Expose Mateusza Morawieckiego. Najwięcej mówił o gospodarce. Mniej o klimacie i służbie zdrowia

Mateusz Morawiecki przedstawił expose. Wystąpienie nie obfitowało w konkrety. Najwięcej premier mówił o gospodarce i polityce podatkowej, mniej o klimacie i służbie zdrowia. Ciekawe propozycje dotyczą przepisów ruchu drogowego.

Mateusz Morawiecki mówił podczas expose dużo o gospodarce opartej na wiedzy i technologii oraz miejscu Polski w sieci globalnych powiązań. Nie usłyszeliśmy tutaj wielu konkretów. - Naszym głównym celem, celem celów, jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia. Polski codziennej normalności, dobrobytu, spokoju na ulicach i na jej granicach. To marzenie milionów Polaków - mówił premier. Morawiecki w swoim expose najwięcej miejsca poświęcił właśnie gospodarce.

Mateusz Morawiecki: Tradycyjna energia długo będzie ważna w naszym systemie

Poruszył tutaj m.in. kwestie rajów i karuzeli podatkowych czy prania brudnych pieniędzy. Sprawy gospodarcze wypełniły blisko 20 minut w ponad godzinnym wystąpieniu premiera. Znacznie mniej miejsca Morawiecki poświęcił sprawom klimatu - ok. pięciu minut. Szef rządu zapowiedział pogodzenie "trzech zasad naszej polityki energetycznej  - bezpieczeństwa energetycznego, konkurencyjności cenowej i dbałości o środowisko". - Tradycyjna energia jeszcze długo będzie ważna w naszym systemie. Realia się zmieniają. Kiedyś nie było nas stać na rozwijanie OZE (odnawialnych źródeł energii - red.), teraz nie stać nas na to, aby ich nie rozwijać - powiedział Morawiecki. Zapowiedział też inwestycje w OZE i energię atomową. Obiecał też wybudowanie 1000 nieemisyjnych szkół.

Premier Morawiecki wygłosił expose. Niedługo debata nad wystąpieniem [NA ŻYWO]

W expose pojawiły się kwestie społeczne, choć premier nie mówił o nich dużo. Mówiąc o nierównościach, głównie zachwalał dokonania poprzedniej kadencji w ich niwelowaniu. - Wskaźnik Giniego spadł poniżej 28 punktów. W zaledwie 4 lata poziom jest taki jak w Danii, a niższy niż przeciętnie w Europie - zachwalał premier. 

Morawiecki wspomniał też o emigracji Polaków na zachód. - Rok 2018 był pierwszym, w którym nastąpiło znaczące zmniejszenie liczby rodaków na emigracji. Do Polski wróciło około 100 tys. osób, wreszcie Polacy walizki rozpakowują, a nie walizki pakują - przekonywał.

>>> Expose Morawieckiego. Tuż przed awantura. Braun do Suskiego: Proszę nie wchodzić ze mną w kontakt cielesny:

Zobacz wideo

Premier przekonywał, że "rodzina musi pozostać fundamentem rodziny". - Kto chce dzieci zatruć ideologią, odgrodzić od rodziców, rozbić więzi rodzinne, wejść bez zaproszenia do szkół ideologiczne podręczniki, ten podkłada pod Polskę ładunek wybuchowy, chce wywołać w Polsce wojnę kulturową. Nie będzie tej wojny, nie dopuszczę do tego. Jeśli znajdą się tacy, którzy ją wywołają, to my wygramy. Bo wygra rodzina, rodzina to wartość arcypolska - przekonywał premier.

Expose Mateusza Morawieckiego. Buspasy i pierwszeństwo pieszych

Jedną z niewielu konkretnych zapowiedzi była ta dotycząca bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Premier podkreślił, że drogi w Polsce "znaczone są krzyżami". - Utworzymy program bezpiecznej infrastruktury drogowej, by współfinansować bezpieczne chodniki, lampy uliczne, przejścia dla pieszych - wyliczał Morawiecki. - Wprowadzimy pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na pieszych - poinformował premier. Szef rządu zapowiedział też wprowadzenie możliwości jazdy buspasem dla samochodów, którymi podróżują co najmniej cztery osoby.

Morawiecki wspomniał o wymiarze sprawiedliwości. Przekonywał, że "niezawisłość nie oznacza braku odpowiedzialności". - Podział władz, ale też ich równowaga. Demokratycznie wybrany parlament ma wpływ na obsadę w każdym kraju, w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Hiszpanii - mówił premier. Obiecał też skrócenie rozpatrywania spraw w sądach i powstanie "mechanizmów sprawdzania satysfakcji obywatela w kontakcie z urzędem".

Szef rządu zaapelował też, by zmienić ustawę zasadniczą. - Zmieńmy Konstytucję RP, tak by zagwarantować środki PPK i IKE, ich prywatność i ochronę. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję - powiedział premier.

Więcej o:
Komentarze (48)
Expose Mateusza Morawieckiego. Najwięcej mówił o gospodarce. Mniej o klimacie i służbie zdrowia
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 18 razy 18

  "Tradycyjna energia." Węgiel jest tak wielkim naszym bogactwem, że jeszcze ze 40 lat bedzięmy go sprowadzać z Rosji.

 • kukunapniu

  Oceniono 15 razy 15

  "Obiecał też wybudowanie 1000 nieemisyjnych szkół."

  Po naszych ulicach jeździ już wyprodukowanych przez
  nasz przemysł milion elektrycznych samochodów,
  wybudowano 100.000 mieszkań +, pociągnięto 36 km autostrad
  z programu międzymorza, wbito dwa paliki w przekopie mierzei ...
  a wszystko to w ostanie 4 lata ... a te 1000 nieemisyjnych szkół
  wypełni ten wielki pokoleniowy skok cywilizacyjny jaki
  odbywa się pod przewodnictwem PiS.

 • myszoptak

  Oceniono 14 razy 14

  Świetne przemówienie, powiedział, ze wszystko to co zakładają to robią akurat odwrotnie.
  Stek klamstw.

 • marymania

  Oceniono 11 razy 11

  A najwięcej to kłamał. Aż smród szedł po całej Polsce. Zafajdany łgarz!

 • chateau.respawned

  Oceniono 11 razy 11

  Brawo Morawiecki.
  Nastraszył i naobiecywał.
  Po nim wystąpił Kaczyński i ten dopiero zaczął straszyć.

  Morawieckiemu przypominam, że ponad prawem rodziny jest prawo człowieka.
  Kaczyńskiego przestrzegam, że igraszki z prawem kończą się bolszewizmem, który Polacy odrzucili w 1989 roku.

 • biesczad1

  Oceniono 12 razy 10

  "Mniej mówił o klimacie i służbie zdrowia" - a co, miał się pochwalić wyrębem Puszcz Białowieskiej i Karpackiej, oraz kolejnymi zamykanymi szpitalami???

 • sluchaj_bej

  Oceniono 10 razy 10

  Ludziska, czytajcie między wierszami. MM o ruchu drogowym, media rządowe znienacka sobie przypomniały sobie o wypadkach na polskich drogach, ergo: idzie podwyżka akcyzy na paliwa.

 • cozano

  Oceniono 9 razy 9

  Jak dotychczas PiS-owi jedna rzecz wychodzi, mianowicie redystrybucja dochodu narodowego, czyli dawanie jednym, zabierając innym. Od dwóch lat natomiast coraz więcej ludzi ginie na drogach, jak i zaczyna spadać średnia życia w Polsce, ale najważniejsze że Morawiecki jest zadowolony z siebie.

 • mariofromuk827

  Oceniono 9 razy 9

  Godna egzystencja wg pinokia to zapie...nie za miskę ryżu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX