"Trzeba to anulować, bo przegramy". Witek przerwała głosowanie ws. KRS. Lewica zawiadomi prokuraturę

Elżbieta Witek przerwała głosowanie na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa po tym, jak ktoś z PiS rzucił z sali "Trzeba anulować, bo my przegramy", co zarejestrowały sejmowe kamery. Lewica zapowiada, że zgłosi wniosek do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.

W czasie wieczornych obrad Sejm wybrał czterech nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa - Marka Asta, Arkadiusza Mularczyka, Bartosza Kownackiego i Kazimierza Smolińskiego. PiS wbrew zwyczajowi, by miejsca podzielić pomiędzy przedstawicieli opozycji i obozu rządzącego, wszystkie miejsca obsadził swoimi ludźmi. I to w atmosferze skandalu.

Zamieszanie wokół wyboru nowych członków KRS

Opozycja do KRS zgłosiła także swoich kandydatów - KO Kamilę Gasiuk-Pihowicz, a Lewica Joannę Senyszyn. Głosowanie w tej sprawie odbyło się chwilę po północy, a przeprowadzono je dwa razy. Za pierwszym razem Marszałek Sejmu Elżbieta Witek procedurę przerwała.

Do wyboru członków KRS użyto specjalnej maszynki do głosowania, z którą parlamentarzyści od dawna mają już kłopot. Przykładowo w 2014 roku, gdy Adam Bodnar został wybrany na RPO, wielu z posłów zagłosowało źle. Podobnie sytuacja wyglądała w nocy z 21 na 22 listopada, kiedy to chwilę po północy rozpoczęto głosowanie na nowych członków Rady.

W trakcie procedury część z posłów zaczęła krzyczeć, że ich maszynki do głosowania nie działają - do mównicy podszedł sam Jarosław Kaczyński, bo i jego urządzenie nie zadziałało. Na jednym z nagrań słychać, jak jedna z posłanek PiS krzyczy - "Trzeba to anulować, bo my przegramy".

Elżbieta Witek przerwała głosowanie, nie podała jego wyników i zarządziła powtórkę. Zarządziła przerwanie głosowania "ze względu na prośby opozycji".

Magdalena Biejat z Lewicy tak zrelacjonowała te wydarzenia na swoim profilu na Facebooku:

Dziś kolejne posiedzenie Sejmu przeprowadzane w pośpiechu, do późnej nocy. W tym pośpiechu nie udało się przeprowadzić płynnie kilku głosowań. Pech chciał, że jedno z nich - na kandydatów do KRS - było bardziej skomplikowane technicznie i najwyraźniej nie wszyscy posłowie PiS sobie z nim poradzili. Marszałek Witek anulowała głosowanie i zarządziła nowe, w czasie którego upewniała się, czy wszyscy zagłosowali. Pech chciał również, że kamery sejmowe wyłapały, kiedy ktoś z PiS woła "Musimy anulować, bo przegramy!".

Dlatego też Lewica sprawę zgłosi do prokuratury:

Co z tego wynika? Przedstawiciele partii rządzącej uważają, że mają prawo anulować głosowanie, które idzie nie po ich myśli. Już to przekonanie jest skandaliczne. Teraz należy ustalić, czy rzeczywiście to zrobili. Lewica złoży wniosek do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa.

Opozycja protestowała jeszcze w zasie obrad, domagała się ujawnienia wyników głosowania, czego marszałek nie zrobiła, bo jej zdaniem nowe głosowanie nie było ponownym rozpatrzeniem tej samej sprawy. Jak podaje Onet, po wznowieniu obrad argumentowała: " Pierwsze głosowanie zostało przerwane, ale różnica głosów nie była duża, dlatego nie będzie reasumpcji głosowania".

Więcej o:
Komentarze (248)
Witek przerwała głosowanie na członków KRS. "Trzeba to anulować, bo my przegramy"
Zaloguj się
 • prawdziwek89

  Oceniono 67 razy 53

  Brawo Lewica. Tak powinna działać opozycja ciężko myślące lenie z PO.

 • wojnis1979

  Oceniono 51 razy 49

  Przecież od dawna nie mamy prokuratury tylko jest ziobrokrature, która nie zobaczy znamion przestępstwa tak samo jak w przypadku banasia, knf czy wreszcie srebrnego dewelopera;/ więc mogą spać spokojnie

 • ice_ice

  Oceniono 54 razy 46

  Raz na zawsze - administracja pracuje w tym kraju zazwyczaj od godziny 8 rano. Skończyć z tymi nocnymi jazdami w Sejmie! Skończyć z ustawami, głosowaniami, które odbywają się w nocy, kiedy większośc obywateli, których to dotyczy, twardo śpi. Niech posłowie się zdyscyplinują, wstają o 7, zaczynają pracę o 8 i pracują JAWNIE, jak każdy urzędnik. Nocne awantury, o których dowiadujemy się potem, po fakcie, budzą moje obrzydzenie. Serio nie są w stanie pracować jak normalni ludzie, w sztywnych ramach czasowych? Jaka jest ich produktywność o północy, o 1 ? Potem się dziwić, że takie głupoty się dzieją.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 49 razy 39

  Polska gdzieś zniknęła ...
  ZOSTAŁ TYLKO PIS !!!!!!!
  Dlatego pewnie liczy się tylko interes pis
  A NIE POLSKI I POLAKÓW !!!!

 • fakiba

  Oceniono 49 razy 35

  A nie mówiłem że pis weźmie wszystkie miejsca w KRS , inna rzecz że przez oszustwo ale zawsze

 • glencok

  Oceniono 39 razy 29

  pis to polityczne śmiecie, wybrane przez patologię ( nie, nie chodzi o pobieranie 500+, chodzi o głosowanie na pis pomimo tego wszystkiego co naniszczyło i wiedząc że będzie niszczyć dalej), łamią prawo i wszystkie dobre zwyczaje ( wszyscy do KRSu to ich mierne popychadła). Wszystko co przekręcą musi trafiać do prokuratury,a każdy prokurator który nie zacznie śledztwa w uzasadnionym przypadku ( jak wieże kaczyńskiego) powinien tracić stanowisko po zmianie władzy

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 31 razy 27

  Z jednej strony mam satysfakcję że oddałem głos na Lewicę, i to niemal co dzień (vide wystąpienie Zandberga) a z drugiej strony niestety wiem że miliony moich rodaków poparły zwykłą mafię kolesi, którzy traktują Polskę jak swój folwark... ba folwark, żeby tylko... traktują jak żłób do napychania sobie kiesy, a polski Sejm, polskie prawo mają za nic - i to jest najbardziej przygnebiajace

 • d_ost

  Oceniono 30 razy 26

  Trzeba zrobić reasumpcję wyborów parlamentarnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX