PiS i KO w dół, ale cichym wygranym jest Lewica. To ona ma być przyszłym liderem opozycji [SONDAŻ]

Dwie największe formacje w Sejmie notują spadki poparcia w najnowszym sondażu dla "Rzeczpospolitej", PiS jest poniżej 40 proc. Respondentów zapytano jeszcze o to, które ugrupowanie wybije się lub utrzyma tytuł "głównej siły opozycji". I tu zaskoczenie: nawet wyborcy KO częściej wskazują Lewicę.

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) z wynikiem 39,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". To prawie o cztery punkty procentowe mniej w porównaniu do wyniku tej formacji w październikowych wyborach (43,59 proc.). Badanie przeprowadzono 22-23 listopada, a więc m.in. po awanturach sejmowych o kandydatów do TK i KRS oraz słynnym "trzeba anulować, bo przegramy".

Mniejszy wynik uzyskała także Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, samorządowcy) - 25,8 proc., gdy w wyborach miała 27,4 proc. Trzecia na podium jest Lewica (SLD, Wiosna, Razem), która wypadła minimalnie lepiej niż w dniu wyborów. Głos na tę formację zadeklarowało 12,8 proc. (w wyborach ten blok miał 12,56 proc.).

>>> Czy "trzeba anulować, bo przegramy" wpływa na poparcie? Przypominamy słynne nagranie:

Zobacz wideo

Do Sejmu dostałyby się jeszcze Konfederacja (6,2 proc. w sondażu) oraz PSL-Kukiz'15 - 6 proc., gdy w wyborach miało 8,55 proc. Odpowiedzi "nie wiem / trudno powiedzieć" udzieliło 10,4 proc.

Kto główną siłą opozycji? Respondenci wskazują na Lewicę

Ciekawie przedstawia się natomiast inne badanie IBRiS, także na zlecenie "Rzeczpospolitej". O ile sondaż pokazuje spadki poparcia dwóch głównych sił: rządzącego PiS i opozycyjnej KO, tak z kolejnej ankiety wynika, że rzeczywistą, główną, siłą po stronie opozycji - w ocenie respondentów - będzie Lewica.

Które z ugrupowań w tej kadencji ma największe szanse stać się główną siłą opozycyjną? - takie pytanie zadano uczestnikom badania. Aż 32,1 proc. z nich wskazało na Lewicę, a 29,9 proc. Koalicję Obywatelską.

Na podium, z o wiele mniejszym wynikiem, jest PSL-Kukiz'15 - 11,3 proc.

Warto podkreślić, że wiarę w wysunięcie się Lewicy na pierwszy plan wyraża nie tylko jej elektorat (93 proc.), ale także wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 74 proc. i PiS – 55 proc.

- czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Więcej o:
Komentarze (73)
Sondaż. Kto pozostanie liderem opozycji? Badani wskazują na Lewicę
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 37 razy 29

  Nim obudzicie się z ręką w nocniku z pisimi odchodzami, uzgodnijcie kandydata na prezydenta i zaplanujcie dla niego profesjonalną kampanię. Nasz prezydent, to początek ich końca.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 16 razy 12

  To proste: PO to PiS light. Kradnie mniej i ciszej, ma lepszy PR i uznaje wyniki niezależnych sondaży, ale to nadal ch.d. i k.k.: chrześcijańska demokracja i kościół katolicki.
  Lewica musi wrócić i zaorać cały ten kruchciany bardak.

 • matri3x

  Oceniono 17 razy 11

  Czyżby sutener zrozumiał że kolejnych PLUS nie będzie :) Będzie za to sporo MINUS (dotyczy oczywiście nie cen bo te będą z plusem, ale wpływu na budżet domowy) - prąd-, śmieci-, jedzenie- itp itd

 • gordejuela

  Oceniono 17 razy 9

  Czasy rzadow dawnej lewicy dzis jawia sie jako oaza spokoju i normalnosci przy beczelnych,strasznych oblakancach z PiS,nic wiec tu nie ma dziwnego

 • tekas

  Oceniono 10 razy 8

  c.t.k masz słuszność jednak wydaje mi się, że nie ma się co gorączkować niech się pad wyprztyka a sznur cenowy na szyi suwerena zaciskać się będzie coraz bardziej.....inaczej jak przez kasę, nie pojmie swojej głupoty!

 • jurek4491

  Oceniono 10 razy 6

  MIODZIO , po nowym roku przyjdzie drożyzna , narastające spowolnienie podwyżki prądu i kto najbardziej dostanie po jajach - ci co głosowali na PiS to jest :
  - świry
  - menele
  - obszczymurki
  - męty społeczne
  - " pińćsetki "
  - berety
  - i chłopki zagrodowe
  To oni mają najmniejsze dochody finansowe - niech im żoliborski rzuci jakąś ( piątkę ) z własnej kieszeni a nie z pieniędzy ludzi pracujących - czyli podatników

 • jos77

  Oceniono 14 razy 6

  Mocne lansowanie lewicy. KO spadło o 2%, lewicy "wzrosło" o 0,2% - oba wyniki mieszczą się w granicach błędu statystycznego. No, ale lewicy rośnie i ona będzie liderem itd. Opanujcie się. Komentujcie liczby.

 • polakadam

  Oceniono 12 razy 6

  W następnych wyborach lewica osiągnie drugi wynik i utworzy razem z ko rząd koalicyjny.
  Pis będzie totalną moherową opozycją.

 • jakbysietupodpisac

  Oceniono 12 razy 6

  Problem z PO jets taki, ze na wszystko odpowiadają "nie wiem", trudno powiedzieć", "musimy to przeanalizować". Zawsze jest brak jednoznacznej deklaracji i ja już nie wiem czy oni są liberalni czy konserwatywni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX