Co obieca Mateusz Morawiecki? Pierwsze przecieki wokół expose premiera. W tle wyrok TSUE

"Super Express" ustalił, co w expose zawrze premier Mateusz Morawiecki. Poza utrzymaniem dotychczasowych programów społecznych, ma zapewniać, że 14. emerytura zostanie zrealizowana. Natomiast pojawiły się domniemywania, że godzina startu expose jest nieprzypadkowa, wszystko przez wyrok TSUE ws. niezależności KRS i jednej z izb SN.

We wtorek 19 listopada premier Mateusz Morawiecki wygłosi w Sejmie expose, w którym zawrze najważniejsze plany swojego rządu na najbliższe lata. O czym będzie mówił stary-nowy premier?

Expose premiera Morawieckiego. "Podtrzymanie programów i realizacja 14. emerytury"

Szeroko opisuje to poniedziałkowy "Super Express". Dziennik cytuje bliskiego współpracownika Morawieckiego, który deklaruje. że premier na pewno będzie mówił o Centralnym Porcie Komunikacyjnym czy budowie obwodnic największych miast w Polsce.

Podtrzymanie wszystkich dotychczasowych programów i realizacja wypłaty 14. emerytury to pewnik

- mówi "Super Expressowi" wspomniany współpracownik. Poza tym premier ma podkreślać w swoim expose o konieczności "utrzymania spójności finansów publicznych" oraz wskazać kierunki polityki zagranicznej rządu, która ma być nastawiona na Unię Europejską i relacje ze wspólnotą.

>>> Chwilowa, nowa rola premiera. Morawiecki tymczasowym ministrem sportu:

Zobacz wideo

Sasin o expose Morawieckiego: Nie wiem do końca, co powie

Z kolei wicepremier Jacek Sasin w RMF FM przyznał wprost:

Byłoby czymś dziwnym, gdybym zdradzał, co pan premier powie w expose jutro. Tym bardziej, że nie wiem do końca, co powie, bo to jest składowa całości rządu. A ja odpowiadam w tej chwili już tylko za kawałek.

Także RMF FM zwraca jeszcze uwagę na terminarz: expose rozpocznie się o godz. 10 we wtorek, a więc godzinę po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpocznie ogłaszanie wyroku ws. niezależności nowej KRS i Izby Dyscyplinarnej SN. Niewykluczone, że wyrok TSUE będzie niekorzystny dla rządu, więc expose może pomóc w "przykryciu" sprawy.

W rozmowie z rozgłośnią rzecznik rządu Piotr Müller mówił natomiast, że premier Morawiecki skupi się w expose na sprawach gospodarczych, ekologicznych i europejskich.

Więcej o: