Mariana Banasia rezygnacji z pełnionej funkcji. 

Tego samego dnia, z raportem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie Mariana Banasia zapoznał się premier Mateusz Morawiecki. Posłowie Lewicy złożyli do szefa rządu wniosek o odtajnienie dokumentu. Zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości powiedział jednak, że odtajnienie raportu CBA w sprawie szefa NIK mogłoby dać zbyt duży wgląd w prace służb specjalnych.

Szef Najwyższej Izby Kontroli był sprawdzany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, po medialnych publikacjach podnoszących wątpliwości wokół jego oświadczeń majątkowych i posiadanego majątku. Marian Banaś zapewnia jednak, że działał zgodnie z prawem. Złożył pozew cywilny przeciwko telewizji TVN i autorowi materiału "Pancerny Marian i pokoje na godziny", w którym domaga się przeprosin, sprostowania i zapłaty stosownej kwoty na cel społeczny.

Więcej o:
Komentarze (85)
Rzecznik PiS o Marianie Banasiu: Szef Najwyższej Izby Kontroli jest w zasadzie nieodwoływalny
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 40 razy 38

  Czyli "w zasadzie" Prostytutki i Sutenerzy wsadzili bandziora na jedno z najważniejszych stanowisk w państwie. A teraz rozkładają rączki - przykro nam, ale nic nie możemy zrobić.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 33 razy 33

  Jakniejaktak? Obnizyc ustawa wiek emerytalny dla prezesow NIK do 45 lat i sprawa rozwiazana. Tylko niech PiS nie mowi, ze to niezgodne z konstytucja…

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 23

  Tak, już wiemy. To nie jest wasz Banaś. Stasiu Karczewski dziś mówi, że zauważył na Banasiu więcej niż rysę..
  Nie tylko rysy ale szczyty hipokryzji u wszystkich pisiorów widać jak na dłoni.

 • Mr. X

  Oceniono 24 razy 22

  Jest w zasadzie nieodwołalny.
  Trzeba było myśleć przed wyborem na stanowisko.
  Dlaczego nie czekano na wyniki służb specjalnych?
  Śmiem twierdzić, że dobrze wiedzieli co w trawie piszczy i dlatego nie czekali.
  Wyszło na jaw i teraz PiSowska zaraza ma problem.
  A najzabawniejsze jest to, że cokolwiek by nie zrobili to i tak AFERA BANASIA będzie bardzo ciężką kulą u nogi.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 20 razy 20

  Tu nie chodzi czy jest odwoływalny czy nie ale chodzi o to jakie pan Banaś ma kwity na prezesa i premiera. Teraz jest giełda kwitów i chyba przebija Banaś.

 • jsn

  Oceniono 18 razy 18

  Panie rzeczniku - ja rozumiem, że prezes jest nieodwoływalny. Ale nie rozumiem dlaczego pańska partia go wybrała mając do dyspozycji tak znakomite służby

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 15 razy 15

  Kaczyński dam sobie wychodoeales ,teraz możesz zrobić jedynie jak pozwoli Loda .

 • asr1

  Oceniono 14 razy 14

  Opozycja powinna przed wyborami oplakatować całą Polskę jak to kamiński i duda serdecznie obściskują i gratulują banasiowi wyboru !!!, tylko skończony idiota uwierzy, że nic nie wiedzieli o banasiu to po prostu miało się nie wydać !!! czyli miał być "właściwy" człowiek na właściwym miejscu a teraz obłuda, fałsz i hipokryzja !!!

 • arreis65

  Oceniono 13 razy 13

  kryminalista mariusz kamiński jest ministrem w pissofskim rządzie to oszust i sutener już nie może być prezesem NIK - spełnia przecież wszystkie pissofskie standardy !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX