Jest zawiadomienie do prokuratury ws. głosowań w Sejmie. "Mamy podejrzenie, że PiS przegrało"

Według przedstawicieli Lewicy, marszałek Sejmu Elżbieta Witek mogła popełnić przestępstwo. Chodzi o nocne głosowania z czwartku na piątek ws. KRS. Do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie.
Zobacz wideo

Przedstawiciele Lewicy złożyli zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Oznajmili to 22 listopada w czasie konferencji prasowej pod budynkiem warszawskiej prokuratury rejonowej.

Przerwane głosowanie w Sejmie. Lewica składa zawiadomienie do prokuratury

Szanowni państwo, wczoraj się stała rzecz bezprecedensowa. Posłowie i posłanki PiS namawiali do łamania polskiego prawa. Namawiali do 'naprawiania' głosowania, które wg nich zostało przegrane. Takie rzeczy mogą zdarzać się na Ukrainie, mogą zdarzać się na Białorusi, mogą zdarzać się w państwach, które przez lata nie były demokratycznymi. Dzisiaj w Polsce nie ma możliwości, żebyśmy opuszczali do takiej sytuacji. W 2019 roku, 30 lat po Okrągłym Stole, PiS złamało nie tylko standardy, ale dopuściło się rzeczy niesłychanej

- powiedział Krzysztof Gawkowski dziennikarzom. Podkreślił, że są na to twarde dowody, a głosowanie przeprowadzono prawidłowo:

To wszystko zostało udokumentowane, są stenogramy, które zostaną złożone przez nas jako dowody. Nie ma akceptacji dla pani marszałek Witek, która zdecydowała się powtórzyć głosowanie i nie ujawniła wyników głosowania, które zostało dobrze przeprowadzone. Jeden z doradców pani marszałek, pan minister, wskazywał, że wszystkie głosy zostały oddane i zostały prawidłowo oddane. W tym momencie pani marszałek powinna przedstawić wyniki głosowania, PiS powinno nie domagać się powtórzenia głosowania.

Gawkowski zakończył:

Nie uszanowano tych standardów, dlatego w dniu dzisiejszym Lewica składa do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w tej sprawie.

Rzeczniczka partii, Anna Maria Żukowska, podała dokładną podstawę prawną dla tego zgłoszenia - zawiadomienie zostało złożone na mocy artykułu 231., paragraf 1. kodeksu karnego, czyli przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego.

Żukowska: Mamy podejrzenie, że PiS przegrało to głosowanie

Tłumaczyła, że to "sytuacja skandaliczna", bo głosowanie doszło do skutku i głosowali wszyscy obecni na sali, a wyników nie podano. Przedstawiciele Lewicy przypomnieli, że reasumpcji głosowania można dokonać tylko wtedy, kiedy ogłoszone zostaną wyniki. A te nie zostały podane. Żukowska powiedziała wprost:

Mamy podejrzenie, że PiS przegrało to głosowanie. (..) Żądamy ujawnienia wyników tego pierwszego głosowania, których nie zdążyliśmy poznać.

Odwołała się do Elżbiety Witek:

Bardzo wielka prośba do pani marszałek, by w celu uniknięcia postępowania karnego, ujawniła wyniki głosowania i w związku z tym jego reasumpcji, ponieważ my nie uznajemy tego trybu, w którym anuluje się prawidłowo przeprowadzone głosowanie, nie ujawnia się jego wyników, i w związku z tym głosuje się do skutku zamierzonego przez partię rządzącą.

WIĘCEJ O POSIEDZENIU SEJMU I GŁOSOWANIU NA CZŁONKÓW KRS:

Więcej o:
Komentarze (97)
Lewica składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Elżbietę Witek
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 33 razy 31

  Najgorsze jest to, że posłowie opozycji pozwalają sobie na nieobecność podczas głosowań. Jak taką samą postawę okażą senatorowie, to PiS przegłosuje wszystko :-(

 • antropoid

  Oceniono 31 razy 27

  Podejrzane, to są w ogóle ostatnie wybory. Jeśli kandydatowi opozycji nie nalicza się żadnego głosu, choć on, jego rodzina i znajomi głosowali na niego, tzn. że coś tu śmierdzi, a Polska rydzyków, kaczyńskich i macierewiczów zamienia się w podrepublikę rosyjską.

  I chyba o to chodziło.

 • jael53

  Oceniono 18 razy 18

  Przynajmniej bądźcie opozycją niemalowaną.

 • pan_draska

  Oceniono 14 razy 14

  Już myślałem, że poprzedni skład pisowskich ław to był tak wyjątkowy zestaw podłych kreatur bez honoru i kręgosłupa, że o drugi taki będzie ciężko. Jakże bardzo się myliłem.

 • muflonex

  Oceniono 13 razy 13

  Państwo prawa i demokracja według szablonu moskiewskiego.

 • 174pit

  Oceniono 11 razy 11

  A w prokuraturze popłoch: komu podrzucą tego gorącego kartofla?
  Prokuratorka, która ustaliła uczciwośc Kaczyńskiego przy dwóch wieżach, czekała tylko pół roku na wynik wyborów.
  A tu - co? Czekać cztery lata?

 • bosman64

  Oceniono 12 razy 10

  Paniusia Witek robi błyskawiczną kariere, dopiero kilka dni sprawuje urząd a już zarobiła na pierdel. Tylko kto tą oszustkę postawi przed sądem? Popychle Zbigniewa Zero uważające się za prokuratora? Republika banasiowa w pełnej krasie. I to miała być ta "normalność" .

 • chi-neng

  Oceniono 10 razy 10

  Uważam, że wszystkie frakcje opozycyjne, CZYLI CAŁA OPOZYCJA POWINNA ZŁOŻYĆ OSKARŻENIE, A PRZEDE WSZYSTKIM I NADE WSZYSTKO, NIE POWINNA ŚWIECIĆ ABSENCJA W CZASIE GŁOSOWAŃ!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX