Franciszek Bachleda-Księdzularz nie żyje. Były senator miał 72 lata

Zmarł Franciszek Bachleda-Księdzularz. Samorządowiec i senator III, IV i V kadencji miał 72 lata.

Franciszek Bachleda-Księdzularz zmarł we wtorek 19 listopada. Polski polityk, działacz społeczny, samorządowiec oraz senator miał 72 lata. 

Po ukończeniu technikum i pracy w przedsiębiorstwie budowlanym Franciszek Bachleda-Księdzularz rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył na nim filologię polską. Po studiach współpracował z Muzeum Tatrzańskim i Zespołem Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem.

Nie żyje Franciszek Bachleda-Księdzularz. Były senator miał 72 lata

W stanie wojennym przez kilkanaście dni był internowany, po powrocie zatrudniony został w urzędzie parafialnym w Zakopanem. W latach 1981-1987 był także prezesem Związku Podhalan. Później został redaktorem naczelnym pisma "Hale i Dziedziny".

Zasiadał w Senacie przez trzy kadencje w latach od 1993 do 2005. Wybierany był z list Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Akcji Wyborczej "Solidarność" oraz z komitetu Blok Senat 2001. Jednocześnie od 1994 do 1995 roku pełnił funkcję burmistrza Gminy Tatrzańskiej.

W 2005 roku nie przystąpił do kolejnych wyborów parlamentarnych. Rok później kandydował na stanowisko burmistrza, jednak nie zakończyło się to powodzeniem. W 2006 roku został sekretarzem Zakopanego, a dwa lata później objął stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. Później polityk związał się z Platformą Obywatelską, z ramienia której uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego. Od 2014 roku nie kandydował już w żadnych wyborach.

Jak podaje "Tygodnik Podhalański", Franciszek Bachleda-Księdzularz był jednym z najważniejszych polityków Podhala po 1989 roku. Zapamiętany zostanie także jako kierownik góralskich zespołów folklorystycznych, w tym np. Studenckiego Zespołu Góralskiego "Skalni" w Krakowie. Jest także autorem przekładu fragmentów Pisma Świętego na gwarę góralską

Więcej o: