Rząd Mateusza Morawieckiego otrzymał wotum zaufania. Przeciwko zagłosowało 214 posłów

19 listopada podczas wieczornych obrad Sejm zagłosował nad wotum zaufania dla nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Za zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, a trzech posłów wstrzymało się od głosu.
Zobacz wideo

Po expose Mateusza Morawieckiego i wielogodzinnej debacie, przed godziną 22 Sejm zagłosował nad wotum zaufania dla rządu. By je uzyskać, Morawiecki musiał otrzymać bezwzględną większość głosów posłów obecnych na sali obrad. Przypomnijmy, PiS w wyborach parlamentarnych uzyskało wynik 43,59 proc. głosów, co przełożyło się na 235 mandatów poselskich. Na głosowaniu musiałoby zabraknąć kilkunastu posłów tego ugrupowania, by pozostałych 225 posłów mogło nie przyjąć wotum zaufania dla rządu.

Wotum zaufania dla rządu Morawieckiego, czyli premier odpowiada na pytania

Mateusz Morawiecki i jego nowy gabinet spełnili warunek konieczny dla dalszego sprawowania władzy i uzyskali wotum zaufania od posłów w Sejmie. Za przyjęciem wotum zagłosowało 237 posłów, przeciwko było 214. Od głosowania wstrzymały się trzy osoby. Ogółem głosowało 454 posłów, więc większość bezwzględna wyniosła w tym wypadku 228 głosów. Rząd Mateusza Morawieckiego poparło 235 posłów klubu PiS i o dziwo, dwoje posłów Koalicji Obywatelskiej - Marek Hok i Gabriela Lenartowicz.

Nim uchwalono wotum, premier odpowiadał na pytania posłów. W czasie swojego wystąpienia mówił m.in., że jego rząd obniżył podatek PIT i CIT "w sposób bezprecedensowy".

Morawiecki poruszył też temat smogu w Polsce. - Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że nasz rząd w ciągu dwóch lat zrealizował wszystkie postulaty, które zostały wskazane przez Polski Alarm Smogowy. Uwielbiam słuchać PO, która jeszcze rok temu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości została masakrycznie skrytykowana. Dzisiaj upominają nas o kwestie smogowe. Wprowadziliśmy normy jakości węgla, wyeliminowaliśmy z rynku "kopciuchy", wprowadziliśmy możliwość ustanawiania stref czystego transportu, ustanowiliśmy program "Czyste powietrze" i "Mój prąd" - wyliczał Morawiecki.

Wywołany do odpowiedzi Polski Alarm Smogowy szybko odpowiedział polskiemu premierowi na Twitterze, że "sprawa smogu jeszcze nie została rozwiązana. (...) Nie ruszone pozostają kwestie związane z transportem i przemysłem itd.".

Mateusz Morawiecki: Mamy relatywnie niewysoką inflację. Lekarzy jest więcej

Premier wypowiedział się też w sprawie inflacji: - Ceny bardzo wielu artykułów spożywczych rok do roku poszły w dół, niewielkiej liczby, np. warzyw, poszły do góry, choć w ostatnich miesiącach tanieją. Energia elektryczna minus sześć procent. Ceny usług telekomunikacyjnych, finansowych staniały. Ceny paliw staniały. Gdzie macie szanowni państwo tę wielką, gigantyczną inflację? Mamy wolny rynek, czy chcecie, żebyśmy wracali do gospodarki centralno-nakazowej? Mamy do czynienia z relatywnie niewysoką inflacją. Na przyszły rok zakładana jest na 2,5 procenta' - argumentował.

Mateusz Morawiecki przyznał natomiast, że "deficytów w obszarze służby zdrowia jest sporo. Zaznaczył, że z 70 mld zł wydatków na służbę zdrowia doszło w ciągu czterech lat do wzrostu do 105-106 mld. - To nie koniec. Należy zestawić to do PKB. Przyrost nastąpił z ok. 4,40 do 5,05 - dodał. I wyliczył: - "Przez cztery lata nastąpił wzrost liczby lekarzy w systemie służby zdrowia o 11 tys., a pielęgniarek o 17 tys".

W kontekście służby zdrowia podkreślił też, że "nie da się skompensować wielkich ubytków i deficytów, kiedy wyjechało 20 do 30 tys. lekarzy. Biedna Polska zapłaciła bogatej Szwecji, bogatej Anglii. Nie da się wykształcić lekarzy w jeden rok lub dwa lata". "Już dzisiaj 11 tys. lekarzy więcej pracuje w służbie zdrowia" - skwitował.

Premier odniósł się także do kwestii sądownictwa: - Na pewno potrzebujemy reformy sądów. Bardzo dobrze się stało, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości zrozumiał, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją krajów członkowskich.

"Do 100 dni po rozpoczęciu naszych rządów przedstawimy plan realizacji co najmniej 100 obwodnic" - obiecał na sam koniec.

Więcej o: