"Nie zrobił nic złego, jest celem wściekłych ataków za reformę". Kaczyński broni Piotrowicza

- Stanisław Piotrowicz był w PZPR, ale należał do grupy prokuratorów, która starała się maksymalnie łagodzić represje. Nie zrobił nic złego - tłumaczył w rozmowie z "Gazetą Polską" Jarosław Kaczyński. Prezes PiS skomentował też działania marszałek Sejmu oraz szanse swojej formacji na odbicie Senatu.

Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" zapewniał, że dla jego partii m.in. "sprawy rodziny są najważniejsze", powtarzając znane już teorie. Zapytano go jednak kilka razy, o bieżące wydarzenia w polityce.

"Trzeba anulować, bo przegramy". Prezes PiS: To było incydentalne zdarzenie, bez znaczenia

Pierwszą ze spraw było oczywiście niesławne głosowanie ws. posłów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, podczas którego padło "trzeba anulować, bo my przegramy". Opozycja krytykowała marszałek Sejmu Elżbietę Witek za anulowanie głosowania, choć mogła po prostu ogłosić jego reasumpcję.

Pani marszałek podjęła właściwą decyzję. Widziała salę, słyszała, co mówią posłowie z różnych stron. Było jasne, że głosowanie nie oddaje woli Sejmu. Opozycja próbowała z tego zrobić aferę, a tak naprawdę nie stało się nic nadzwyczajnego. Powiem więcej - było to zdarzenie incydentalne, bez żadnego znaczenia

- tak skomentował to Kaczyński.

>>> Pierwsze posiedzenie nowej kadencji i od razu awantura. Tak przebiegała sejmowa "anulacja":

Zobacz wideo

PiS odbije Senat? Kaczyński: W polityce wszystko jest możliwe

Poza tematami sejmowymi prezes PiS przez jedno z pytań powrócił do utraconego przez jego partię Senatu, w którym zaczął rządzić blok opozycyjny. Czy Prawo i Sprawiedliwość odbije izbę wyższą z rąk Koalicji Obywatelskiej, PSL, SLD i niezależnych senatorów? - Dzisiaj nie odpowiem na to pytanie - skwitował w wywiadzie dla "GP" Kaczyński.

Prezes PiS napomknął za to, że trzeba zobaczyć, czy obecna większość w opozycji się utrzyma. - Przeżyłem wiele wyborów, wiele kadencji Sejmu i wiem, że w polityce wszystko jest możliwe. Także zdobycie większości tam, gdzie w początkowym okresie jest mniejszość - podsumował.

Kaczyński o przeszłości Piotrowicza: Nie zrobił nic złego. Był w PZPR, ale...

W rozmowie sporo miejsca poświęcono postaci Stanisława Piotrowicza, do niedawna posła, w przeszłości także senatora, prokuratora stanu wojennego, a obecnie - przyszłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Z przeszłością w PZPR i PRL-owskiej prokuraturze Piotrowicz może być obciążeniem dla PiS, jednak tego zdania nie podziela Kaczyński.

Nie zrobił nic złego, więcej - pomógł, co wymagało pewnej determinacji, gotowości do rezygnacji z awansów, zgody na degradację. To wcale niemało. Był więc w PZPR, ale należał do tej grupy prokuratorów i sędziów, którzy starali się maksymalnie łagodzić represje

- wyjaśniał Jarosław Kaczyński, dodając, że teraz Piotrowicza prezentuje się jako "czarnego bohatera", choć w Sądzie Najwyższym są sędziowie, którzy bywali w trakcie stanu wojennego "surowsi, niż wymagały tego przepisy".

Kaczyński broni Piotrowicza i wyjaśnia przyczyny "wściekłych ataków"

Powiedzmy jasno: Stanisław Piotrowicz jest zły, ponieważ nie jest po właściwej stronie i - jak już mówiłem - prowadził reformę sądownictwa. Każdy rozsądny człowiek powinien to wiedzieć, bo w tym właśnie tkwi przyczyny tych wściekłych ataków

- tłumaczył przyszłego sędziego do Trybunału Konstytucyjnego prezes PiS, zaznaczając przy tym, że przy atakach na Piotrowicza zwraca uwagę jeszcze na "hipokryzję i kłamstwo" politycznych oponentów.

Wymienił w tym kontekście kilku polityków obecnych lub związanych w przeszłości z Platformą Obywatelską jak Sławomir Neumann, Stanisław Gawłowski, Cezary Grabarczyk czy Krzysztof Kwiatkowski. Wszystkimi wymienionym przez niego politykami interesuje się albo interesowała się prokuratura, niektórzy mają postawione zarzuty.

Kaczyński mówił też o możliwości odwołania Magdaleny Biejat z funkcji przewodniczącej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. - Ta sprawa wkrótce zostanie rozwiązana - stwierdził enigmatycznie. O wypowiedzi prezesa PiS pisaliśmy już w poniedziałek

Więcej o:
Komentarze (273)
Jarosław Kaczyński o marszałek Sejmu, Senacie i Stanisławie Piotrowiczu. "Nie zrobił nic złego"
Zaloguj się
 • dlugi48

  Oceniono 85 razy 75

  A milicjantów i pracowników MSW, którzy też nie zrobili nic złego, wyrzuca się z pracy albo pozbawia emerytury? Co za hipokryzja...

 • gourmant

  Oceniono 73 razy 67

  Tysiące mundurowych którym PIS obniżył emerytury nie zrobiło nic złego. A sprzedajny Piotrowicz oskarżał opozycjonistów

 • pan.szklanka

  Oceniono 65 razy 61

  Piotrowicz broni pedofilów , Kaczyński broni Piotrowicza, pedofile z ambon bronią Kaczyńskiego.
  I się kręci.

 • fakiba

  Oceniono 58 razy 46

  Piotrowicz jest odpowiedzialny za deforme sądów w Polsce , nadaję się za to tyko do kryminału a nie do TK

 • emigrant_1984

  Oceniono 49 razy 43

  Jak Kali w PZPR to dobrze. Jak opozycja w PZPR to źle.

 • atr8

  Oceniono 41 razy 35

  A co złego, prezesino, zrobili ci wszyscy policjanci i pracownicy cywilni resortu, którym przez dzień lub kilka przyszło pracować w milicji, żeby obniżać im emerytury? Zakłamane pisowskie mordy i oszuści. Kiedyś dopadnie was karma, ale się nią nie nażrecie.

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 31

  Następny kryształowo-diamentowy, którego TEN chroniący go najbardziej SREBRZYSTY NIE MOŻE SIĘ POZBYĆ, BOWIEM JEST MU POTRZEBNY TAM, GDZIE GO USADZIŁ DO REALIZACJI JEGO OSOBISTYCH CELÓW I PLANÓW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX