Anulowanie głosowania w Sejmie. PiS próbuje przekonywać do narracji o wadliwych urządzeniach

Elżbieta Witek anulowała głosowanie ws. kandydatów do KRS. Według opozycji zrobiła to bezprawnie. PiS broni marszałek i przyjmuje narrację o problemach technicznych i przestarzałych urządzeniach do głosowania. Na nagraniu z posiedzenia słychać jednak wiceszefa Kancelarii Sejmu, który informuje Witek, że wszyscy posłowie zagłosowali.

Cytat "pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy" to zdanie dnia. Słowa wypowiedziała na nocnym posiedzeniu Sejmu posłanka PiS, najprawdopodobniej Joanna Borowiak. Po tym Elżbieta Witek przerwała głosowanie nad kandydaturami członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wbrew oburzeniu opozycji powtórzono je. Posłowie opozycji uważają, że Sejm powinien ujawnić wyniki pierwszego głosowania i oceniają działanie Witek jako bezprawne. Platforma Obywatelska złożyła wniosek o odwołanie marszałek, natomiast Lewica złożyła zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. 

>>> "Trzeba to anulować, bo my przegramy" - co wydarzyło się w Sejmie?

Zobacz wideo

PiS przyznaje, że sposób głosowania nie mieścił się w standardach, ale nie przyznaje się do niecnych intencji i chwali decyzję Witek. Jak dowiadujemy się z wypowiedzi polityków obozu rządzącego, za problemami stoją kwestie techniczne. "Przy sejmowej większości Zjednoczonej Prawicy argument o tym, że ktoś anuluje głosowanie, by je wygrać jest trafiony jak kulą w płot. To nie komentarz z sali, a zgłoszenia posłów PO-KO i PiS o nie działających urządzeniach do głosowań przesądziły o słusznej decyzji" - pisze na Twitterze wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Anulowanie głosowania w Sejmie. PiS o problemach technicznych

Podobny przekaz usłyszeliśmy od Anity Czerwińskiej.

Na sali zapanował chaos, część urządzeń do głosowania nie działała w sposób prawidłowy, a wezwania do powtórnego głosowania padały ze wszystkich stron sali

- stwierdziła.

Sejmową technologię obwinia też wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Polityk zwrócił uwagę, że to nie pierwsze problemy przy głosowaniach w tej kadencji. Przypomniał, że dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej omyłkowo zagłosowało za wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego. - Wrzawa, która się pojawiła po wczorajszym głosowaniu nie ma charakteru politycznego, tylko ma charakter techniczny. Nie byłoby tego chaosu, gdyby nie problem z czytnikami do głosowania. Ten problem pojawiał się w ostatnim czasie bardzo często, występujemy z wnioskiem do marszałek Elżbiety Witek, aby poinformowała opinię publiczną, parlamentarzystów, na jakim etapie jest w tej chwili kwestia wymiany urządzeń - przekonywał Szefernaker. 

Zwróciliśmy się do Centrum Informacyjnego Sejmu z prośbą o informacje na temat działającego w izbie systemu do głosowania. Czekamy na odpowiedź.

Wiceszef Kancelarii Sejmu do Witek: Wszyscy oddali głosy

W trakcie obrad rzeczywiście niektórzy posłowie zwracali uwagę, że nie udało im się zagłosować. Na sejmowym nagraniu słychać jednak krótką wymianę zdań wiceszefa Kancelarii Sejmu Dariusza Salamończyka, a marszałek Witek. Dialog nie znalazł się jednak w stenogramie z posiedzenia.

- Przegłosujemy przez reasumpcję? - pyta Witek.

- Nie, nie, nie, musi być wniosek. To nie można tak. Pani Marszałek, ja melduję, że wszyscy posłowie zagłosowali, którzy są na sali - stwierdził Salamończyk.

- Jak jest? - zapytała po chwili Witek.

- Wszyscy oddali głosy. No wyniki mogą być różne - odpowiedział wiceszef kancelarii. 

Następnie Witek obwieszcza, że oczekuje na wniosek 30 posłów o reasumpcję. Salamończyk zwraca uwagę, że albo trzeba zakończyć głosowanie i podać wyniki, albo je anulować. - Tak, tak, anuluję - mówi Witek i wyłącza mikrofon.

Burza wokół anulowania głosowania. To musisz wiedzieć:

Więcej o: