Pierwszy taki sondaż prezydencki. "Wynik Kidawy-Błońskiej jest poważnym zagrożeniem dla Dudy"

Gdyby Andrzej Duda i Małgorzata Kidawa-Błońska znaleźli się w drugiej turze wyborów prezydenckich, urzędujący prezydent mógłby liczyć na 53 proc. głosów, jego konkurentka zaś na 47 proc. - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego dla "Super Eksperssu".

Jak podkreśla "SE", niepokojące dla Andrzeja Dudy wyniki opierają się na preferencjach osób, które deklarują udział w wyborach. Biorąc pod uwagę to, że maksymalny błąd szacunkowy w badaniu wynosi około 3 proc., wyniki sondażu oznaczają, że Duda i Kidawa-Błońska mają bardzo zbliżone poparcie.

"Sygnał ostrzegawczy dla prezydenta Andrzeja Dudy "

Zdaniem cytowanego przez "SE" prof. Kazimierza Kika, "wynik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jest naprawdę dobry i jest on poważnym zagrożeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy".

Choć do wyborów jeszcze pół roku, to obóz rządzący ma się czego obawiać i takie wyniki powinny zmobilizować Pałac Prezydencki i PiS do wzmożonej pracy. Mimo, że w badaniu prowadzi Andrzej Duda to jego notowania są dość umiarkowane. Wyniki sondażu powinny być sygnałem ostrzegawczym i budzić niepokój wśród obecnego obozu władzy

– komentuje politolog.

Faktycznie, dotychczasowe sondaże nie dawały Kidawie-Błońskiej tak dobrego wyniku. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "DGP" i RMF FM, Duda w II turze miałby prawie 10 proc. przewagi nad Kidawą-Błońską.

Badanie dla "SE" zrealizowane zostało przez Instytut Badań Pollster w dniach 22-24.11.2019 roku metodą CAWI na próbie 1093 dorosłych Polaków.