PiS i KO w dół, ale cichym wygranym jest Lewica. To ona ma być przyszłym liderem opozycji [SONDAŻ]

Dwie największe formacje w Sejmie notują spadki poparcia w najnowszym sondażu dla "Rzeczpospolitej", PiS jest poniżej 40 proc. Respondentów zapytano jeszcze o to, które ugrupowanie wybije się lub utrzyma tytuł "głównej siły opozycji". I tu zaskoczenie: nawet wyborcy KO częściej wskazują Lewicę.

Jeśli wybory parlamentarne odbyłyby się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) z wynikiem 39,6 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". To prawie o cztery punkty procentowe mniej w porównaniu do wyniku tej formacji w październikowych wyborach (43,59 proc.). Badanie przeprowadzono 22-23 listopada, a więc m.in. po awanturach sejmowych o kandydatów do TK i KRS oraz słynnym "trzeba anulować, bo przegramy".

Mniejszy wynik uzyskała także Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni, samorządowcy) - 25,8 proc., gdy w wyborach miała 27,4 proc. Trzecia na podium jest Lewica (SLD, Wiosna, Razem), która wypadła minimalnie lepiej niż w dniu wyborów. Głos na tę formację zadeklarowało 12,8 proc. (w wyborach ten blok miał 12,56 proc.).

>>> Czy "trzeba anulować, bo przegramy" wpływa na poparcie? Przypominamy słynne nagranie:

Zobacz wideo

Do Sejmu dostałyby się jeszcze Konfederacja (6,2 proc. w sondażu) oraz PSL-Kukiz'15 - 6 proc., gdy w wyborach miało 8,55 proc. Odpowiedzi "nie wiem / trudno powiedzieć" udzieliło 10,4 proc.

Kto główną siłą opozycji? Respondenci wskazują na Lewicę

Ciekawie przedstawia się natomiast inne badanie IBRiS, także na zlecenie "Rzeczpospolitej". O ile sondaż pokazuje spadki poparcia dwóch głównych sił: rządzącego PiS i opozycyjnej KO, tak z kolejnej ankiety wynika, że rzeczywistą, główną, siłą po stronie opozycji - w ocenie respondentów - będzie Lewica.

Które z ugrupowań w tej kadencji ma największe szanse stać się główną siłą opozycyjną? - takie pytanie zadano uczestnikom badania. Aż 32,1 proc. z nich wskazało na Lewicę, a 29,9 proc. Koalicję Obywatelską.

Na podium, z o wiele mniejszym wynikiem, jest PSL-Kukiz'15 - 11,3 proc.

Warto podkreślić, że wiarę w wysunięcie się Lewicy na pierwszy plan wyraża nie tylko jej elektorat (93 proc.), ale także wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 74 proc. i PiS – 55 proc.

- czytamy w "Rzeczpospolitej". 

Więcej o: