Sędzia TK Jarosław Wyrembak apeluje do Julii Przyłębskiej o dymisję. Wysłał pismo o jej nadużyciach

"Jeszcze rok temu czy dwa uważałbym, że to jest raczej kiepski dowcip" - w tych słowach były prezes TK Bohdan Zdziennicki odniósł się do ujawnionych przez sędziego Jarosława Wyrembaka nadużyć w Trybunale Konstytucyjnym. Zbuntowany sędzia domaga się dymisji prezes TK Julii Przyłębskiej.

Na poniedziałek TVN24 zapowiada ujawnienie treści pisma, które sędzia Jarosław Wyrembak wysłał do prezes Julii Przyłębskiej i wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sędzia twierdzi, że w Trybunale dzieją się rzeczy "bezwzględnie niedopuszczalne". Wyrembak przekonuje, że działania Przyłębskiej "mogą być oceniane jako forma aktywności politycznej z nadużyciem uprawnień przysługujących z tytułu sprawowania funkcji prezesa Trybunału Konstytucyjnego". 

Konflikt Wyrembaka z Przyłębską

Wyrembak odnosi się m.in. do usunięcia go ze składu orzekającego w jednej z ważnych spraw "po zapowiedzi zgłoszenia zdania odrębnego". Według reporterów "Czarno na białym", chodzi o sprawę dotyczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa, w której TK wydał rozstrzygnięcie korzystne dla Prawa i Sprawiedliwości. W sprawie tej przewodniczącą składu orzekającego była Julia Przyłębska. Wyrembak chciał przedstawić swoje zarzuty na Zgromadzeniu Ogólnym sędziów TK. Uniemożliwiła to jednak prezes Przyłębska. 

- Jeżeli takie rzeczy dzieją się rzeczywiście w Trybunale, to przekracza to granice mojej wyobraźni. To absolutnie niedopuszczalne - powiedział w rozmowie z TVN24 Bohdan Zdziennicki.

Tomasz Rzymkowski: Jestem rozczarowany. Spodziewałem się, że TK będzie pracował sprawnie.

Zobacz wideo
Więcej o: