Zandberg po expose punktuje Morawieckiego. "Mydliliście oczy, oszukaliście rezydentów"

Program Mieszkanie plus to "kompromitacja", lekarze rezydenci zostali "oszukani", kryzys klimatyczny PiS ogrywa "tanimi, PR-owymi gestami" - mówił w Sejmie Adrian Zandberg. Jako pierwszy z przedstawicieli Lewicy zabrał głos w debacie po expose premiera. Wystąpienie było mocne, spójne i lepsze od poprzedzajacego go Grzegorza Schetyny - komentowali dziennikarze.

Punktowanie obietnic i propozycje własnych projektów z pytaniem, czy poprze je partia rządca - tak na expose Mateusza Morawieckiego odpowiedział Adrian Zandberg z partii Razem. Krytykował premiera m.in. za jego podejście do "państwa dobrobytu", jakie prezentował w wystąpieniu i za swoich rządów. 

- Usłyszałem kilka słów ładnych, kilka słów słusznych, kiedy pan premier mówił o dobrobycie i nowoczesności. Byłbym nawet uwierzył w to, że będzie pan budować nowoczesne państwo dobrobytu, gdyby nie jeden szkopuł. Pan już rządził przez kilka lat (...) i pan nie może odciąć się od tych rządów - stwierdził i powiedział, że "bardziej interesuje go", jakim premierem był do tej pory. 

A obraz tych rządów jest inny, niż pan przeczytał. Powtarzał pan jak mantrę pojęcie "państwa dobrobytu", więc porozmawiajmy, czym ono jest. Państwo dobrobytu to tanie mieszkania na wynajem, to dobrze dofinansowane szpitale, bezpłatna ochrona zdrowia i edukacja. To państwo, w którym każdy czuje się bezpiecznie, a nie jest ofiarą bicia i wyzwisk ze strony prawicowych radykałów, jak działo się całkiem niedawno pod pańskimi rządami w Białymstoku. Nowoczesne państwo dobrobytu szanuje pracowników; podatki płacą wielkie korporacje, a nie tylko pracownicy i mali przedsiębiorcy

- mówił. Zarzucał, że za rządów PiS "nadal kwitną śmieciówki, nadal jest łamane na masową skalę prawo pracy", "młodzi nauczyciele zarabiają tyle, że nie da się przeżyć", "państwo staje się najgorszym z pracodawców". 

Zarzucał, że chwalony przez Morawieckiego program Mieszkanie plus to "absurdalny żart" i "kompromitacja". - Przez cztery lata zbudowaliście 900 mieszkań. Mydliliście oczy, że da się budować mieszkania bez pieniędzy z budżetu państwa. (...) Nie dotrzymaliście słowa w sprawie reprywatyzacji. Miała być ustawa, która ją zatrzyma. Lokatorzy na nią liczyli. A wy ich zawiedliście. Dlaczego tego nie ma? - pytał poseł partii Razem. - Obiecaliście lekarzom-rezydentom, że podniesiecie wydatki do europejskiego minimum, do 6 proc. PKB. Uwierzyli wam i przerwali protest. I co się okazało? Oszukaliście ich - mówił. 

- W nocy mamy głosować ustawę, która okradnie fundusz dla osób niepełnosprawnościami. Po co? Bo chce pan na siłę, sztucznie równoważyć budżet - zarzucał.

"Temat kryzysu klimatycznego ogrywa tanimi, PR-owymi gestami"

- Jest wreszcie sprawa, o której nie da się milczeć. Grozi nam wszystkim, niezależnie, czy z lewicy, czy z PiS-u, czy z Platformy, katastrofa klimatyczna - mówił Zandberg. - Ja sam mam dwoje dzieci, wiem, ze pan też ma i szczerze mówiąc dziwię się panu, bo w tej sprawie postępuje pan nieodpowiedzialnie, jakby pan w ogóle nie myślał o ich przyszłości - stwierdził. W swoim expose Morawiecki powierzchownie i bez nazywania rzeczy po imieniu potraktował kwestie klimatu. 

- Jeżeli nie powstrzymamy zmian klimatu, to setki milionów ludzi ruszą na północ, to będzie fala migracyjna, jakiej nie widzieliśmy. Będą uciekać z miejsc, gdzie będzie zbyt gorąco, żeby żyć. Wy o tym w ogóle nie myślicie - mówił polityk partii Razem. Dodał, że już teraz widać skutki kryzysu klimatycznego. Skrytykował Morawieckiego, że jego wystąpienie na ten temat, "jak to często u niego bywa", było pozbawione konkretów. - Temat kryzysu klimatycznego ogrywa pan takimi dość tanimi, PR-owymi gestami. Powołanie fasadowego ministra od klimatu, bez realnych kompetencji, niczego nie zmieni - powiedział. Dodał, że "nie zazdrości" ministrowi klimatu, bo jego zadaniem będzie "jeździć po świecie, uśmiechać się i przekonywać, że jest super, a wszyscy wiedzą , jaką prowadzicie politykę". 

Zobacz wystąpienie Zandberga na temat klimatu:

Zobacz wideo

Lewica proponuje swoje ustawy i pyta PiS 

Zandberg w imieniu Lewicy przedstawiał także ich pomysły na ustawy i pytał, czy Morawiecki je poprze. 

- W tej kadencji Lewica przedstawi ustawę, która podniesie wydatki na publiczną ochronę zdrowia do europejskiego poziomu, do 7,2 proc. PKB. Bez ściemniania, bez oszukiwania, bez księgowych sztuczek - mówił. 

Kolejna ustawą, którą zgłosi lewica, ma być projekt  podwyższenia płac w całej budżetówce. - Prosta zasada: jeśli pracujesz w budżetówce, to nie możesz zarabiać mniej niż 3,5 tys. Pracy dla państwa trzeba przywrócić godność i właściwy status - stwierdził poseł. Dodał, że luka płacowa między kobietami a mężczyznami w Polsce jest niska, ponieważ wyrównuje ją właśnie budżetówka, gdzie "każdy i każda zarabia w niej tak samo źle".

Lewica ma zabrać się także za "likwidację śmieciówek" i zwiększenie narzędzi Państwowej Inspekcji Pracy i zaproponować powiązanie płacy minimalnej ze średnim wynagrodzeniem.

Dziennikarze na Twitterze pisali, ze wystąpienie Zandberga było mocne i kontrastowało na tle Grzegorza Schetyny, który mówił przed nim. "Bardzo dobre wystąpienie Adriana Zandberga. Konkretnie, ciekawie i bez oklepanych haseł 'Nowogrodzka, prezes'. I też dobra odskocznia dla Lewicy po dotychczasowej infantylnej działalności chociażby Roberta Biedronia" - napisała Marta Kiermasz z Wiadomości VOX FM.

Więcej o:
Komentarze (100)
Zandberg po expose punktuje Morawieckiego. "Mydliliście oczy, oszukaliście rezydentów"
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 59 razy 55

  Miło było słuchać Zandberga. Merytorycznie wypunktował premiera.
  Było nawet że Polska jest różnorodna a nie katolicka jak chciałby pis.
  Polska jest dla każdego i nie można ludziom narzucać na siłę katolickiego kłącza.

 • jurek4491

  Oceniono 38 razy 38

  Mydlili oczy beretom i będą mydlić , PiS dy takie słowa nie ruszają bo to TOTALNI KŁAMCY .

 • swiatbeztroli777

  Oceniono 30 razy 30

  Pisowska trolownia jak widać w akcji okólnik z Nowogródzkiej już dotarł

 • june-of-44

  Oceniono 27 razy 27

  Pięknie deptał propagandę Pinokia....i jego koncert życzeń za nasze pieniądze.
  Zaiste nie padło jedno słowo o gospodarce - o budowie fabryk, powstawaniu nowych miejsc pracy. Nic. Tylko nienarodzone dzieci, rodzina, rozdawanie pieniędzy....

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 25 razy 25

  Kompetentnie rozjechał niby expose Kłamczuszka-Mateuszka.

 • tonieemail

  Oceniono 27 razy 25

  do partii Razem mi dość daleko ale muszę powiedzieć że zaorał Morawieckiego. Co lepsze PiSowi coraz trudniej jechać z tekstem ....przez ostatnie osiem lat... bo teraz Mateuszek stąpa po tej ścieżce. A że Zanberg nowy w sejmie to trudno mu coś zarzuć politycznego.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 23 razy 23

  7,2 % PKB na Ochronę Zdrowia to dokładnie tyle, co przeznaczają Czesi :)
  Bravo Zandberg !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX