Hartwich podczas debaty o Funduszu Solidarnościowym zwróciła się do Kaczyńskiego. Szef PiS zdziwiony

- Dzisiaj pana partia jest kojarzona z zamkniętymi toaletami dla osób z niepełnosprawnościami, z zamkniętymi oknami, z poniżaniem i upadlaniem - mówiła podczas debaty nad Funduszem Solidarnościowym Iwona Hartwich, dziś posłanka, a jeszcze rok temu liderka protestu w Sejmie. Szef PiS był widocznie zdziwiony.

Sejm uchwalił ustawę o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. W myśl propozycji grupy posłów PiS, środki z tej puli mają wspierać między innymi wypłatę trzynastych emerytur. "Za" głosowało 233 posłów, 215 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Podczas dyskusji, poseł sprawozdawca projektu Tadeusz Cymański z PiS podkreślał, że środki z daniny solidarnościowej w całości trafią do osób niepełnosprawnych. Fundusz ma być natomiast instytucją pośrednią w rozliczaniu dodatkowych emerytur wypłacanych przez ZUS.

Hartwich do Kaczyńskiego: Nie chełpcie się

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, a w 2018 roku jedna z liderek protestu opiekunów osób z niepełnosprawnościami, zabrała głos i zwróciła się bezpośrednio do Jarosława Kaczyńskiego:

Długo zastanawiałam się, kiedy będę prawie sam na sam z panem Jarosławem Kaczyńskim, którego zapraszałam przez 40 dni protestu w 2018 roku, co mu powiem? Powiem panu tak - dzisiaj pana partia jest kojarzona z zamkniętymi toaletami dla osób z niepełnosprawnością, z zamkniętymi oknami, z poniżaniem i upadlaniem osób z niepełnosprawnościami.
Chciałam panu powiedzieć, że osoby niepełnosprawne - mówię do pana, bo wiem, że tylko pan dużo może - nie mają na buty ortopedyczne, nie mają na turnusy rehabilitacyjne, czekają trzy miesiące na refundację pampersów, nie mają asystentów osobistych, mają głodową rentę socjalną. Więc bardzo pana proszę w imieniu tych tysięcy osób o to, żebyście nie chełpili się tym, że daliście 500 zł dla osób z niepełnosprawnościami, bo być może panu nikt nie powiedział, ale daliście to z kryterium [dochodowym - red.].

Kamera sejmowa skierowała się wówczas na szefa PiS, który był wyraźnie zdziwiony i nie zdawał się nie rozumieć zarzutów Hartwich. Widać było, że rzucił w jej stronę: "Co?". 

Zobacz wideo

Emerytura z Funduszu Solidarnościowego

Projekt PiS wprowadza możliwość udzielenia wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym. Ze środków Funduszu ma być finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, na przykład trzynasta emerytura wraz z kosztami obsługi. Z Funduszu ma być również finansowana renta socjalna i zasiłek pogrzebowy przysługujący w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną. Obecnie finansuje to budżet państwa.

Więcej o: