Sąd Najwyższy odroczył wydanie orzeczenia ws. kasacji Marka Falenty

Sąd Najwyższy odroczył do 26 listopada wydanie orzeczenia kasacyjnego w sprawie biznesmena Marka Falenty, skazanego prawomocnie na dwa i pół roku więzienia w związku tak zwaną aferą podsłuchową z 2014 roku.

Kasację złożyła obrona Marka Falenty argumentując ją między innymi "rażącym naruszeniem przepisów postępowania" przez sąd drugiej instancji.

Marek Falenta i afera podsłuchowa

Tak zwana afera podsłuchowa dotyczyła nagrywania rozmów kilkudziesięciu osób związanych z polityką i biznesem, do których miało dochodzić w latach 2013-2014 w kilku stołecznych restauracjach. Wśród nagrywanych byli między innymi: ministrowie rządu Donalda Tuska, ówczesny prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka i były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Marek Falenta był jedną z czterech zatrzymanych w tej sprawie osób. Zarzucono im instalowanie nielegalnych podsłuchów.

W 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Falentę na dwa i pół roku więzienia. W 2017 roku wyrok uprawomocnił się, ale obrona oskarżonego wnosiła o odroczenie wykonania kary ze względy na zły stan zdrowia biznesmena. Ten wniosek w 2018 roku odrzucił Sąd Okręgowy. W styczniu Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował, że Marek Falenta jednak trafi do więzienia. W zakładzie karnym miał się stawić na początku lutego, jednak tego nie zrobił. Za ukrywającym się biznesmenem wydano Europejski Nakaz Aresztowania. 5 kwietnia Falentę zatrzymano w Hiszpanii i sprowadzono do Polski.

 >>> Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: