PO podniesie wiek emerytalny? Bogdan Zdrojewski: Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę

Czy PO powinna mówić wyborcom, że podniesie wiek emerytalny? Senator partii w rozmowie z "Wprost" twierdzi, że tak. - Powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury. Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę - mówi Bogdan Zdrojewski. Senator zakpił też z Jarosława Gowina, obecnie wicepremiera, kiedyś kolegi z partii.

Senator PO, do niedawna europoseł, Bogdan Zdrojewski niedawno zapowiedział, że chciałby zawalczyć o fotel szefa Platformy Obywatelskiej. Zadeklarował jednak, że dojdzie do tego tylko wtedy, gdy o dalsze przewodnictwo w PO ubiegał się będzie obecny lider formacji Grzegorz Schetyna.

W wywiadzie dla tygodnika "Wprost" Zdrojewski szerzej opowiedział o aktualnej sytuacji w Platformie. Jak twierdzi, jeżeli PO nie chce przegrać kolejnych wyborów, prezydenckich, to zmiana w kierownictwie partii jest niezbędna. Wieszczy przy tym: - Jeżeli się nie dokona, to Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w kampanii prezydenckiej będzie niezwykle ciężko.

Zdrojewski jak Gowin? "To patologia"

W rozmowie zapytano Zdrojewskiego, czy nie obawia się, że powtórzy los Jarosława Gowina, obecnego wicepremiera, kiedyś w PO. Kilka lat temu Gowin starł się z Donaldem Tuskiem w wyborach na szefa partii, przegrał i odszedł z PO.

Ale jak daleko zaszedł! To żart... Niestety, w naszych realiach najszybciej awansują politycy chętnie zmieniający barwy polityczne. To patologia. Nie należę do tej grupy

- odpowiedział Zdrojewski.

Zdrojewski: Urzędujący prezydent nie jest trudnym przeciwnikiem do pokonania

Dziennikarki "Wprost" zaprezentowały Zdrojewskiemu następującą wizję: on zostaje szefem PO, ale Małgorzata Kidawa-Błońska przegrywa wybory. - Co wtedy? - pada w wywiadzie.

Dramat. Nie wyobrażam sobie porażki w wyborach prezydenckich. Wbrew pozorom urzędujący prezydent nie jest trudnym przeciwnikiem do pokonania. Jego twardy elektorat to zaledwie trzydzieści parę procent. Potrzeba ponad 50 proc.

- twierdzi senator PO.

Senator PO: Powinniśmy mówić, że podniesiemy wiek emerytalny, gdy wrócimy do władzy

 Gdy padło stwierdzenie, że obecnego prezydenta popierają osoby, które pozytywnie oceniają programy 500+ czy zmniejszenie wieku emerytalnego, Zdrojewski przedstawił swoją wizję narracji ze strony PO.

- Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny? - zapytano Zdrojewskiego.

Tak, i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury. Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę, a przede wszystkim ponosić odpowiedzialność nie tylko za tu i teraz, lecz także za przyszłą kondycję własnego narodu

- odparł senator. Zaznaczył też, że "nie sądzi", by podwyższenie wieku emerytalnego było decyzją, przez którą jego formacja przegrała wybory.

Zdrojewski: Trzymam kciuki za Budkę

W kontekście roszad w PO ze strony dziennikarek "Wprost" padło pytanie, czy Bogdan Zdrojewski w takim razie dogaduje się z młodymi politykami swojej partii, którzy dosyć otwarcie wyrażali niezadowolenie ze sposobu szefowania Schetyny.

Rozmawiam z nimi prawie każdego dnia. Niestety, oni są także podzieleni i niezbyt liczni (...). Są rozgrywani i przedmiotowo traktowani. To dziś grupa najbardziej poturbowana, choć najcenniejsza. Jest też kłopot z wyrazistym liderem, łączącym rozmaite ambicje, doświadczenia i wartości

- mówi Zdrojewski. Dodaje, że Borys Budka, który mógłby kandydować na szefa partii, ma "wiele dobrych cech", a obecnie został przewodniczącym klubu KO. - By nie było wątpliwości, trzymam kciuki za jego obecną misję - zapewnia i zaznacza, że Budka "powinien startować".

Więcej o:
Komentarze (115)
PO podniesie wiek emerytalny? Bogdan Zdrojewski: Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę
Zaloguj się
 • czerwoneoczykoguta

  Oceniono 31 razy 19

  w tym debilnym kraju, że odnieść sukces polityczny to trzeba kłamać głupiemu społeczeństwu albo chrześcijańsko szczuć na żydów, uchodźców czy lewaków. Durna nacja wymaga durnych polityków, dlatego PO przegrywa z pisem czy innym 'konfederatami'.

 • baby1

  Oceniono 17 razy 11

  Przy reformie emerytalnej PO popełniło zasadniczy błąd. Najpierw powinno zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia dotyczącego różnego wieku emerytalnym dla kobiet i mężczyzn, a wręcz przeciwnie jeżeli weźmiemy pod uwagę średnią długość życia, to mężczyźni powinni wcześniej przechodzić na emeryturę. Są zawody, gdzie spokojnie można pracować nawet do siedemdziesiątki i dłużej, ale w pewnych "męskich" zawody typu budowlaniec, przeciąganie zatrudnienia powyżej 65 roku jest przesadą. Dlatego prawo do emerytury powinno obowiązywać od 65 roku wszystkich, ale z sensownym uregulowanie możliwości pracy na części lub całym etacie po 65 roku.

 • plan_zdzislawa

  Oceniono 11 razy 7

  Polacy nigdy nie myślą o przyszłości, o tym żeby zabezpieczyć siebie na starość i swoje dzieci. Mamy to chyba w genach, a może pozostałość po poprzednim ustroju. Zawsze myślimy- "Jakoś to będzie".

 • gregg44

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli Państwo stać tylko na wypłatę głodowych emerytur, to trudno. Niech takie wypłaca, ale niech nie odwleka momentu ich wypłaty, bo wiele osób nie otrzyma nawet tych "głodowych".

 • pensylwania2

  Oceniono 9 razy 5

  Najwięcej mordę drą ci ze szlachty, która nie pracuje. Tak jakby splamili się pracą. Żyją na koszt innych, ale w tym temacie mają najwięcej do powiedzenia

 • kotmiki

  Oceniono 17 razy 5

  Obniżenie wieku emerytalnego przez PiS w czasach kiedy długość życia rośnie było dywersją antypolską i kupowaniem głosów wyborczych nieświadomych głupich wyborców PiS ,to katastrofa dla Polski i Polaków bo oznacza zniknięcie ok. 400.000 pracowników i drastyczne obniżenie emerytur kolejnym rocznikom ;to wyraz egoizmu i braku odpowiedzialności za kraj.

 • mppmpp

  Oceniono 17 razy 5

  Czy górnicy będą pracować dłużej? Czy policjanci i inne uprzywilejowane służby również?
  Co z rolnikami? Czy ponownie ( jak 6 lat temu ) będziecie kopać i tak już skopanych przez ZUS?!?

 • jael53

  Oceniono 13 razy 5

  No i raz dwa odzywa się zwolenniczka głodowej emerytury. Wydaje się jej, że to "przez parę lat życia"... a to niekoniecznie, bo tych lat może być 20 i więcej. Taka miła perspektywa, że przez 1/4 życia będzie się wegetować.

 • hi2per

  Oceniono 19 razy 5

  Zdrojewski ma rację, ale suweren tego nie rozumie. Myśli że Glapa ma tam jakąś magiczną drukarkę i jak trzeba będzie to pieniądze na emerytury się dodrukuje. Swoją drogą już dawno straciłem nadzieję na jakąkolwiek emeryturę. Co ekipa, to łamie umowę społeczną. Najlepiej oszczędzać i inwestować w złoto, bo w takim tempie i rozrzutności władzy, za kilka-kilkanaście lat, PLN będzie g**no warty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX