Co obieca Mateusz Morawiecki? Pierwsze przecieki wok expose premiera. W tle wyrok TSUE

"Super Express" ustali, co w expose zawrze premier Mateusz Morawiecki. Poza utrzymaniem dotychczasowych programw spoecznych, ma zapewnia, e 14. emerytura zostanie zrealizowana. Natomiast pojawiy si domniemywania, e godzina startu expose jest nieprzypadkowa, wszystko przez wyrok TSUE ws. niezalenoci KRS i jednej z izb SN.

We wtorek 19 listopada premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose, w którym zawrze najważniejsze plany swojego rządu na najbliższe lata. O czym będzie mówił stary-nowy premier?

Expose premiera Morawieckiego. "Podtrzymanie programów i realizacja 14. emerytury"

Szeroko opisuje to poniedziałkowy "Super Express". Dziennik cytuje bliskiego współpracownika Morawieckiego, który deklaruje. że premier na pewno będzie mówił o Centralnym Porcie Komunikacyjnym czy budowie obwodnic największych miast w Polsce.

Podtrzymanie wszystkich dotychczasowych programów i realizacja wypłaty 14. emerytury to pewnik

- mówi "Super Expressowi" wspomniany współpracownik. Poza tym premier ma podkreślać w swoim expose o konieczności "utrzymania spójności finansów publicznych" oraz wskazać kierunki polityki zagranicznej rządu, która ma być nastawiona na Unię Europejską i relacje ze wspólnotą.

>>> Chwilowa, nowa rola premiera. Morawiecki tymczasowym ministrem sportu:

Zobacz wideo

Sasin o expose Morawieckiego: Nie wiem do końca, co powie

Z kolei wicepremier Jacek Sasin w RMF FM przyznał wprost:

Byłoby czymś dziwnym, gdybym zdradzał, co pan premier powie w expose jutro. Tym bardziej, że nie wiem do końca, co powie, bo to jest składowa całości rządu. A ja odpowiadam w tej chwili już tylko za kawałek.

Także RMF FM zwraca jeszcze uwagę na terminarz: expose rozpocznie się o godz. 10 we wtorek, a więc godzinę po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpocznie ogłaszanie wyroku ws. niezależności nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej SN. Niewykluczone, że wyrok TSUE będzie niekorzystny dla rzdu, więc expose może pomóc w "przykryciu" sprawy.

W rozmowie z rozgłośnią rzecznik rządu Piotr Müller mówił natomiast, że premier Morawiecki skupi się w expose na sprawach gospodarczych, ekologicznych i europejskich.