Marian Banaś zleci kontrolę majątku jednego z ministrów lub premiera? Giertych: Słyszałem plotki

- Słyszałem plotki, że pan prezes Banaś ma zlecić kontrolę, jeżeli chodzi o majątek jednego z prominentnych ministrów rządu, a być może chodzi o majątek samego pana premiera - powiedział Roman Giertych, dodając, że w sprawie szefa NIK jest obecnie stosowany "mechanizm posiadania haków na określone osoby".

Roman Giertych w "Kropce nad i" w TVN 24 odniósł się do sprawy szefa NIK Mariana Banasia. W czwartek wieczorem Prawo i Sprawiedliwość wydało oświadczenie, w którym władze partii na czele z Jarosławem Kaczyńskim poinformowały, że oczekują od niego dymisji. Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że Mateusz Morawiecki zapoznał się z raportem Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącym Mariana Banasia. 

Czytaj też: PiS zdecydowało ws. Mariana Banasia. Jarosław Kaczyński "oczekuje dymisji" 

Giertych o sprawie Banasia. "Mechanizm posiadania haków na określone osoby jest stosowany"

Giertych zaznaczył, że jego zdaniem, "oczywiste jest, że służby musiały wiedzieć o tym, co się dzieje wokół Mariana Banasia". Mówił też, że w sprawie szefa NIK jest stosowany "mechanizm stosowania haków" i zasugerował, że Banaś może nie tylko nie podać się do dymisji, ale też zlecić kontrolę majątku wysoko postawionych osób w państwie.

Słyszałem plotki, że pan prezes Banaś ma zlecić kontrolę, jeżeli chodzi o majątek jednego z prominentnych ministrów rządu, a być może chodzi o majątek samego pana premiera
Mechanizm posiadania haków na określone osoby jest w tej chwili stosowany i tego typu historia, jaką ma Marian Banaś, może być atutem w staraniu się o wysoki urząd, a nie jakimś problemem

- powiedział w rozmowie z Moniką Olejnik.

Giertych przyznał też, że jego zdaniem wybór Mariana Banasia na szefa NIK nie był przypadkowy. -To nie jest tylko kwestia, że porządny, dobry Jarosław Kaczyński pomylił się, zwiedziony tym, że mu służby nie powiedziały - i wybrał Mariana Banasia - stwierdził.

Mnie się wydaje, że obecnie państwo jest skonfigurowane w ten sposób, że Jarosław Kaczyński promuje te osoby, które są od niego całkowicie zależne

 - dodał Giertych.

W środę Banaś podczas posiedzenia komisji ds. Kontroli Państwowej nie odpowiadał na pytania posłów dotyczące m.in. jego nieruchomości w Krakowie. Odczytał jedynie swoje przygotowane wcześniej oświadczenie.

Czarnecki: "Banaś stał się sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem". Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: