Komentarze po wystąpieniu Adriana Zandberga: "Najlepsze przemówienie w Sejmie tej kadencji"

Komentatorzy nie mogą się nachwalić przemowy Adriana Zandberga w czasie debaty po expose premiera. Większość zwraca uwagę na to, że lider partii Razem w przeciwieństwie do Grzegorza Schetyny dobrze się przygotował do wypowiedzi, a przy okazji celnie wypunktował błędy Mateusza Morawickiego.
Zobacz wideo

Zdaniem wielu komentatorów przemówienie Adriana Zandberga było jednym z najlepszych, jakie można było dziś usłyszeć po expose premiera Morawieckiego. Lider partii Razem zaczął od wyliczeń zaniechań poprzedniego rządu: - Znikają oddziały szpitalne, odchodzą pielęgniarki, lekarze, ratownicy. (...) Ten system jest niewydolny, także pod waszymi rządami - wymieniał. Zarzucił premierowi, że jeszcze dzisiaj będzie w Sejmie głosowana ustawa, która "okradnie fundusz dla osób z niepełnosprawnościami". Wspominał też o nadchodzącej recesji w gospodarce i bombardował premiera pytaniami: - Jak pan zabezpieczy środki na 500 plus? Co z zasiłkami, jeżeli odbije bezrobocie? Skąd będzie miał pan środki, skoro boi się pan korporacji? Polacy powinni dostać odpowiedź - grzmiał z mównicy. 

Czytaj też: Po expose Morawieckiego. Schetyna przemawiał, Kaczyński wyszedł z sali. Wezwał Ziobrę i Gowina

Dodał też, że rząd niewiele zrobił, by polepszyć los zwykłych pracowników w Polsce. Po expose Morawieckiego, który w międzyczasie wyszedł z sali obrad, powiedział: - Pogoniliście paru VAT-owskich złodziei, były środki z tego na sfinansowanie 500+, ale w sprawie wielkich korporacji stchórzyliście. Polski budżet ciągle utrzymują pracownicy, a wielkie firmy nadal nie płacą podatku dochodowego, mamy dziurę w CIT.

Komentarze po wystąpieniu Zandberga

Poza komentowaniem expose premiera, Zandberg zapowiedział też szereg inicjatyw koła Lewicy, m.in. ustawę, która wprowadzi leki na receptę za 5 złotych, a także podniesienie wydatków na publiczną ochronę zdrowia do europejskiego poziomu 7,2 proc. PKB. Deklarował, że w sprawach klimatycznych jego formacja chętnie poprze rozwiązania proekologiczne, o ile te będą realne. Propozycje premiera w tej kwestii skrytykował, mówiąc: - Waszą strategię da się zamknąć w słowach: "Jeszcze więcej węgla". Zarzucił też rządowi PiS skłócanie Polski z sąsiadami i krytykował politykę współpracy z USA. - Jeżeli ktoś uważa, że prezydent Donald Trump jest gwarantem czegokolwiek, to lepiej niech przyjrzy się losowi Kurdów - powiedział.

Czytaj też: Schetyna podsumował expose Morawieckiego: "Nie można opierać polityki na dyrdymałach"

Komentatorzy są zgodni - to było doskonałe przemówienie. Jacek Gądek z Gazeta.pl podsumował je krótko:

Najlepsze jak do tej pory przemówienie w Sejmie tej kadencji: Adrian Zandberg.
Jakby do Sejmu przyleciał kosmita, musiałby wyciągnąć wniosek, że premierem jest Adrian Zandberg, a nie ten nijaki facet, który z bliżej nieznanego powodu przynudzał trzy godziny wcześniej 

- napisał z kolei Michał Danielewski z serwisu OKO.press.

Politolog i publicysta z UMCS Stefan Sękowski napisał natomiast, że "Adrian Zandberg znacznie ciekawiej niż Grzegorz Schetyna punktuje expose Mateusza Morawieckiego. Można nie zgadzać się z założeniami, ale to jest merytoryczna krytyka, a nie jakieś tam podszczypywanki".  

Joanna Miziołek z "Wprost" zauważa - "Adrian Zandberg ma bardzo mocne wystąpienie. I podpiera je projektami, które zamierza zgłosić". 

Dziennikarz Adam Buła, dziennikarz Polska Press zauważył z kolei, że Zandberg dokonał dwóch rzeczy jednocześnie - dobrze wypunktował premiera i przyćmił Grzegorza Schetynę i Władysława Kosiniaka-Kamysza. 

Głosy uznania pojawiły się też nawet na prawicy. Wojciech Wybranowski z "Do Rzeczy" zauważył, że Zandberg ma coraz większe szanse na prezydencki fotel:

Można powiedzieć, że Zandberg właśnie zdobywa bardzo cenne punkty w wyścigu prezydenckim na Lewicy. Nie jest to polityk z mojej bajki, ale w porównaniu z Biedroniem to polityczna waga ciężka.

Podobnego zdania jest Wojciech Szacki:

Mniej entuzjastyczny był za to Tomasz Lis:

Zandberg retorycznie sprawny. Ciekawe tylko ile dzięsiątków miliardów kosztowałaby realizacja jego, także dobrze brzmiących propozycji i skąd miałyby się na to wziąć pieniądze.

Czytaj też: Kaczyński wygłosił "drugie expose". Na koniec wezwał do współpracy i... wyszedł z sali

Więcej o:
Komentarze (766)
Komentarze po wystąpieniu Adriana Zandberga: "Najlepsze przemówienie w Sejmie tej kadencji"
Zaloguj się
 • franclajn

  Oceniono 139 razy 123

  Najlepsze były miny premiera, gdy boksował go werbalnie Zandberg. Umiejętnie wychwyciła to TVN24 pokazując, jak Morawiecki coraz bardziej wygląda tak, jakby miał się zaraz popłakać. Ciekawe to było, bo pokazało nieznane oblicze premiera, też jego oblicze psycholigiczne.

 • chi-neng

  Oceniono 123 razy 95

  Wg moich obserwacji TEN PAN NIE RAZ WAS JESZCZE WSZYSTKICH ZADZIWI I ZASKOCZY DOBRYM PRZEMÓWIENIEM.
  Wg moich obserwacji TEN PAN NIE RAZ WAS JESZCZE WSZYSTKICH ZADZIWI I ZASKOCZY DOBRYM PRZEMÓWIENIEM.
  I jeśli mam być szczera, to 1000 razy bardziej wolę jego i przedstawicieli jego frakcji politycznej obecność w Sejmie, niż nazioli.

 • urian

  Oceniono 94 razy 86

  Dlaczego mnie nie dziwi, że Schetyna wypadł słabo i że się nie przygotował choć wiedział, że będzie miał wystąpienie.

 • hellk

  Oceniono 76 razy 68

  No ale ten koles po prostu jest najlepszy. Tyle ze odcieto go od mass mediow.

 • staem

  Oceniono 78 razy 62

  No chyba jest lepszy od Maliniaka, bo mówi mądrze i po ludzku. Poza tym cechuje go obiektywizm i niezależność wynikająca z jego intelektu. Taki ma być przyszły Prezydent, a nie sługus partyjny...

 • kenijro

  Oceniono 67 razy 61

  Zanberg powinien teraz spodziewać się trzepania do 7 pokoleń wstecz i szukania niezaplaconego mandatu, sensacji jakich sie dowie o sobie z pasków tvpis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX