Sondaż poparcia dla partii. Koalicja Obywatelska traci, Lewica i Konfederacja zyskują

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych pokazuje, że partie, których nie było w Sejmie poprzedniej kadencji, zyskują kolejnych zwolenników. "To efekt nowości" - komentuje ekspert.

Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych 2019 Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL - Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. 

>>> Zawisza: Biedroń kandydatem na prezydenta? To dobra propozycja

Zobacz wideo

Lewica i Konfederacja rosną w siłę. Nieznaczny wzrost Prawa i Sprawiedliwości

Sondaż poparcia dla partii politycznych wykonany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość popiera obecnie 44,63 proc. ankietowanych, Koalicję Obywatelską - 23,25 proc., Lewicę - 14,89 proc., Konfederację - 8,47 proc., a PSL - Koalicję Polską - 7,83 proc. Oznacza to, że w porównaniu z wynikami październikowych wyborów najbardziej wzrosło poparcie dla Lewicy oraz Konfederacji, a najbardziej stratna jest Koalicja Obywatelska.

- Te wyniki nie odbiegają w sposób rewolucyjny od wyników w ostatnich wyborach. Konfederacja jest beneficjentem tego, że zrobił się o niej głośno w ciągu dwóch tygodni kampanii wyborczej. Przez pewien czas utrzymuje się efekt nowości. Problemem jest utrzymanie takiego wyniku w dłuższej perspektywie - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

Ekspert zauważył także, że nowością są młodzi ludzie wprowadzeni do Sejmu przez Lewicę, a spadek poparcia dla Koalicji Obywatelskiej wiążę się z wewnętrznym konfliktem w Platformie Obywatelskiej i zamieszaniem związanym z prawyborami.

Sondaż Kantar dla RMF FM. PiS na prowadzeniu

Przypomnijmy, że dwa dni temu publikowaliśmy wyniki sondażu wykonanego przez Kantar dla RMF FM. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec listopada, Zjednoczona Prawica otrzymałaby 38 proc. głosów, Koalicję Obywatelską poparłoby 27 proc. wyborów, Lewica zdobyłaby 10 proc. głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe - 7 proc., a Konfederacja 6 proc. 

Więcej o: