Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz zrezygnowali z udziału w prawyborach. Została jedna kandydatura

We wtorek mijał termin zgłaszania kandydatur w prawyborach PO przed wyborami prezydenckimi. Z udziału zrezygnowali Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz, co oznacza, że jedyną kandydatką została Małgorzata Kidawa-Błońska.

Po tym, jak Donald Tusk poinformował, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich, Platforma Obywatelska rozważała dwie opcje - wystawienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej lub organizacja prawyborów. Polityczka zadeklarowała swoją gotowość do startu i wygląda na to, że nie będzie miała konkurencji.

Niespodziewanie 12 listopada Radosław Sikorski poinformował, że zastanawia się nad startem w nadchodzących wyborach. - Rozważam to. Zastanawiam się, kto ma największą szansę odsunięcia od władzy notariusza Kaczyńskiego - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl.

Na 19 listopada wyznaczono termin składania kandydatur w prawyborach PO i wówczas właśnie Sikorski wycofał się ze swojej deklaracji. 

- Długo myślałem nad tym, w jaki sposób najbardziej mogę przyczynić się do zwycięstwa. Czy walcząc w prawyborach zwiększyłbym szanse na sukces, czy nie. Znacie mnie państwo - gdy walczę, to na całego. Doszedłem do wniosku, że tym razem, w sytuacji totalnego upolitycznienia mediów publicznych przez partię rządzącą, rywalizacja w obozie demokratycznym nie służyłaby sprawie. Każda nasza polemika byłaby bezwzględnie wykorzystana. Dlatego w poczuciu odpowiedzialności za nadzieje milionów Polaków na demokratyczną i europejską ojczyznę zdecydowałem się nie kandydować. Sercem i czynem poprę tego, kto zostanie naszym kandydatem - powiedział na nagraniu z Parlamentu Europejskiego. 

Również Bartosz Arłukowicz poinformował, że nie będzie stawał w szranki z Kidawą-Błońską. "Nie szukajmy rywali. To Prezydent Andrzej Duda jest naszym rywalem i przeciwnikiem politycznym. To z nim musimy wygrać wybory! Potrzebne są mądre, szybkie i odważne decyzje. Nie planuję udziału w prawyborach. I ruszamy w kampanię!" - napisał na Facebooku. 

Z informacji Onetu wynika, że Arłukowicz był "jedynym politykiem PO, który jeszcze wahał się w sprawie startu".

Więcej o:
Komentarze (152)
Radosław Sikorski i Bartosz Arłukowicz zrezygnowali z udziału w prawyborach. Została jedna kandydatura
Zaloguj się
 • magda_breslau

  Oceniono 22 razy 8

  A ja zaluje, ze Radek wymiekl.

  Choc z drugiej strony, Platforma jaka jest dzis, nie zadluguje na nic: ani na rzad, ani na prezydenta, ani na glosow wyborach. Scigajcie sie z PiS o elektorat, ktory i tak zagloglosuje na nich. Ja sobie popatrze z boku.

 • dumacz

  Oceniono 17 razy 7

  Kidawa przed emeryturą spisana na straty. Przegra, przyjmie winę, pójdzie w odstawkę. Typowy zderzak.

 • ketjow1978

  Oceniono 11 razy 5

  No to czas jechać w Polskę, bo Duda już dawno wszystko objechał i zaczyna drugą turę. Oby tylko Schetyna znowu czegoś nie wymyślił co utrudni kampanie Kidawie.

 • westgreg

  Oceniono 8 razy 4

  Najlepszym kandydatem PO na prezydenta byłby Bartłomiej Sienkiewicz. To patriota, który rozumie, czym jest współczesne państwo.
  Wybór między Dudą, a Kidawą, to brak wyboru.

 • matts06

  Oceniono 7 razy 3

  Tak znając PO, to żeby nie zrobili jeszcze tych prawyborów między Kidawą, a tym drugim kandydatem, który nie został zgłoszony. Bo jeszcze się okaże, że Kidawa przegra z nieistniejącym kandydatem. W PO wszystko możliwe.

 • matts06

  Oceniono 9 razy 3

  Sorry, ale to będzie kompromitacja na starcie... Czy nie mogli wcześniej sprawdzić czy są chętni do startu w prawyborach? Dowiedzieliby się, że nie ma, to dajemy Kidawę i nie ma problemu. A teraz? Miały być debaty, wyjazdy w Polskę, dyskskuje o programach między kandydatami, a okaże się, żę nie ma chętnych. Oczywiście będą mówić, że Kidawa taka silna, że wszyscy ją popierają, ale to samo można było zrobić, bez gadania o prawyborach. Kiepsko to wyszło, ale trudno oczekiwać czegoś innego po PO, tam jest potrzebne trzęsienie ziemi, które wywaliłoby całą wierchuszkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX