Europosłowie wybrali Polaka na Inspektora Ochrony Danych. Były szef GIODO pokonał konkurentów

Wojciech Wiewiórowski wybrany na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Kandydaturę Polaka zatwierdziła w Strasburgu komisja swobód obywatelskich. Polak pokonał w głosowaniu Węgra i Francuza.

Komisja swobód obywatelskich wybrała Wojciecha Wiewiórowskiego na pięcioletnią kadencję. W głosowaniu Polak pokonał dwóch kontrkandydatów, Węgra i Francuza. Jego kandydaturę będzie musiała musiała jeszcze formalnie zatwierdzić konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego. W piątek Wiewiórowskiego poparły także kraje członkowskie Unii. Europejski Inspektor Ochrony Danych jest wybierany na 5-letnią kadencję. Sprawuje nadzór nad ochroną danych osobowych w Unii, ocenia projekty przepisów pod tym kątem, kontroluje politykę prywatności w europejskich instytucjach.

Zadaniem Wojciecha Wiewiórowskiego będzie między innymi kontrolowanie instytucji unijnych pod kątem tego, czy respektują prawo obywateli do prywatności przy przetwarzaniu ich danych osobowych.

Pełnił obowiązki Inspektora po śmierci zwierzchnika

Wojciech Wiewiórowski jest od 2014 roku zastępcą Europejskiego Inspektora Ochrony Danych, natomiast od sierpnia pełni obowiązki Inspektora, po śmierci Włocha Giovanniego Buttarelliego. W Polsce od 2010 do 2014 roku Wojciech Wiewiórowski był Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych.

W 2006 roku wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn powołał go na stanowisko doradcy ds. informatyzacji. Pełnił tę funkcję również w gabinetach Janusza Kaczmarka, Władysława Stasiaka i Grzegorza Schetyny. W związku z kandydowaniem na urząd zastępcę europejskiego inspektora ochrony danych, w 2014 roku został odwołany ze stanowiska GIODO

Więcej o: