Stanisław Piotrowicz sędzią Trybunału Konstytucyjnego. "Gowinowcy" zagłosowali za, bo dostali w zamian stanowisko

Stanisław Piotrowicz zostanie sędzią Trybunału Konstytucyjnego m.in. dzięki głosom polityków z Porozumienia Jarosława Gowina, choć jeszcze niedawno sprzeciwiali się oni tej kandydaturze. Dlaczego zmienili zdanie? Okazuje się, że w styczniu wygasa kadencja Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej w TK, a jej następcę wskaże właśnie Porozumienie.

Nieco ponad tydzień temu pisaliśmy o tym, że "gowinowcy" mogą zablokować wybór Stanisława Piotrowicza na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, jeśli PiS będzie chciało przeforsować zniesienie limitu 30-krotności ZUS. Partia Jarosława Gowina chciała także, aby kandydatury do TK były ujęte w umowie koalicyjnej Porozumienia z Prawem i Sprawiedliwością. Stało się jednak inaczej - "gowinowcy" poparli kandydaturę Stanisława Piotrowicza. Dlaczego?

"Gowinowcy" poparli Stanisława Piotrowicza, aby wskazać swojego sędziego TK

Z doniesień Interii wynika, że Porozumienie Jarosława Gowina znalazło porozumienie z Prawem i Sprawiedliwością. W zamian za poparcie Stanisława Piotrowicza "gowinowcy" będą mogli wskazać następcę sędzi TK Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej, której kadencja kończy się 5 stycznia 2020 roku.

- Docierają do mnie argumenty kolegów ze Zjednoczonej Prawicy. W ramach pluralizmu TK musi być miejsce dla kandydatów, którzy reprezentują także wrażliwość PiS, takich jak Stanisław Piotrowicz. Wrażliwość Porozumienia reprezentować będzie ten, kogo wskażemy. Mogę tylko powiedzieć, że będzie to uznany profesor prawa - powiedział w rozmowie z Interią wiceszef Porozumienia Marcin Ociepa. 

>>> Czarnecki: Uważam, że Stanisław Piotrowicz odkupił swoje winy

Zobacz wideo

Kontrowersje wokół wyboru Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz

Przypomnijmy, że oprócz Stanisława Piotrowicza Sejm wybrał na sędziów Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz oraz Jakuba Stelinę. Wybór Piotrowicza i Pawłowicz wzbudza jednak wiele kontrowersji, a z badań sondażowych wynika, że większość ankietowanych nie chce, żeby zostali oni zaprzysiężeni na nowe stanowiska. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani sędziowie TK złożą ślubowanie przed prezydentem w ciągu 30 dni od dnia ich wyboru.

Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry wciąż pracują nad porozumieniem koalicyjnym. Niewykluczone, że zostanie ono podpisane jeszcze w tym tygodniu. 

Więcej o:
Komentarze (228)
Stanisław Piotrowicz sędzią TK. "Gowinowcy" zagłosowali za, bo dostali coś w zamian
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 96 razy 94

  Tym razem głosowanie bez niechęci, kolejne koryto wygina kręgosłup we właściwą stronę. Jeśli ktoś miał choć iskierkę nadziei, że gowin będzie Polakiem, to ma odpowiedź. To jest zwykły pisowski aparatczyk i członek targowicy

 • hamsterx

  Oceniono 69 razy 69

  to jest policzek dla przyzwoitych Polaków
  ale przyzwoici Polacy was jeszcze rozliczą

 • duffie

  Oceniono 57 razy 57

  Jaką to trzeba być moralną ku...,żeby brać udział w tym pisowskim szambie.

 • justas32

  Oceniono 48 razy 48

  PiS to pokomunistyczne prosty.tutki ...

 • liczbynieklamia

  Oceniono 46 razy 46

  > musi być miejsce dla kandydatów, którzy reprezentują także wrażliwość PiS, takich jak Stanisław Piotrowicz

  Teraz nie wiem, czy to długa, ostra szpila w PiS, czy po prostu zwykłe oderwanie od rzeczywistości...

 • justas32

  Oceniono 44 razy 44

  Kościół + narodowy socjalizm = zamordyzm + państwo z tektury ...

 • 11krzych

  Oceniono 44 razy 44

  Gowinowcy i Piotrowicz. Czyli Opus Dei i komuniści. Współpraca kościoła katolickiego z ubecją trwa nadal. Przywróćcie pomnik kapłana Solidarności ks. Jankowskiego, pedofila, katolika i ubeka. Będą mieli gdzie Gowinowcy i Piotrowicz kwiaty składać.

 • kolor

  Oceniono 42 razy 42

  Wrażliwy jak Piotrowicz
  Szczególnie dla księdza pedofila

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX