Pawowicz i Piotrowicz nie zostan sdziami TK? Wykluczaj to opinie zamwione przez wicemarszakw

Ekspertyzy zamwione przez wicemarszakw Sejmu wykluczaj moliwo powoania Krystyny Pawowicz i Stanisawa Piotrowicza na sdziw Trybunau Konstytucyjnego. Problemem jest ich wiek - obaj kandydaci przekroczyli ju 65. rok ycia.

Zgodnie z przepisami, za których uchwaleniem głosowali Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą przejść w stan spoczynku w dniu ukończenia 65. roku życia. Krystyna Pawłowicz 67 lat skończyła w kwietniu tego roku, a Stanisław Piotrowicz 67. urodziny obchodził w lipcu. Jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, jeśli ci kandydaci zostaną powołani do TK, to zaczną pełnić nowe funkcje w wieku, w którym zgodnie z prawem nie mogą robić tego inni doświadczeni już sędziowie.

Prawnicy mieli wątpliwości, jak interpretować zmienione przez PiS przepisy w przypadku osób, które do Trybunału zostałyby powołane po ukończenia 65. roku życia.  

Konstytucjonaliści zgodni: nie mogą orzekać

Jak podaje rmf24.pl marszałek Sejmu Elżbieta Witek zamówiła ekspertyzę w związku z wątpliwościami na temat wieku kandydatów. O zewnętrzne opinie poprosili też wicemarszałkowie Sejmu - Małgorzata Kidawa-Błońska z KO i Piotr Zgorzelski z PSL. Autorami ekspertyz są profesorowie prawa konstytucyjnego Marek Chmaj i Marcin Matczak. Obaj wykluczają możliwość powołania Pawłowicz i Piotrowicza. 

"Kandydat do Trybunału musi być wybrany w taki sposób, żeby mógł orzekać czynnie choćby jeden dzień przed ukończeniem 65. roku życia" - cytuje opinie Chmaja Tomasz Skory, dziennikarz rmf24.pl. 

Odpadł kolejny kandydat

Procedura wyboru jednego z kandydatów na sędziego Trybunału Konstytucyjnego będzie powtórzona - przekazało Centrum Informacyjne Sejmu. Grupa posw PiS wycofała się z poparcia Roberta Jastrzębskiego. Dwie pozostałe zgłoszone osoby: Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz, czekają na akceptację Sejmu. Rekomendację w ich sprawie wyda w środę wieczorem komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

>>> Joanna Mucha: Propozycje kandydatów PiS do TK miały przykryć Banasia

Zobacz wideo