Pawłowicz i Piotrowicz nie zostaną sędziami TK? Wykluczają to opinie zamówione przez wicemarszałków

Ekspertyzy zamówione przez wicemarszałków Sejmu wykluczają możliwość powołania Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Problemem jest ich wiek - obaj kandydaci przekroczyli już 65. rok życia.

Zgodnie z przepisami, za których uchwaleniem głosowali Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą przejść w stan spoczynku w dniu ukończenia 65. roku życia. Krystyna Pawłowicz 67 lat skończyła w kwietniu tego roku, a Stanisław Piotrowicz 67. urodziny obchodził w lipcu. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, jeśli ci kandydaci zostaną powołani do TK, to zaczną pełnić nowe funkcje w wieku, w którym zgodnie z prawem nie mogą robić tego inni doświadczeni już sędziowie.

Prawnicy mieli wątpliwości, jak interpretować zmienione przez PiS przepisy w przypadku osób, które do Trybunału zostałyby powołane po ukończenia 65. roku życia.  

Konstytucjonaliści zgodni: nie mogą orzekać

Jak podaje rmf24.pl marszałek Sejmu Elżbieta Witek zamówiła ekspertyzę w związku z wątpliwościami na temat wieku kandydatów. O zewnętrzne opinie poprosili też wicemarszałkowie Sejmu - Małgorzata Kidawa-Błońska z KO i Piotr Zgorzelski z PSL. Autorami ekspertyz są profesorowie prawa konstytucyjnego Marek Chmaj i Marcin Matczak. Obaj wykluczają możliwość powołania Pawłowicz i Piotrowicza. 

"Kandydat do Trybunału musi być wybrany w taki sposób, żeby mógł orzekać czynnie choćby jeden dzień przed ukończeniem 65. roku życia" - cytuje opinie Chmaja Tomasz Skory, dziennikarz rmf24.pl. 

Odpadł kolejny kandydat

Procedura wyboru jednego z kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego będzie powtórzona - przekazało Centrum Informacyjne Sejmu. Grupa posłów PiS wycofała się z poparcia Roberta Jastrzębskiego. Dwie pozostałe zgłoszone osoby: Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, czekają na akceptację Sejmu. Rekomendację w ich sprawie wyda w środę wieczorem komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

>>> Joanna Mucha: Propozycje kandydatów PiS do TK miały przykryć Banasia

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (271)
Pawłowicz i Piotrowicz nie zostaną sędziami TK? Wykluczają to opinie zamówione przez wicemarszałków
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 129 razy 127

  Kto się nadaje, a kto nie, zdecyduje Kaczyński przy niedzielnym rosole u Wolfgangowej.

 • czechy11

  Oceniono 107 razy 107

  Stara hejterska zołza i obrzydliwy komuch sami ukręcili na siebie bat podczas nocy ordynarnych przekrętów i łamania konstytucji które ta dwójka przestępców urządzała w Swjmie na zamowinienie szefa gangu PiS. Teraz będzie spektakl takich samych przestępczych działań aby te dwa indywidua wsadzic na stołek 😂😂😂

 • mer-llink

  Oceniono 78 razy 76

  Pan Misiewicz spełnia warunki do TK.
  Daleko mu do 65 lat.
  Ma pierwszorzędne wykształcenie: skończył "normalne prawo" u Ojca Rydzyka. W dwa lata! Geniusz prawniczy!
  Ma znakomite referencje: dobrze posługuje się łomem i potrafi wyprowadzić pół miliona ze Spółki Zbrojeniowej.
  Poza tym jest nieprzemakalny: gdyby groziło mu przemoknięcie, zawsze jakiś chętny oficer z parasolem rozepnie tenże nad Nim.
  Tylko pan Misiewicz!

 • balubalu1

  Oceniono 63 razy 63

  Trzeba uchwalić, że krycha i komuszek dopiero 50 ukończyli... Kaczenki klepnie z przytupem...

 • niktwazny126

  Oceniono 52 razy 52

  No jak to za starzy?? Są w wieku zwykłego posła, polskęzbawcy, najlepszy wiek na rządzenie i urządzanie życia Polakom. Znowu bezsenna noc w prezesiej norze i burza mózgów, jak też temu zaradzić?

 • gj61

  Oceniono 49 razy 49

  Ale przecież Radio Erewań podało że, Pawłowicz wygląda na 27, no góra 30 lat, a Piotrowicz na 25. Zapomnieli dodać: pierdla.

 • jurek4491

  Oceniono 46 razy 46

  PiS OLEWA wszelkie ekspertyzy , dla nich najgorsze BADZIEWO to nie kwestionowane kadry , jak by wystawili krowę to krowa ma zostać wybrana .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX