Agent Tomek z 500 tys. zł kaucji, jego żona z milionem. Podejrzani mają zakaz opuszczania kraju

Prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze wobec Tomasza K. i jego żony Katarzyny. Były poseł PiS wpłacił kaucję w wysokości 500 tys. zł, nie wiadomo, czy poręczenie - dwukrotnie wyższe - wpłaciła jego żona. Obojgu odebrano paszporty.

Zarzuty dla byłego agenta Tomasza K. dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia mienia (około 10 milionów złotych), oszustwa "w związku z nienależnym przyznaniem dotacji w kwocie ponad 39 milionów" oraz prania pieniędzy (chodzi o 2 mln zł). Śledztwo dotyczy działalności stowarzyszenia Helper, którego K. był prezesem, a które pozyskiwało dotacje na prowadzenie domów opieki dla seniorów.  

Zarzuty postawiono też Katarzynie K., żonie byłego posła PiS, założycielce stowarzyszenia Helper. Dotyczą przywłaszczenia mienia i doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. 

Wysokie kaucje i zatrzymane paszporty

Jak informuje olsztyn.wyborcza.pl, wobec Tomasza K. prokuratura zastosowała poręczenie majątkowe w kwocie 500 tys. zł. W przypadku jego żony kaucja jest jeszcze wyższa i wynosi ponad milion złotych. - Wobec obojga stosowany jest dozór policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Wobec innych podejrzanych także stosowane są środki wolnościowe, tj. m.in. poręczenia majątkowe - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Regionowej, cytowany przez "Wyborczą". 

Podejrzanych, o których mówił prokurator, jest aż 37 osób, w tym prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. W przypadku samorządowca chodzi o zarzut niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego. "To ja, i kierowany przeze mnie urząd, jesteśmy ofiarami przestępstwa! W sprawie Helpera nie mam sobie nic do zarzucenia i nie wątpię, że prowadzone postępowanie to potwierdzi. Wszystkim, którzy mnie wspierają serdecznie dziękuję za słowa otuchy" - napisał na Facebooku Grzymowicz. 

Afera stowarzyszenia Helper

Główna działalność stowarzyszenia Helper to prowadzenie domów pomocy dla starszych osób. Zostało założone w 2010 r. przez Katarzynę K. z Olsztyna, żonę byłego posła. Słynny były agent CBA we władzach Helpera zasiadał od 2015 r. do 2017 roku. Helper wspomagają dotacje z budżetu przekazywane przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Jak informowali w 2018 roku dziennikarze "Superwizjera", w latach 2010-2015 stowarzyszenie otrzymało 52 mln zł, w kolejnych latach uzyskiwali po 5 mln rocznie.

Od kilku lat działaniom stowarzyszenia przyglądały się m.in. kontrola skarbowa, NIK, policja, Regionalna Izba Obrachunkowa i prokuratura. Pojawiło się podejrzenie, że wydając miliony z dotacji na remonty, stowarzyszenie mogło popełnić przestępstwo karno-skarbowe.

K. tłumaczył reporterom, że wszystkie wydatki były uzasadnione. W rozmowie z "Superwizjerem" stwierdza, że postępowania i kontrole to polityczna nagonka lokalnych polityków PiS, którzy uznali go za politycznego konkurenta. 

Kim jest Tomasz K.?

Tomasz K. był agentem CBA, brał udział w głośnych akcjach CBA przeciwko Beacie Sawickiej (posłance PO w V kadencji Sejmu) i Weronice Marczuk. W 2011 roku po odejściu z Biura K. wystartował w wyborach z list PiS. Zrzekł się mandatu posła w 2015 roku. 

>>> Siemoniak: Doprowadzono do skrajnego upartyjnienia służb

Zobacz wideo
Więcej o: