Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda prowadzi w sondażu. Adrian Zandberg mocniejszy od Roberta Biedronia

Andrzej Duda wygrywa z każdym - tak w skrócie można podsumować wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego. Najbardziej wynikiem zbliża się do niego Małgorzata Kidawa-Błońska. Adrian Zandberg natomiast plasuje się na trzecim miejscu.

Badanie dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono w czterech wariantach. Pierwszy zakłada, że w II turze Andrzej Duda zmierzy się z Małgorzatą Kidawą-Błońską. Obecnie urzędujący prezydent w takim układzie uzyskałby wynik 47,6 proc. Małgorzata Kidawa-Błońska natomiast 38,9 proc. 6,1 proc. to liczba niezdecydowanych, natomiast 7,4 proc. zadeklarowało, że nie zagłosowałoby na nikogo z tej dwójki.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda wygrywa w sondażu

W kolejnym wariancie w II turze Duda mierzy się z Jackiem Jaśkowiakiem, który razem z Kidawą-Błońską jest kandydatem w prawyborach Platformy Obywatelskiej. Tutaj przewaga Dudy jest większa - głos na niego oddałoby 47,2 proc., z kolei na Jaśkowiaka - 30,3 proc. "Nie wiem" odpowiedziało 6,7 proc., a "nikt z wymienionych" aż 15,8 proc.

>>> Zgorzelski: Gest Dudy był ładny, ale to element kampanii wyborczej

Zobacz wideo

W kolejnym wariancie respondenci byli pytani o I turę. Na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 46,2 proc., Małgorzatę Kidawę-Błońską 23,3 proc., Adriana Zandberga 9,1 proc., Władysława Kosiniaka-Kamysza 8,2 proc., natomiast na Janusza Korwin-Mikkego 3,3 proc. Niezdecydowani to 6,7 proc. badanych, z kolei 3 proc. odpowiedziało "nie wiem".

Kosiniak-Kamysz prawie remisuje z Jaśkowiakiem

W ostatnim wariancie Kidawa-Błońska wymieniona jest na Jaśkowiaka, a Adrian Zandberg na Roberta Biedronia. Tutaj też prowadzi obecny prezydent (43,5 proc.). Włodarz Poznania może liczyć na 16,3 proc. trzeci byłby Władysław Kosiniak-Kamysz niemal remisując z Jaśkowiakiem. Szef ludowców uzyskałby 15 proc. głosów. Na Roberta Biedronia głos oddałoby 5,3 proc. osób, natomiast na Janusza Korwin-Mikkego 4,7 proc. Nikogo z wymienionych nie poparłoby 8,5 proc., 6,7 proc. to odsetek niezdecydowanych.

Badanie przeprowadził instytut IBRiS w dniach 22-30 listopada na próbie 1100 osób.

Więcej o: