Jacek Jaśkowiak za legalizacją eutanazji. "Ja bym chciał o sobie decydować"

Jacek Jaśkowiak został kandydatem w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej. Obecny prezydent Poznania powiedział, że jest za legalizacją eutanazji, a prezydentem Polski chce być m.in. po to, aby bronić samorządów.

Jacek Jaśkowiak może zostać kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Podczas prawyborów zmierzy się z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską. W ostatnim wydaniu programu "Graffiti" w Polsat News opowiadał o tym, jakie sprawy są jego zdaniem najważniejsze dla Polski.

>>> Sławomir Nitras: Jacek Jaśkowiak to poważny kandydat, a nie sparing partner

Zobacz wideo

Jacek Jaśkowiak: Miejsce Polski jest tam, gdzie Zachodnia Europa

Prezydent Poznania powiedział, że wbrew temu co mówił wcześniej, funkcja prezydenta nie jest jedynie funkcją reprezentacyjną. Na pytanie o to, co się zmieniło, że zweryfikował swoje zdanie w tej kwestii, powiedział, że zmieniło się to, że opozycja ma dziś większość w Senacie. Zaznaczył także, że przez wynik wyborów samorządy są pozbawiane środków i obarczane kolejnymi obowiązkami. Jacek Jaśkowiak stwierdził że to, co robi dziś, wiąże się także z obroną samorządów.

- Widzimy, że teraz są mniejsze gminy, które mają problem z wypłatą wynagrodzeń dla nauczycieli. Z jednej strony narzuca nam się pewne obowiązki, narzuca nam się pewną deformę  szkolnictwa, na czym cierpią i dzieci i nauczyciele, a z drugiej strony jesteśmy obciążani kosztami tych błędów na górze - mówił Jacek Jaśkowiak.

Prowadzący program Piotr Witwicki zapytał prezydenta Poznania o wywiad udzielony radiu RMF FM, w którym mówił, że jest za legalizacją małżeństw jednopłciowych. Jacek Jaśkowiak zapewnił, że nie jest to dla niego kwestia najważniejsza. Ocenił, że jednym z najistotniejszych tematów dla Polski jest obecnie bezpieczeństwo międzynarodowe. Powiedział także, że zakłada, że "miejsce Polski w Europie jest tam, gdzie jest Zachodnia Europa".

Jacek Jaśkowiak o eutanazji: Każdemu należy zostawić prawo wyboru

Jacek Jaśkowiak został zapytany także o prawo do eutanazji. Prezydent Poznania stwierdził, że w tej sprawie obywatele Polski powinni mieć wybór, podkreślając jednocześnie, że jest to trudny temat, który wymaga dyskusji i konsensusu.

- Zawsze uważam, że każdemu należy zostawić prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby decydowali o tym inni. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące kobiet, to one powinny mieć prawo wyboru. Należy jednak zabezpieczyć takie działania, by te decyzje dramatyczne mogły być podjęte w ostateczności i by do nich dochodziło jak najrzadziej - mówił prezydent Poznania.

- Jeśli chodzi o kwestię eutanazji, to potrafię zrozumieć kogoś, kto cierpi na chorobę nowotworową, gdzie nie ma żadnych możliwości, by się wyleczyć. Medycyna potrafi nam przedłużać życie, ale nie zawsze potrafi nam przedłużyć to życie tak, jak chcemy - podsumował Jacek Jaśkowiak. 

Więcej o: