Donald Trump nie odwiedzi Polski w tym roku. Prezydent Andrzej Duda spotka się z nim w Londynie

Choć szef gabinetu Andrzeja Dudy zapowiadał, że prezydent USA Donald Trump przyleci do Polski jeszcze w 2019 roku, tak się nie stanie. Prezydenci spotkają się jednak w Londynie, przy okazji grudniowego szczytu NATO.

W piątek 15 listopada Donald Trump potwierdził, że przyleci na grudniowy szczyt NATO w Londynie. Ten odbędzie się w dniach 3-4 grudnia, nieco ponad tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii. Wydawać by się mogło, że wizyta prezydenta USA w Europie to dobra okazja, aby odwiedzić Polskę. Z doniesień Wirtualnej Polski wynika jednak, że takich planów nie ma.

>>> "Mam ważną wiadomość dla Polski". Trump o odwołanej wizycie

Zobacz wideo

Donald Trump nie przyleci do Polski w 2019 roku, bo nie ma ku temu powodu

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiadał we wrześniu, że prezydent Donald Trump przyleci do Polski jeszcze w tym roku. Zapytany o plany związane z wizytą amerykańskiego prezydenta w Polsce rzecznik prasowy Andrzeja Dudy powiedział jednak teraz, że "nie ma pełnej wiedzy na ten temat".

- To zależy nie tylko od nas, ale i od strony amerykańskiej. Prezydent Duda spotka się natomiast z prezydentem Trumpem w Wielkiej Brytanii - powiedział wp.pl Błażej Spychalski.

Anonimowy informator Wirtualnej Polski, który jest zaznajomiony z sytuacją, sugeruje, że obecnie nie ma zasadniczej przyczyny, aby taką wizytę w Polsce organizować.

- Prawda jest taka, że z perspektywy Amerykanów oni już uregulowali swój "dług", zgadzając się na spotkanie w Nowym Jorku (przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku). Zresztą podpisano tam dokumenty, które Trump miał podpisać w Warszawie. Trudno powiedzieć, dlaczego ludzie prezydenta zapowiadali tę wizytę przed końcem roku. To od początku było mało realistyczne - powiedział rozmówca WP. 

Odwołana wizyta Donalda Trumpa. Prezydent USA miał odwiedzić Polskę we wrześniu

Przypomnijmy, że Donald Trump miał przylecieć do Polski 1 września br., na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wizyta ta została jednak odwołana. Oficjalnym powodem takiej decyzji był nadciągający nad Stany Zjednoczone huragan Dorian. Zamiast prezydenta USA do Warszawy przyleciał wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. Od tamtej pory spekuluje się na temat tego, kiedy Donald Trump znów odwiedzi Polskę. 

Więcej o: