Ponaddwukrotna przewaga Dudy nad Kidawą-Błońską. Widać "efekt Zandberga" [Sondaż]

Andrzej Duda wygrałby w I turze wyborów z Małgorzatą Kidawą-Błońską, notując wynik wyższy o ponad 20 punktów procentowych - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla WP. W badaniu zapytano łącznie o sześciu kandydatów.

Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej, a sytuacja wśród kandydatów potencjalnie się wyklarowała. Koalicja Obywatelska ma niby wyłonić w prawyborach swojego kandydata, jednak mało kto jest zdania, że prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak może w nich pokonać wicemarszałkinię Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Prawybory zorganizowane są też w Konfederacji, natomiast Lewica jeszcze nie wybrała kandydata.

Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Andrzej Duda na czele

W sondażu opublikowanym przez Wirtualną Polskę, wykonanym przez IBRiS 22 listopada tego roku na próbie 1100 osób (metoda CATI), ujęto więc sześciu kandydatów, a respondentów zapytano, na którego z nich zagłosowaliby, jeśli wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę.

Najwięcej osób wskazało urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - aż 43,8 proc. (dla przypomnienia: w wyborach prezydenckich jeszcze w I turze można je rozstrzygnąć, jeśli kandydat uzyska więcej niż 50 proc. głosów). Druga w zestawieniu jest Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą chciałoby zagłosować 21,8 proc. respondentów. Między pierwszym a drugim miejscem jest więc aż dwucyfrowa przepaść, wynosząca 22 punkty procentowe, a wynik Dudy jest dwukrotnie lepszy.

"Efekt Zandberga"? Poseł Lewicy trzeci na podium

Ciekawie przedstawia się trzecie miejsce na podium: przypadło Adrianowi Zandbergowi z Razem (klub Lewicy) z wynikiem 9,5 proc. Przede wszystkim, w wielu dotychczasowych sondażach jako kandydata Lewicy wskazywano Roberta Biedronia, tymczasem Zandberg mógłby liczyć na przyzwoity wynik.

Ważny jest też termin przeprowadzenia sondażu: 22 listopada. To zaledwie kilka dni po tym, jak Zandberg zwrócił uwagę opinii publicznej, gdy "rozprawiał się" z expose premiera i samym Mateuszem Morawieckim w Sejmie. Można więc zakładać, że taki wynik, to chwilowy "efekt Zandberga".

>>> Tak Zandberg punktował expose Morawieckiego:

Zobacz wideo

Za potencjalnym kandydatem Lewicy (SLD, Razem i Wiosna wciąż nie wskazały nikogo oficjalnie) uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz. Lidera ludowców w sondażu wybrało 8,3 proc. badanych. Także Konfederacja nie ma jeszcze oficjalnego kandydata, ale w sondażu opublikowanym przez Wirtualną Polskę wskazano Krzysztofa Bosaka, posła tej formacji. Miałby on 4 proc. poparcia.

Ostatnim spośród kandydatów w tym zestawieniu jest Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, który uzyskał poparcie na poziomie 3,7 proc.

Więcej o:
Komentarze (466)
Wybory prezydenckie 2020. Sondaż: Andrzej Duda ponad 20 punktów procentowych przed Małgorzatą Kidawą-Błońską
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 125 razy 93

  Jeżeli tak społeczeństwo myśli, to znaczy, że zasługuje na Banasia, Kuchcińskiego, Pawłowicz, podwyzki energii, wyższe ceny w sklepach i usługach, komisje smoleńskie i kler ponad prawem, włącznie z pedofilią.

 • dupa_pod_sad

  Oceniono 73 razy 55

  Moim faworytem jest Jaśkowiak. Kidawa nigdy nie powie Dudzie że jest groteskowym błaznem na urzędzie prezydenckim.

 • sarhenziel

  Oceniono 66 razy 48

  Oj kupię 1/2 litra dobrej gorzałki i upiję jak budyń przegra wybory.Sondaże mają to do siebie,że od doboru respondentów zależy wynik sondażu.Nie mogę już patrzeć na te nadęte miny ala Mussaolini.

 • rabbitt

  Oceniono 66 razy 46

  W senacie też PiSSiory nie miały konkurencji przed wyborami,he,he,he !

 • grundol1

  Oceniono 67 razy 41

  Nie jestem wyborcą PO, ale na Jaśkowiaka zagłosowałbym bez zażenowania. W przeciwieństwie do Kidawy, gdzie miałbym duże opory.

 • gordejuela

  Oceniono 40 razy 28

  O wszystkim zdecyduje gospodarka,a jej stan szybko sie pogarsza we wszystkich dziedxinach

 • realistas

  Oceniono 37 razy 27

  Komorowski miał ponad 80% poparcia w tym okresie. Duda, jak na tyle pracy, ma bardzo małe poparcie. Może przegrać w I rundzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX