Mariusz Kamiński wprowadza nowe porządki. TVN24: Czekał ze zmianami personalnymi do wyborów

Leszek Suski, komendant główny straży pożarnej, przejdzie wkrótce na emeryturę - podaje nieoficjalnie tvn24.pl. - Mariusz Kamiński czekał ze zmianami personalnymi do wyborów - mówi portalowi jeden ze współpracowników ministra. Czy zmieni się też komendant główny policji?

We wtorek obowiązki sekretarza stanu w resorcie przestał pełnić Sylwester Tułajew. Nadzorował departament teleinformatyki, spraw obywatelskich, zezwoleń i koncesji, a także kierował pracami nad Centrum Personalizacji Dokumentów. Jak podaje tvn24.pl, był zaskoczony dymisją.

Portal informuje, że może nastąpić także zmiana w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, spółce strategicznej dla bezpieczeństwa kraju. W ciągu ostatnich czterech lat PWPW miała czterech prezesów i trzy osoby pełniące obowiązki.

Najpóźniej do końca przyszłego tygodnia ma być gotowe tzw. "rozporządzenie kompetencyjne". Będzie ono dzielić obowiązki wiceszefów w MSWiA. Jak podaje tvn24.pl, "oczywiste" jest, że Maciej Wąsik, najbliższy współpracownik Kamińskiego, będzie miał bardzo silną pozycję".

- Wiceminister Paweł Szafernaker będzie odpowiadał za kontakty z wojewodami, samorządami. Błażej Poboży m.in. za komunikację resortu. Za sprawy legislacji i kontaktów z Sejmem Maciej Wąsik, który dostanie także część departamentów nadzorujących służby. Minister Kamiński nie zrezygnuje jednak ze swojej mocnej i decydującej pozycji w nadzorze nad policją, strażą graniczną - mówią anonimowi rozmówcy portalu.

Wkrótce na emeryturę ma odejść generał brygadier Leszek Suski, komendant główny straży pożarnej. Rzecznik prasowy staży pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że nic o tym nie wie. Jak ujawnia tvn24.pl, Suski zajął wysokie stanowisko, mimo że był "łamistrajkiem" protestu w 1981 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. 

Nieznane są jednak plany co do generała Jarosława Szymczyka, komendanta głównego policji.

"Planem Kamińskiego było stworzenie superresortu bezpieczeństwa narodowego"

Sam Mariusz Kamiński ma nadal łączyć funkcję ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych.

- Planem Kamińskiego było stworzenie superresortu bezpieczeństwa narodowego, który w jednym miejscu zgromadziłby nadzór nad wszystkimi służbami (...) Na to nie ma jednak politycznej zgody - powiedział w rozmowie z tvn24.pl anonimowy poseł Prawa i Sprawiedliwości.

>>> M. Kamiński: Będziemy prowadzili sprawy związane z bezpieczeństwem obywateli w sposób rzetelny, bezstronny i spokojny. Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: