Jacek Jaśkowiak za legalizacją eutanazji. "Ja bym chciał o sobie decydować"

Jacek Jaśkowiak został kandydatem w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej. Obecny prezydent Poznania powiedział, że jest za legalizacją eutanazji, a prezydentem Polski chce być m.in. po to, aby bronić samorządów.

Jacek Jaśkowiak może zostać kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Podczas prawyborów zmierzy się z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską. W ostatnim wydaniu programu "Graffiti" w Polsat News opowiadał o tym, jakie sprawy są jego zdaniem najważniejsze dla Polski.

>>> Sławomir Nitras: Jacek Jaśkowiak to poważny kandydat, a nie sparing partner

Zobacz wideo

Jacek Jaśkowiak: Miejsce Polski jest tam, gdzie Zachodnia Europa

Prezydent Poznania powiedział, że wbrew temu co mówił wcześniej, funkcja prezydenta nie jest jedynie funkcją reprezentacyjną. Na pytanie o to, co się zmieniło, że zweryfikował swoje zdanie w tej kwestii, powiedział, że zmieniło się to, że opozycja ma dziś większość w Senacie. Zaznaczył także, że przez wynik wyborów samorządy są pozbawiane środków i obarczane kolejnymi obowiązkami. Jacek Jaśkowiak stwierdził że to, co robi dziś, wiąże się także z obroną samorządów.

- Widzimy, że teraz są mniejsze gminy, które mają problem z wypłatą wynagrodzeń dla nauczycieli. Z jednej strony narzuca nam się pewne obowiązki, narzuca nam się pewną deformę  szkolnictwa, na czym cierpią i dzieci i nauczyciele, a z drugiej strony jesteśmy obciążani kosztami tych błędów na górze - mówił Jacek Jaśkowiak.

Prowadzący program Piotr Witwicki zapytał prezydenta Poznania o wywiad udzielony radiu RMF FM, w którym mówił, że jest za legalizacją małżeństw jednopłciowych. Jacek Jaśkowiak zapewnił, że nie jest to dla niego kwestia najważniejsza. Ocenił, że jednym z najistotniejszych tematów dla Polski jest obecnie bezpieczeństwo międzynarodowe. Powiedział także, że zakłada, że "miejsce Polski w Europie jest tam, gdzie jest Zachodnia Europa".

Jacek Jaśkowiak o eutanazji: Każdemu należy zostawić prawo wyboru

Jacek Jaśkowiak został zapytany także o prawo do eutanazji. Prezydent Poznania stwierdził, że w tej sprawie obywatele Polski powinni mieć wybór, podkreślając jednocześnie, że jest to trudny temat, który wymaga dyskusji i konsensusu.

- Zawsze uważam, że każdemu należy zostawić prawo wyboru. Ja bym chciał o sobie decydować, a nie żeby decydowali o tym inni. Jeśli chodzi o kwestie dotyczące kobiet, to one powinny mieć prawo wyboru. Należy jednak zabezpieczyć takie działania, by te decyzje dramatyczne mogły być podjęte w ostateczności i by do nich dochodziło jak najrzadziej - mówił prezydent Poznania.

- Jeśli chodzi o kwestię eutanazji, to potrafię zrozumieć kogoś, kto cierpi na chorobę nowotworową, gdzie nie ma żadnych możliwości, by się wyleczyć. Medycyna potrafi nam przedłużać życie, ale nie zawsze potrafi nam przedłużyć to życie tak, jak chcemy - podsumował Jacek Jaśkowiak. 

Więcej o:
Komentarze (148)
Jacek Jaśkowiak za legalizacją eutanazji. "Ja bym chciał o sobie decydować"
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 40 razy 36

  Panie Prezydencie - głęboki ukłon. Za odwagę, uczciwość i - przede wszystkim - CZŁOWIECZEŃSTWO nie podszyte polityczną hipokryzją.
  Piszę to jako człowiek i lekarz.

 • zdybka1

  Oceniono 29 razy 27

  Jak dlugo ta ziemia bedzie nosic moherowe pokolenie, tak dlugo w Polsce bedzie sredniowiecze.

 • jael53

  Oceniono 24 razy 22

  Miło wiedzieć, że są jednak ludzie, którzy z biegiem lat ani nie stetryczeli, ani nie zrobili się oportunistami. Swoją drogą, takie to czasy, że głos zwyczajnie trzeźwy i wyważony słychać nader rzadko.

 • state77

  Oceniono 25 razy 21

  Prawdziwy chłop z jajami, nie to co te świry w czarnych sukienkach.

 • my_kroolik

  Oceniono 18 razy 18

  Kompletnie nie pojmuję czemu PIS, czy Kościół, czy ktokolwiek inny ma mi zabraniać zakończenia życia, jeśli JA tak zdecyduję> Bo oni uważają, że Bóg, w którego wierzą, tego nie pochwala? Przecież to jest tylko wiara, a nie prawda obiektywna. Na świecie są tysiące religii i dla wyznawców każda jest tą jedyną, prawdziwą. Nikt nie ma prawa narzucać ogółowi swoich poglądów wynikających z wiary. Przedziwne, że tak prosta prawda budzi takie kontrowersje.

 • polakadam

  Oceniono 22 razy 18

  Podoba mi się Jaśkowiak. Ma sprecyzowane poglądy i nie boi się o nich mówić. To jest osobowość na przywódcę.
  Nie jak całe po prowadzone przez Schetynę, które nie może się zdecydować jaką drogę wybrać. Chcą być trochę lewicowi i trochę katoliccy. Takie mało wyraziste czort wie co.

 • antropoid

  Oceniono 27 razy 17

  To nie to miejsce na ziemi, panie Jaśkowiak, źle pan trafiłeś - tutaj o człowieku, za człowieka decydują święci.
  Znaczy święte krowy.
  Świętoyebliwe.

 • wiesio_kopyto

  Oceniono 25 razy 17

  grubo gościu zaczyna, jak wygra prawybory, to ma mój szacunek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX