Warchoł bez stanowiska w resorcie Ziobry. Wcześniej pilnował reformy i zapowiadał pozwy wobec sędziów

Marcin Warchoł nie jest już wiceministrem sprawiedliwości, ale według sugestii dziennikarki "Polityki" może pozostać w rządzie. Pojawił się już projekt dotyczący powołania pełnomocnika rządu ds. Praw Człowieka - właśnie to stanowisko miałoby przypaść Warchołowi.

Uwagę na to, że ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości zniknęły personalia Marcina Warchoła, dotychczasowego wiceministra, zwrócił Onet. - Musiałem zrzec się funkcji w administracji państwowej, by objąć mandat poselski - przekazał portalowi Warchoł, dodając, że rezygnację złożył przed pierwszym posiedzeniem Sejmu (12 listopada tego roku).

Nowe stanowisko dla Warchoła? "To już 'zwierzchności' zdecydują"

Tego samego dnia dziennikarka "Polityki" Ewa Siedlecka zasugerowała na swoim blogu, że Marcin Warchoł mógłby pozostać w rządzie, ale w innej roli. W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się wtedy projekt rozporządzenia, o powołaniu Pełnomocnika Rządu ds. Praw Człowieka, którym może być "sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości".

Jak przypomniała Siedlecka, to właśnie Warchoł jest jedynym z wiceministrów (już nim nie był), który w przeszłości pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Marcin Warchoł pracował tam w 2009 roku, jeszcze za Janusza Kochanowskiego, a w listopadzie 2015 roku przeszedł do Ministerstwa Sprawiedliwości.

W rozmowie z Onetem Marcin Warchoł tak skomentował te sugestie dziennikarki: - Czy pan premier powoła mnie na jakąkolwiek funkcję i czy będę pełnił jakieś obowiązki na niwie ogólnopaństwowej, to już "zwierzchności" zdecydują.

>>> O nowelizację Kodeksu karnego kruszono w tym roku kopie. Przypominamy, na czym polegały problemy:

Zobacz wideo

Kim jest Marcin Warchoł?

Marcin Warchoł był dotychczas w Ministerstwie Sprawiedliwości odpowiedzialny za legislację, to on, razem z Łukaszem Piebiakiem (stracił posadę po aferze z "małą Emi", którą opisał Onet) nadzorowali w dużej mierze reformy wymiaru sprawiedliwości forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość w latach 2015-2019. Najczęściej procedura była jedna: posłowie PiS zgłaszali projekt poselski (by przyspieszyć legislację), a później Warchoł, Piebiak czy szef resortu Zbigniew Ziobro nadzorowali przebieg prac w Sejmie czy Senacie.

W tym roku o Warchole było głośno w trakcie innej błyskawicznej nowelizacji - chodziło o Kodeks karny. Już gdy nowela trafiła do Sejmu, budziła kontrowersje, ale po tym, jak wróciła do izby niższej z Senatu, skrytykowali ją m.in. prawnicy z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego (KIPK). Zarzucali nowelizacji, że ta prowadzi "do rażących nierówności wobec prawa i nieuzasadnionego uprzywilejowania niektórych podmiotów gospodarczych".

Warchoł o pozwie wobec prawników UJ: Za kłamstwo. Oszukiwanie polskiego społeczeństwa

W reakcji na te zastrzeżenia prawników Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało pozew wobec autorów dokumentu, w tym profesorów. Warchoł tłumaczył, że pozew jest "za kłamstwo", a nie za krytykę. Tę decyzję w rozmowie z Polską Agencją Prasową w następujący sposób:

Pozywamy prawników z Uniwersytetu Jagiellońskiego, bo nie możemy pozwolić, aby przez fałszywe informacje oszukiwano polskie społeczeństwo.

O ironio, ledwo padły zapowiedzi resortu sprawiedliwości, a kilka dni później ministerstwo odwołało pozew. Wtedy prawnicy z UJ zapowiedzieli... pozwanie ministerstwa.

Więcej o: