Sondaż powyborczy CBOS. Co zmienił pierwszy miesiąc w nowym Sejmie? Zyskuje Lewica

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w ciągu pierwszego miesiąca nowych rządów w praktyce zmieniło się bardzo niewiele. Wyniki poparcia dla największych partii politycznych pozostają na mniej więcej tym samym poziomie, co przed wyborami.

"Miesiąc po wyborach parlamentarnych stabilne pozostaje poparcie dla głównych sił politycznych, które w efekcie ostatnich wyborów zdobyły mandaty poselskie" - podaje CBOS publikując wyniki swojego najnowszego sondażu powyborczego. Respondenci deklarujący zamiar udział w wyborach do Sejmu podali niemal takie same odpowiedzi, jak podczas poprzedniego badania.

Wyniki sondażu powyborczego CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w listopadzie, to 45,7 proc. badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. W październiku to samo deklarowało 45,8 proc. uczestników sondażu. Z kolei w wyborach PiS zdobyło 43,59 proc. realnych głosów, co dało w praktyce 235 mandatów poselskich.

W najnowszym badaniu CBOS widać z kolei nieznaczny wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej - w tym rozdaniu komitety PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych uzyskały łącznie wynik  20 proc. - w porównaniu do 19,1 proc. z października. W październikowych wyborach KO zdobyło z kolei 27,4 proc. głosów i 134 mandaty w Sejmie.

W badaniach przeprowadzonych przez CBOS w dniach 7-17 listopada widać także, że większe zaufanie respondentów zdobyli politycy SLD. Zdobyli 11,6 proc. głosów w porównaniu do 9,2 proc. z października (12,56 proc. w wyborach i 49 mandatów w Sejmie). Podobnie jest w przypadku PSL - deklarowane poparcie wzrosło z 8 do 8,8 proc. W czasie wyborów ta partia zdobyła 8,55 proc. wszystkich głosów i 30 mandatów poselskich.

Również Konfederacja cieszy się minimalnie większym wynikiem w nowym sondażu - z 5,5 proc. wzrósł do 6,2 proc. W wyborach to ugrupowanie zdobyło 6,81 proc. wszystkich głosów, co przełożyło się na 11 mandatów poselskich.

Oglądaj też: Prof. Antoni Dudek komentuje wyniki wyborów: To historyczny sukces, ale w PiS-ie jest poczucie skrywanego rozczarowania:

Zobacz wideo
Więcej o: