Komentarze po expose Mateusza Morawieckiego. "Megalomania i fantasmagorie"

Mateusz Morawiecki przedstawił expose. Wśród niewielu konkretnych postulatów pojawiła się zapowiedź zmiany Konstytucji. Kąśliwych komentarzy nie szczędzą premierowi dziennikarze i politycy opozycji.

Mateusz Morawiecki skakał w expose z tematu na temat. Zapowiedział m.in. wybudowanie 200 tys. mieszkań w ramach programu mieszkaniowego, budowę nieemisyjnych szkół czy przekop tunelu do Świnoujścia. Premier dużo też mówił o rodzinie i "ochronie" polskich dzieci.

>>> Expose premiera Mateusza Morawieckiego [NA ŻYWO]

"W swoim przemówieniu Mateusz Morawiecki obiecuje ochronę polskich dzieci przed zakładaniem się do szkoły ideologów. Czy to znaczy, że skrajna prawica wreszcie zostanie powstrzymana przed wchodzeniem do szkół ze swoim przesłaniem nienawiści?"- skomentowała Julia Zimmermann z Lewicy.

Komentarze po expose Morawieckiego. "Normalność do przesady"

"Premier w expose mówi o tradycyjnej, polskiej rodzinie, ale czy Mateusz Morawiecki wie, że prawie co czwarte dziecko urodziło się w Polsce ze związku pozamałżeńskiego w 2017 (24,1%)?" - skomentowała ekonomistka Alicja Defratyka.

>>> Expose Morawieckiego. Tuż przed awantura. Braun do Suskiego: Proszę nie wchodzić ze mną w kontakt cielesny:

Zobacz wideo

Posłanka Lewicy Paulina Matysiak zwróciła z kolei uwagę na zamiłowanie Morawieckiego do słowa "normalność". "Ktoś to pewnie policzy, ile razy słowo „normalność” padło w wystąpieniu Mateusza Morawieckiego. Normalność odmieniana przez wszystkie przypadki. Normalność do przesady" - napisała.

Politycy Koalicji Obywatelskiej wystąpienie premiera komentują z tagiem #expose kłamstw. Skrytykowała je na przykład Izabela Leszczyna z KO. "W #exposekłamstw oprócz fantasmagorii i megalomanii, z których znany jest Mateusz Morawiecki, kłamstw o wspieraniu innowacyjności i kreatywności (chyba przez zniesienie limitu 30-krotności?) pojawiły się elementy naszego #KO: równe płace, podatek estoński, schetynówki (jakoś inaczej nazwane)" - napisała posłanka.

"Insynuacyjne" expose Mateusza Morawieckiego

Łukasz Pawłowski z Kultury Liberalnej zadrwił natomiast z planów zmiany Konstytucji. "Zmieńmy Konstytucję, żeby zagwarantować prywatność środków w PPK? Idźmy dalej - wpiszmy do Konstytucji ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym, 13. emeryturę i gwarancję otwarcia Żabki przez 7 dni w tygodniu" - napisał publicysta.

Tak wystąpienie komentuje Magdalena Biejat, posłanka Lewicy: "Premier Morawiecki odmienia dziś solidarność przez wszystkie przypadki. Wymienił też osoby niepełnosprawne, nie podał jednak żadnych konkretów. Tym wymowniejszy jest zamach na Fundusz Solidarnościowy, który będzie służył pokrywaniu obietnic wyborczych, a nie wspieraniu #OzN"

"Expose insynuacyjne. Nie padają słowa LGBT, edukacja seksualna czy Timmermans, ale wiadomo o co chodzi" - komentuje Bartek Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej".

Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" ironizuje: "Słuchając premiera Morawieckiego i jego exposee zdałem sobie sprawę, że żyję w raju."

Więcej o: