Marian Banaś wskazał zastępców. Wśród nich poseł PiS, który umieścił w spocie policyjny śmigłowiec

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wskazał kandydatów na swoich zastępców - to były poseł PiS Tadeusz Dziuba i obecny parlamentarzysta tej partii Marek Opioła. O Opiole zrobiło się głośno przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, kiedy okazało się, że wykorzystał w swoim spocie policyjny śmigłowiec Black Hawk.

W najbliższą środę sejmowa Komisja do Spraw Kontroli Państwowej zaopiniuje wnioski prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia o powołanie dwóch nowych wiceprezesów NIK. Zgodnie z prawem, Najwyższa Izba Kontroli powinna mieć trzech wiceprezesów. Na razie ma jednego - Małgorzatę Motylow. Marian Banaś zaproponował powołanie byłego posła PiS Tadeusza Dziubę i obecnego parlamentarzystę Marka Opiołę.

Posłanka KO Joanna Mucha: Propozycje kandydatów PiS do TK miały przykryć Banasia

Zobacz wideo

Kandydaci na wiceprezesów NIK

Tadeusz Dziuba był posłem X, VII i VIII kadencji, od 2001 r. związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. W październikowych wyborach zdobył ponad 14 tys. głosów, co jednak okazało się zbyt niskim wynikiem, by zdobyć poselski mandat. W latach 2005-2007 był wojewodą wielkopolskim. W przeszłości pracował już w NIK: był wicedyrektorem poznańskiej delegatury w latach 1993-2000 i 2001-2005.

Drugim z kandydatów jest poseł PiS Marek Opioła, zasiadający w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku. O parlamentarzyście szczególnie głośno zrobiło się kilka miesięcy temu za sprawą kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kandydat PiS wykorzystał w spocie policyjny śmigłowiec Black Hawk, co krytycznie ocenił m.in. ówczesny szef MSWiA Joachim Brudziński. W efekcie Marek Opioła zrezygnował z funkcji szefa sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych.

Ostateczną decyzję o powołaniu nowych wiceprezesów NIK podejmie Marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.

Więcej o: