Małgorzata Gersdorf skomentowała orzeczenie TSUE. Wyrok "kluczowy" dla Polski i "brzemienny" dla UE

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf powiedziała, że orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to "wyrok kluczowy dla polskiego sądownictwa i dla oceny zmian w nim dokonanych". Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że niezależność Izby Dyscyplinarnej powinien zbadać polski Sąd Najwyższy.

Jak już informowaliśmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z orzeczeniem, SN sam powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej.

Orzeczenie "brzemienne w skutkach dla wspólnoty europejskiej"

W wygłoszonym oświadczeniu Małgorzata Gersdorf podkreśliła, że orzeczenie jest "bardzo ważne i brzemienne w skutkach dla wspólnoty europejskiej i europejskiego systemu wartości". Jak powiedziała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, wypracowany w ciągu kilkudziesięciu lat przez prawników i filozofów system bezpieczeństwa prawnego dla całej Europy to bardzo ważna struktura. - A my jesteśmy częścią Europy. Tak zdecydowali w 2004 roku Polacy" - mówiła Gersdorf. Dodała, że celem Unii Europejskiej jest zapewnienie między innymi bezpieczeństwa prawnego w Europie, zaufania prawnego w państwach europejskich. "Taką decyzję podjął w referendum naród - podkreślała.

Małgorzata Gersdorf powiedziała, że orzeczenie Unijnego Trybunału Sprawiedliwości wskazuje, że prawdą stało się to, co w ostatnich czterech latach o zmianach w sądownictwie mówiły między innymi środowiska prawnicze. Mówiła, że reformę sądownictwa wprowadzono "pod osłoną nocy, bez debaty i poszanowania demokratycznego systemu stanowienia prawa".

- Te zmiany spowodowały, że polskie sądownictwo i system sądowy stało się podległe władzy politycznej i stanęło pod pręgierzem oceny przez międzynarodowe organizacje. Tak być nie może w państwie członkowskim Unii Europejskiej, demokratycznym państwie prawa, jak mówi nasza Konstytucja - zaznaczyła Małgorzata Gersdorf.

TSUE podzielił zastrzeżenia Sądu Najwyższego

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego podkreśliła, że przede wszystkim chodzi o prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądu, które zostało zagrożone.

Jak dodała, Unijny Trybunał Sprawiedliwości "podzielił zastrzeżenia Sądu Najwyższego i przesądził, że podnoszone w pytaniach prejudycjalnych Sądu Najwyższego kwestie niezależności nowej Izby i bezstronności Krajowej Rady Sądownictwa powinny być rozpatrzone przez Sąd Najwyższy"

>>> Prof. Michał Matczak: Trybunał Konstytucyjny podbija pieczątką działania władzy

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (114)
Małgorzata Gersdorf skomentowała orzeczenie TSUE. Wyrok "kluczowy" dla Polski i "brzemienny" dla UE
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 25 razy 13

  Mazur z neo-KRS mówi, że on się nie pakuje. Zlekceważyły pisiorki wyrok NSA, zlekceważą i SN. Chyba, że sąd najwyższy wyda wyrok, że ostateczną instancją w Polsce jest Jarosław, wtedy z pewnością zostanie taki wyrok zaakceptowany.

 • jackanapes

  Oceniono 19 razy 9

  "Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego podkreśliła, że przede wszystkim chodzi o prawo obywateli do niezawisłego, niezależnego sądu, które zostało zagrożone."
  ---
  Czytaj to sobie Jarek do snu, komuszku różowy niepokalany.

 • acide94

  Oceniono 22 razy 6

  Nikt kaczyńskiego nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe, sam to kiedyś mówił i obawiam się że nie żartował.
  Sam kaczyński zresztą stoi nad grobem i niewiele ma do stracenia, po prostu dobrze się bawi pierwszy raz w swoim dziewiczym życiu.

 • 1111pln

  Oceniono 13 razy 5

  Akrobatyczne figury retoryczne i inne wygibasy w wykonaniu szachermacherowych botów są nawet zabawne... 😉😁😁😁

 • 13sw

  Oceniono 17 razy 5

  Nowy wyrok jest dla PiS znacznie gorszy niż myślą, wbrew bardziej ogólnej formie niż w opinii rzecznika generalnego. Bo TSUE oddaje staremu składowi SN skuteczną broń do walki z bezprawiem PiS, bez czekania miesiącami na orzeczenie TSUE, bo PiS zmienił dwa artykuły i twierdzi, że już jest nowy stan prawny. Teraz na każdy ruch PiS Sąd Najwyższy będzie mógł sam reagować. Na początku PiS będzie to podważał, ale za parę miesięcy wyrok TSUE w sprawie skargi KE w sprawie dyscyplinarek przyklepie nowe kompetencje Sądu Najwyższego i pozostawi mu je na przyszłość.

 • jakub13579

  Oceniono 12 razy 4

  Słuchałem komentarza ziobry po orzeczeniu TSUE. Ten gostek nic z tego nie pokumał.
  Dawno temu Miller miał rację. To jest "0" Dodam, że nic się nie zmienia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX