Adam Bodnar o wyborze Stanisława Piotrowicza i Krystyny Pawłowicz do TK: Będzie bezprawny

Wciąż podważana jest legalność ewentualnego wyboru Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Tym razem swoje stanowisko przedstawił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. - W tym przypadku mamy jawne złamanie przepisu ustawowego - twierdzi

W środę sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała kontrowersyjne kandydatury PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Bodnar o Piotrowiczu i Pawłowicz: Ich wybór do TK będzie bezprawny

W czwartek nad kandydaturami będą głosowali posłowie. Według rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara wybór byłych parlamentarzystów PiS będzie bezprawny z powodu ich wieku - oboje mają po 67 lat.- Wiek dla sędziów, który został określony przepisami powszechnie obowiązującymi to jest wiek 65 lat. Zasada jest taka, że jeżeli chodzi o dotychczasowych sędziów (Sądu Najwyższego - red.), to oni mogą być sędziami do 70. roku życia, w przypadku Trybunału Konstytucyjnego to nawet było dłużej, tylko że musieli mieć wiek mniejszy niż stan spoczynku w momencie wyboru - powiedział w TVN 24 Adam Bodnar.

Na pytanie, czy wobec tego wybór Pawłowicz i Piotrowicza będzie bezprawny, rzecznik praw obywatelskich odpowiedział: - Takiego jestem zdania. Uważam, że nie można pozwalać na głosowanie kandydatur, które nie spełniają wymogów ustawowych. Jak podkreślił Bodnar, "w tym przypadku mamy jawne złamanie przepisu ustawowego".

>>Krzyki na komisji sprawiedliwości. Pawłowicz upomniana: "Pani przyszła prosić o pracę":

Zobacz wideo