12 mężczyzn w Parlamentarnej Grupie Kobiet. Tłumaczą, dlaczego dołączyli do wyłącznie żeńskiego zespołu

Parlamentarna Grupa Kobiet, bodaj najliczniejszy zespół parlamentarny, w tej kandencji nie będzie wyłącznie żeńska. Na 87 członków 12 to mężczyźni, choć dotąd zwyczajowo nie byli oni przyjmowani do grupy.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", grupa działa co najmniej od 20 lat i zajmuje się m.in. organizowaniem prokobiecych debat i konferencji. Dotychczas tylko raz w historii jej istnienia zasiadali w niej mężczyźni - w latach 2007-2011 zapisali się doń Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej i Jarosław Wałęsa z PO. Obaj szybko przestali w niej działać.

W rozpoczynającej się kadencji swój akces zgłosiło aż 12 mężczyzn, w tym m.in. Tomasz Zimoch, Sławomir Nitras, Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk. Kierwiński w rozmowie z dziennikiem wyjaśniał, że "po czterech latach rządu PiS sprawy kobiet nabierają specjalnego znaczenia", a wśród zagrożeń wymienia zapowiedzi zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Z kolei Nitras tłumaczył, że jest ojcem dorastających córek i dlatego chciałby przyczynić się do tego, by kobiety miały równe prawa i szanse.

Do dołączenia do grupy namawiały ponoć same posłanki. Monika Wielichowska z PO stwierdziła, że w obecnej sytuacji należy szukać sojuszników. Grupa ma się zajmować m.in. tematem realizowania konwencji antyprzemocowej, refundacji invitro czy egzekucji alimentów.

Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (57)
12 mężczyzn w Parlamentarnej Grupie Kobiet. Tłumaczą, dlaczego dołączyli do wyłącznie żeńskiego zespołu
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 18 razy 6

  Bardzo dobrze że dołączyli , czym więcej normalnych ludzi tym lepiej :)

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 5

  Kiedyś byłem w żeńskim klasztorze, zresztą w towarzystwie ewangelickiego pastora. I nawet zagrałem na organach.

 • ewulka987

  Oceniono 17 razy 5

  PiS-katole nie dołączyli ,bo oni zgodnie z linią polskiego Kościoła lansują pogląd ,że KOBIETA to do rodzenia i do garów no i ma koniecznie zajmować ławy kościelne i na ofiarę grosz wrzucać . Czyli kler pluje kobietom w twarz a one mają usługiwać im i mężom.

 • topiramax

  Oceniono 10 razy 4

  W sumie logiczne. Skoro problemy kobiet zaczynają się od zachowań mężczyzn.

 • zigzaur

  Oceniono 17 razy 3

  A pewnie. Jak równość to równość.
  Jeśli ktoś jest lesbijem (czyli mającym pociąg do kobiet), to ma prawo należeć do kobiecej organizacji.

 • fajny_zajety

  Oceniono 16 razy 2

  Jakby tak powstała Parlamentarna Grupa Mężczyzn, która nawoływałaby mężczyzn do życia bez kobiet. Prawdziwa wolność, bez zobowiązań pracy tylko na siebie i życia dla siebie. Danie też kobietą wolności żeby mogły żyć jak chcą... za swoje pieniądze... to byłoby hitem

 • komentator_2000

  Oceniono 3 razy 1

  W zasadzie nie wiadomo jak to skomentować: z jednej strony wyraźnie widać, że parytet nie został zachowany, a z drugiej to przecież płeć jest tylko konstruktem społecznym, i w zasadzie nie ma czegoś takiego jak "kobieta" czy "mężczyzna".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX