Marszałkini Elżbieta Witek przychyliła się do próśb Lewicy. Jest papier sejmowy z napisem "posłanka"

Sejm przystał na prośby Lewicy i udostępnił dla chętnych druki sejmowe z podpisem "posłanka". O pierwszej ważnej zmianie wprowadzającej do Sejmu żeńskie końcówki poinformowała Wanda Nowicka. - Na nasza prośbę przystała marszałkini Witek - przekazała w rozmowie z Gazeta.pl.

"Zachęcam wszystkie posłanki Sejmu RP do odebrania i używania papieru sejmowego z napisem posłanka. Już można!" - poinformowała na Twitterze Wanda Nowicka, informując o pierwszym sukcesie posłanek Lewicy, które od początku kadencji domagają się wprowadzenia do Sejmu feminatywów. 

Żeńskie końcówki wkraczają do Sejmu. Pojawiły się na drukach sejmowych na wniosek Lewicy

W zeszłym tygodniu posłanki Lewicy spotkały się z Elżbietą Witek, prosząc ją o zgodę na udostępnienie druków sejmowych i kopert z podpisem "posłanka", z których mogłyby korzystać chętne przedstawicielki wszystkich klubów. - Pani marszałkini Witek się do tego przychyliła, a dziś otrzymałyśmy wiadomość, że druki są już dostępne - przekazała Nowicka w rozmowie z Gazeta.pl. Jak dodała, druków udostępnionych przez Sejm mogą korzystać wszystkie chętne posłanki. Pozostałe wciąż będą miały do dyspozycji druki z nieodmienionym podpisem "poseł na Sejm".

Posłanki Lewicy chcą, by docelowo napis "posłanka" pojawił się także na tabliczkach sejmowych. W tej kwestii nie udało się osiągnąć jeszcze porozumienia, ale Lewica nie ustaje w próbach. - Pierwszy wyłom został zrobiony - mówi Nowicka.

>>> Kto prezydentem z Lewicy? Nowicka: mówimy również o kobietach:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (324)
Marszałkini Elżbieta Witek przychyliła się do próśb Lewicy. Jest papier sejmowy z napisem "posłanka"
Zaloguj się
 • pixima

  Oceniono 42 razy 24

  WOW, od razu Polkom i Polakom zaczęło się żyć lepiej. Ważne rzeczy się dzieją w tym parlamencie!

 • wejsunek35

  Oceniono 21 razy 15

  Piękna nurkini w skąpym bikini
  Przygotowania do zejścia czyni;
  Broni w głębiny wziąć nie omieszka,
  Bo to nurkini, ale też szpieżka.

 • irekkacz

  Oceniono 26 razy 14

  A czy będzie też Gazet Wyborczy?
  Bo na razie jest tylko Gazeta? 🤔

 • felicjan.dulski

  Oceniono 17 razy 13

  Posłanka jest z żeńską formą od słowa posłaniec.
  Od słowa poseł powinno być POSEŁKA!
  Takie są reguły w języku polskim. 😉

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 32 razy 12

  Art. 96 ust. 1 KON-STY-TUC-JA "Sejm składa się z 460 posłów"

  Nie ma w niej mowy o posłankach.

 • zapomorski12

  Oceniono 25 razy 11

  Miłe panie-feministki, za jednym zamachem likwidujecie piękny zwrot w języku polskim: PANI (pani senator, pani posłanka, pani marszałek itp. itd.) Tylko czekać jak zaproponujecie rusycyzm: imię-imię ojca(otczestwo). Przykładowo Maria-Stanisławowna. Ogłupienie u części polskich kobiet postępuje, bo inaczej tego nazwać nie można.

 • mazzinl890

  Oceniono 27 razy 9

  Sejm przystał na prośby Lewicy i udostępnił dla chętnych druki sejmowe z podpisem "posłanka"... aczkolwiek (cytuję!) "poprawną formą żeńską od słowa poseł jest poślica, tak jak od słowa karzeł - karlica" [prof. J. Bralczyk].

  Tyle w kwestii języka polskiego, ale mnie tam wsjo ryba - poślica pozostaje poślicą.
  Poślica Senyszyn. Lub poślica Nowicka (ta od spalenia Bruno Schulza). Albo poślica Jola Rutowicz, że wybiegnę w przyszłość

 • aprilis

  Oceniono 8 razy 8

  Czy nie dadzą spokoju temu biednemu językowi? Uwzięły się na wprowadzanie żeńskich końcówek z powodów ideologicznych, gdy w dzisiejszym świecie rządzi raczej tendencja do redukcji elementów zbędnych w komunikacji językowej. Jest mi obojętne, czy będzie mnie operował chirurg płci żeńskiej czy męskiej albo uczył nauczyciel z brodą lub bez brody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX